Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Achzhitie laptop , apx. 4000 RON

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Liptonel

Liptonel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 23.11.2011
Va salut !
Trebuie sa imi achiziționez un laptop ce va fi folosit pentru suita adobe / autodesk si alte softuri pentru randari .
Acum am un Asus n550jv care funcționează de minune dar trebuie sa il cedez soției pentru ca al ei da semne de oboseala ( are 4 ani ) .
Bugetul este de 4000 RON , maxim 4300 .
La Asus am fost impresionat de calitatea materialelor , overall a funcționat in parametrii .
Accept orice sugestie . Mulțumesc !

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ce diagonala sa aiba? Rezolutia obligatoriu Full HD, nu?
Programele acelea pe care le folosesti stiu sa foloseasca si CUDA/OpenCL mananca mult RAM?

Edited by gumball3000, 18 April 2015 - 18:06.


#3
Liptonel

Liptonel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 23.11.2011
15,6 sa fie usor de cărat . acasă il leg la monitor daca am nevoie de mai mult . 8gb ram mi-au fost de ajuns pana acum  fara sa imi fac griji de memory management . Deci minim 4gb RAM

#4
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
G551JM daca vrei maxim de performanta:
http://www.pcgarage....860m-4gb-black/

N551JK, daca nu te joci si vrei ceva asemanator cu actuala dpdv vizual:
http://www.pcgarage....-850m-4gb-grey/

Ambele sunt bazate pe aceeasi platforma si au aceeasi racire / tastatura, difera doar combinatia de culori si faptul ca G-ul ofera o placa video mai buna.
N-ul are in schimb un sunet mai ok si un pret mai mic. Dupa mine, in Adobe, ambele se descurca similar, asa ca as merge pe N551JK.

#5
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
Ambele laptopuri de mai sus au o problema cu vizibilitatea literelor. Da, pare un fleac, dar dupa un timp se dovedeste ca nu-i asa.

#6
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Pe asta de unde ai scos-o? :)
Le-ai avut / vazut / testat?

#7
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
Saptamina trecuta am vazut in magazin un Asus Rog si unul seria N, cu tastaturi ca alea de mai sus. Iar mai demult am avut un Dell cu tastatura argintie. Citiva ani adica. Cind l-am cumparat n-am fost atent la aspectul asta, dar in timp ajungi sa-ti dai seama ca e important. Acelui Dell i s-a stricat invertorul, nu l-am putut repara din lipsa de invertor (nu se gasea), il puteam conecta pe extern insa. L-am lasat la parintii mei, dar nu il pot folosi pentru ca nu vad literele.

Edited by cosstica, 18 April 2015 - 21:09.


#8
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Ai uitat o chestie: sunt ochii tai si percepi imaginea in modul tau.
Eu n-am nicio problema in a "citi" literele, mai ales ca ai 3 trepte de iluminare ...

#9
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
Da, asa e. Am trecut prin magazin sa-mi iau un spray de curatat si le-am vazut expuse. M-am uitat, ca ma astept sa-mi pice laptopul asta in curind, si mi-as lua tot N. Dar negru. Si la magazin aveau numai gri...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate