Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Nokia vinde HERE Maps

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,122
  • Înscris: 22.05.2003

Quote

HELSINKI–Network equipment maker Nokia said Wednesday it is considering a potential sale of its location services unit HERE, which supplies digital mapping software to car navigation systems and to portable devices such as smartphones.

Nokia disclosed its review of HERE’s future on the heels of announcing its plan to acquire French rival Alcatel-Lucent .
The Finnish company said in a statement that it “believes this is the right moment to assess the position of HERE within the proposed new Nokia business.” Nokia gave no timeframe for the review of HERE’s future.

HERE’s visibility in the consumer market has been low compared to Google Maps, partly because the company has been mainly licensing its product to outside parties such as Yahoo , Baidu and Amazon.
Google Maps, on the other hand, has been integrated into Google’s wider offerings, including search and Android.

A free-to-download HERE application for Android was launched last fall and for Apple’s iOS platform only as recently as last month. So far the applications have accumulated about six million downloads combined, according to HERE.  That figure is very low considering that over 1 billion Android and about 191 million iOS smartphones were sold in the world last year.

Despite its currently limited consumer reach, HERE is an attractive asset because only HERE and Google own high-quality and constantly upgraded digital maps that can form part of a software ecosystem, said Mikael Rautanen, an analyst with the research firm Inderes in Helsinki.
HERE’s strength is the automotive sector. According to HERE, about 13 million new cars sold in North America and Europe last year used HERE’s maps in their built-in navigation systems. That translates into about 80% market share among the vehicles that were sold with a built-in navigation system. HERE doesn’t provide revenue figures for this sector.

Berlin-headquartered HERE is not part of Nokia’s main business of supplying equipment and software to network operators, and there has been speculation that Nokia could sell it.

Sursa

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

Quote

Despite its currently limited consumer reach, HERE is an attractive asset because only HERE and Google own high-quality and constantly upgraded digital maps that can form part of a software ecosystem, said Mikael Rautanen, an analyst with the research firm Inderes in Helsinki.
How about TomTom?

#3
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 09.08.2006

View PostAdm, on 17 aprilie 2015 - 21:16, said:


Se duce pe copca Nokia.

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Here nu a fost dezvoltat de catre Nokia de la zero, i-au cumparat la randul lor pe cei de la Navteq.

Nokia se orienteaza tot spre segmentul telecom: Nokia buys Alcatel to take on Ericsson in telecom equipment

Totusi momentan nu pare sa fi vandut nimic:

Quote

HELSINKI–Network equipment maker Nokia said Wednesday it is considering a potential sale of its location services unit HERE

Quote

“Nokia today announces that it has initiated a review of strategic options, including a potential divestment, for its HERE business… The strategic review of HERE is on-going and it may or may not result in any transaction,”
http://techcrunch.co...ia-here-review/

Edited by gumball3000, 17 April 2015 - 21:41.


#5
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
N-am avut niciodata aparat GPS dedicat, dar dintre GPS-urile de pe telefon HERE mi s-a parut de departe cel mai bun. Usor de utilizat, foarte precis si, mai ales, OFFLINE!
Speram ca va ramane macar la fel de bun si daca trece la alt proprietar.

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,122
  • Înscris: 22.05.2003
Solutiile de harti precum TomTom/Garmin/Here isi vad sfarsitul aproape, pentru ca nu poti concura cu X angajati vs 10 000x editori voluntari, care editeaza zilnic hartile la Google Maps si Waze.

Pana si producatorii auto au realizat ca vaca de mult a navigatiei GPS e pe cale sa moara din cauza Smartphone-urilor si cu greu accepta incetisor solutii precum Car Play sau Android Auto

#7
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Doamna admin cat timp costurile internetului mobil în roaming vor fi exorbitante astea sunt vise.... Când ai o flota de TIR-uri nu poți sa te bazezi pe Waze :)...  Vad ca v-a prins febra Waze

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,122
  • Înscris: 22.05.2003
Problema este de cifra de afaceri, cheltuieli si numar clienti Posted Image
Cat crezi ca poti sa ceri pt fiecare abonament de monitorizare GPS?

Numarul clientilor tot scade, concurenta e mare, cheltuielile cresc.

Pe scurt, daca se gaseste un cumparator gen Google/Apple, Nokia iese la timp din afacere.

Ca idee, Apple a cumparat datele de Navigatie de la TomTom, dar nu a cumparat si actualizarile pt Apple Maps Posted Image

#9
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

View PostZIGZAG20, on 17 aprilie 2015 - 21:54, said:

Doamna admin cat timp costurile internetului mobil în roaming vor fi exorbitante astea sunt vise.... Când ai o flota de TIR-uri nu poți sa te bazezi pe Waze Posted Image...  Vad ca v-a prins febra Waze
1,5 - 3 € / zi, cost fix ce-ti permite sa folosesti in roaming minutele si traficul de date din abonament ca si cum ai fi in tara, nu mi se pare un pret exorbitant.
Iar aceeasi optiune e gratuita la anumite abonamente, nici alea chiar cu preturi exclusiviste.

Eu chiar intentionez sa-mi cumpar o interfata mirror link, pt a avea Waze pe navigatia masinii.

Edited by Barboso, 17 April 2015 - 22:23.


#10
Iuda_zaRoadrunner

Iuda_zaRoadrunner

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 13.12.2014
eu nu m-as baza pe vaze

la o aruncare de ochi pe grupul dedicat vad
https://www.facebook...02807989946378/
sau  https://www.facebook...03269889900188/
sau https://www.facebook...98372530389924/

si asta in 15 secunde Posted Image

#11
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,570
  • Înscris: 22.07.2004
waze da rateuri grave. In orase de provincie da niste rute absolut imbecile.

#12
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

View PostIuda_zaRoadrunner, on 17 aprilie 2015 - 23:22, said:

eu nu m-as baza pe vaze
Adica ai gasit tu o eroare sau pe unii care si-au prins urechile in el...
Da, aleg sa-i ignor rutarea, uneori, pe unde stiu bine zona, cu toate stradutele.  Dar cand si unde l-am folosit, eu am fost multumit de el.

#13
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Soft moca nu e bun ca da rateuri, da' totusi e bun ca da si alerte. Sa nu-mi aduc aminte de Garmin care m-a dus pe o "scurtatura" de era sa intru in curtea omului, si vorba aia, soft platit, nu abureli. Toate mai dau rateuri. Iar hartile de la Nokia sunt o gluma proasta, ca si navigatorul ala idiot. Igo ma punea sa sar peste o rapa, asta stia el, sau sa trec prin o unitate militara inainte de Vama Veche (m-am si speriat cand l-am vazut pe ala au cu cratita pe cap si trancan in mana ca vine decis urland spre mine). Aia e, nu ne obliga nimeni sa utilizam ce nu ne place.

#14
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Da, pt alerte prefer si eu sa-l folosesc, in locul altor softuri.

Si cred ca sta mai bine decat alea platite si ca actualizari.

#15
the_ice_master

the_ice_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 20.03.2008
Is cam aiuriti Nokia daca vand si Here Maps. Ce motiv are avea sa faca asta? Ma pot gandi numai la bani.

#16
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Nu stiu cum o fi pe Lumia, da' ala de pe Android e chiar petarda.

#17
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postnoone2, on 17 aprilie 2015 - 21:39, said:

N-am avut niciodata aparat GPS dedicat, dar dintre GPS-urile de pe telefon HERE mi s-a parut de departe cel mai bun. Usor de utilizat, foarte precis si, mai ales, OFFLINE!
Speram ca va ramane macar la fel de bun si daca trece la alt proprietar.
iGO este cel mai usor de folosit.

#18
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007

View PostBarboso, on 17 aprilie 2015 - 23:42, said:

Nu stiu cum o fi pe Lumia, da' ala de pe Android e chiar petarda.

Il am si pe Lumia si pe Android. Pe Lumia e foarte ok, pe Android ma dispera.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate