Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Stack Overflow - Contributie sau doar Read-Only?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

Poll: Stack Overflow (43 member(s) have cast votes)

In cel fel va folositi de Stack Overflow?

  1. Am contribuit semnificativ in trecut, dar am lasat-o mai moale (3 votes [6.98%])

    Percentage of vote: 6.98%

  2. Am contribuit si contribui in continuare (10 votes [23.26%])

    Percentage of vote: 23.26%

  3. Doar citesc solutii existente (30 votes [69.77%])

    Percentage of vote: 69.77%

A ajuns Stack Overflow la saturatie?

  1. Da, nu prea mai gasesti intrebari unde sa ai ceva de adaugat (22 votes [51.16%])

    Percentage of vote: 51.16%

  2. Nu, mereu gasesc un prilej de a contribui. (21 votes [48.84%])

    Percentage of vote: 48.84%

Vote Guests cannot vote

#1
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Stack Overflow a devenit o comunitate cu o gramada de informatii din domeniul IT, sub forma de intrebari si raspunsuri.
Cand cauti o solutie pe Google la care se gasesc raspunsuri, rar se intampla sa nu fie o trimitere spre Stack Overflow printre primele rezultate.

So far so good, know-how gratuit.

Apoi am zis sa incerc sa contribui si eu (se intampla acum vreun an si jumatate). Ce am intalnit aici insa, m-a cam socat.

Am luat cateva intrebari proaspete, simple, si am oferit raspunsuri la obiect (cateva randuri de explicatii si eventual vreun link spre documentare ulterioara, mai ales in cazul unor API-uri). Intr-un caz initiatorul mi-a multumit, a aprobat raspunsul si si-a rezolvat problema.

In cazul urmator s-a intamplat cu totul altceva. Dupa 1-2 "like-uri" pentru raspuns, au venit altii cu raspunsuri de jumatate de pagina si au devenit favoriti. Asta e, respectivii si-au alocat timp sa despice firu-n patru, bravo lor.
Peste cateva ore verific cum nou cum sta treaba si constat ca raspunsul meu a primit o sumedenie de voturi negative, ajungand chiar pe -.

Poftim? Inteleg sa primesti voturi negative daca scrii ceva gresit, daca scrii ceva pe langa, sau dai un raspuns de 3 litere; dar sa dai vot negativ fiindca nu mi-am permis sa scriu jumatate de pagina de explicatii pentru o problema banala mi se pare o aberatie.
Treaba asta mi s-a atunci cand dau toti navala intr-un magazin pentru reduceri, doar ca aici nu dadeau navala pentru a primi ei gratis ceva, ci pentru a fi un fel de sclavi care-s irosesc timpul pentru onoarea de a primi un sut in fund.

Am luat alta intrebare la rand, cu gandul de a scrie ceva mai mult. Scriu ceva mai mult, si apoi vad ca e inchis subiectul c-a mai fost intrebat/raspuns anterior.

In cazul altei intrebari, observ ca e ceva ambiguu. Scriu un raspuns cerandu-i initiatorului sa clarifice ceva/sa dea mai multe detalii. Ma umplu iar de voturi negative fiindca nu trebuia sa pun intrebarea sub forma de raspuns, ci sa scriu un comment. Corect, dar incepatorii n-au voie sa scrie comment... decat dupa ce obtin nu mai stiu cata reputatie.

Zic ca poate vad problema gresit, si incep sa caut intrebari mai vechi, care inca nu si-au gasit raspuns. Citesc cateva, dar imi piere imediat cheful. Treburi foarte specifice, adesea si fara suficiente date de intrare, care, daca nu te-ai lovit explicit de ele, necesita cateva ore de investigatii. No wonder ca nu aveau raspuns, unele si dupa cateva luni de la postare.

In momentul asta am zis ca nu mai dau pe acolo, decat read-only. Poate la inceput (cand s-a format comunitatea) o fi fost o placere sa contribui, dandu-se puncte valoroase chiar si pentru intrebari bine plasate. Insa pe masura ce s-a populat cu fel si fel de continut, mi se pare o prostie sa aloci o gramada de timp doar pentru a participa intr-un fel de competitie "care-i primul care despica firu-n cat mai multe parti".

Edited by dani.user, 18 April 2015 - 16:57.


#2
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Filosofia stackexchage si motivul pentru care are atat de mult succes e ca scopul nu e sa ajuti un om, raspunzandu-i concis la un exemplu, cum e pe acest forum.

De exemplu, mie imi da o eroare dubioasa la compilare. Vin si postez codul cu eroare cu tot si tu vii si imi spui sa pun un ; undeva. Merci frumos, m-ai ajutat. Numai ca daca altcineva are aceeasi eroare si da un search va gasi o solutie la o problema particulara, care nu e neaparat aceeasi cu a lui. In schimb, daca tu despici firu-n patru si explici de la cum parseaza compilatorul pana la ce zice standardul limbajului de apare eroarea aia si cum o poti corecta, ajuti mii de oameni care au eroarea sau care vor sa invete ceva nou. Fix din motivul asta raspunsurile pe acolo sunt atat de multe chestii utile.

Cat despre placerea de a contribui in contextul asta, e discutabil si depinde de fiecare. Dar vezi ca in stackexchange sunt si alte site-uri tehnice cu mai putini utilizatori si deci bataie mai mica.

#3
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Merită văzute și celelalte site-uri din rețeaua StackExchange.

Personal, am mai contribuit, dar nu pe SO. Mai mult pe SuperUser, Electronics, AskUbuntu.

Edited by 0x0c, 18 April 2015 - 17:36.


#4
cd9

cd9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 04.04.2015
Mai degrabă ți-ai îndreptă efortul spre codereview.stackexchange.com.

Edited by cd9, 18 April 2015 - 18:04.


#5
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009
Și eu am încercat într-o perioadă să răspund pe SO, însă am observat cam același lucru: răspunsurile de tip wall-of-text primeau statusul de ”Accepted answer” în detrimentul celor mai concise. De asemenea, lumea are tendința să dea downvote la orice (întrebare, răspuns, comentariu) fără nicio justificare.

#6
Link^^

Link^^

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.12.2006
Am patit si eu aceelasi lucru ca dani.user. Mi-am luat un -1 aici pentru ca am dat raspunsul la comment si answear section. Sunt novice si nu eram sigur unde anume trebuie postat.

#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostLink^^, on 18 aprilie 2015 - 19:17, said:

Am patit si eu aceelasi lucru ca dani.user. Mi-am luat un -1 aici pentru ca am dat raspunsul la comment si answear section. Sunt novice si nu eram sigur unde anume trebuie postat.
+1, fixed.

#8
Link^^

Link^^

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.12.2006
Multumesc pentru support :)

#9
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,362
  • Înscris: 11.08.2003
"mi-am permis sa scriu jumatate de pagina de explicatii pentru o problema banala"


o problema banala are un raspuns banal, de cele mai ulte ori. Ca tu vrei, ca aici, sa ajuti persoana ajutandu-se singur, asta e o alta problema. El poate vrea sa fie ajujtat la obiect, nu sa caute singur in alte parti.

Ca idee:
Intrebare: cat face 2+2?
Raspuns tu: vezi cartea de matematica la capitolul 2, adunari.
Raspuns la obiect: 4

Edited by sorin147, 18 April 2015 - 21:08.


#10
EnachescuAlin

EnachescuAlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 08.07.2013
Pai si nu e mai bun primul raspuns? Adica dupa daca nu stii cat fac 3 + 3 ce faci? Te duci sa-i intrebi iar? Asa daca te uiti in cartea de matematica la capitolul 2 vei afla mai multe.

#11
paulicaFX

paulicaFX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 08.08.2011
Imi place mult la stackexchange ca sunt multe categorii, si intru la fiecare si caut cele mai votate intrebari, si sunt chiar foarte interesante :)
Si din cat am contribuit am ajutat cateva persoane cu chestii basic..

#12
Link^^

Link^^

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.12.2006
Indubitabil, colectia de la StackExchange este impresionanta, dar se poate intampla sa iti taie un pic elanul la inceput cand incepi cu stangul. Cum de altfel am patit si eu. Inafara de lucrul acesta, give credit where credit is due.

#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007

View Postsorin147, on 18 aprilie 2015 - 21:07, said:

"mi-am permis sa scriu jumatate de pagina de explicatii pentru o problema banala"

o problema banala are un raspuns banal, de cele mai ulte ori. Ca tu vrei, ca aici, sa ajuti persoana ajutandu-se singur, asta e o alta problema. El poate vrea sa fie ajujtat la obiect, nu sa caute singur in alte parti.

Ca idee:
Intrebare: cat face 2+2?
Raspuns tu: vezi cartea de matematica la capitolul 2, adunari.
Raspuns la obiect: 4

Raspunsul meu a fost de tipul "4", dar cel acceptat a fost de tipul jumatate de manual de matematica de clasa I.
Mai exact, asemanator cu ce povestea Gady_paul mai sus: aratat exact unde-i problema si de ce, cu link spre teorie de ce-i asa, si nu stat sa fac rezumat la toata acea teorie.

Inteleg sa dai explicatii detaliate cand chiar se cer/discuta despre ele, si ai cu cine discuta, dar sa intri mereu in fel si fel de detalii, cand cine intreaba n-a avut nici curiozitatea sa citeasca bazele, pardon.

Edited by dani.user, 18 April 2015 - 23:13.


#14
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Depinde de cazuri şi de useri. Eu de exemplu am dat răspuns banal la problemă banală şi a primit multe up-uri şi răspuns complex la o problemă complexă şi am primit puţine up-uri. Gady_paul a sintetizat bine filosofia lor - să ajuţi cât mai mulţi oameni.

În comparaţie cu SO eu prefer de multe ori http://programmers.stackexchange.com; aici majoritatea întrebărilor/răspunsurilor merită citite pe când în SO se referă la o întrebare foarte particulară despre o anumită tehnologie.

#15
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006

View Postdani.user, on 18 aprilie 2015 - 23:05, said:

Raspunsul meu a fost de tipul "4", dar cel acceptat a fost de tipul jumatate de manual de matematica de clasa I.
Mai exact, asemanator cu ce povestea Gady_paul mai sus: aratat exact unde-i problema si de ce, cu link spre teorie de ce-i asa, si nu stat sa fac rezumat la toata acea teorie.

Inteleg sa dai explicatii detaliate cand chiar se cer/discuta despre ele, si ai cu cine discuta, dar sa intri mereu in fel si fel de detalii, cand cine intreaba n-a avut nici curiozitatea sa citeasca bazele, pardon.

Pai atunci nu ai inteles. O intrebare si un raspuns bun aduc voturi nu de la doi oameni ci de la 200, in timp, veniti de pe google. Deaia sunt preferate raspunsurile stufoase. Tu nu comunici cu un singur om ci teoretic cu toti cei care au sau vor avea aceeasi intrebare.

#16
LittleWho

LittleWho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.11.2013
Sincer, am mai contribuit si eu pe SO, nu foarte mult, dar mi s-a parut ok, cand am dat raspunsuri bune (chiar si scurte) am primit like-uri cand nu, nu. Nu mi se pare supra saturat mereu se gasesc probleme noi, pana la urma domeniul e in progres rapid, apar tehnologii noi deci intrebari noi.

#17
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
http://www.theallium...ckoverflow/  :)

#18
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Am dat doar cateva raspunsuri, read-only acum.... Am bagat odata un raspuns un pic critic la adresa function programming si au sarit o gasca de hiene la gatul meu de au sters moderatorii tot topicul cu intrebarea.. :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate