Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

bara de sunet + subwoofer (conexiune bluetooth)

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
Salut,

M-ar interesa o bara de sunet + subwoofer care sa se poata conecta si prin bluetooth. Bugetul e undeva la 250 de euro, daca depaseste cu putin nu are nimic. As vrea sa stiu daca aveti vreo recomandare :). Comanda se va face pe amazon.fr

#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Pt. ce vrei? Pt un TV? Ca la altceva nu se merita o pacaleala din asta gen soundbar. Ce stereofonie ai cu niste difuzoare ingramadite intr-i carcasa unica din plastic de 1m lungime? Mergi pe o pereche de boxe active gen Microlab Solo 7 sau 11 ,treaba cu blutooth iarasi e doar de fancy/trendy ,limitarea de banda e destul de severa si afecteaza calitatea sunetului. Un telefon il poti conecta si prin cablu.
Daca suplimentezi putin bugetul gasesti si alte dracii adevarate gen amplificator plus boxe ce au inserate si facilitati gen blutooth ,networking, etc.

Edited by edigee, 17 April 2015 - 20:25.


#3
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
1. Da , il vreau pentru un TV, insa sa pot conecta si telefonul si pc-ul
2. Se aud bine. Initial am vrut un home cinema, insa din lipsa de spatiu, am zis sa merg pe o bara de sunet. Calitatea sunetului e aproape acelasi
3. Bluetooth-ul nu mi se pare fancey/trendy deloc , ci e foarte util
4. As vrea sa raman in bugetul initial, eventual pana in 300e dar asta ramane de vazut

Bluetooth-ul e un "must" pentru ca m-am saturat de cabluri :)

#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Daca vrei functionalitate moderna in detrimentul calitatii orice produs de genul ala in 250-300 de euro ofera performante"calitative "similare. Diferente sunt doar de design si diverse functii. HC-urile sunt aceeasi gogoasa de marketing.
De curiozitate ,ai ascultat si sisteme clasice gen amplificator si boxe ,receiver si boxe sau niste boxe active decente? Intreb pentru ca la ora actuala mare parte din generatia tanara n-a ascultat asa ceva ,si e pacat fiindca "pun botu'" la fel de fel de pacaleli de marketing ce nu ofera nici macar un sunet corect ,nu mai zic de minime cerinte HI-FI.
Uite niste produse cat de cat decente gen soundbar sau boxe active ,daca tii asa mult la spatiu.

Vezi ca asta cu "renuntarea la cabluri" e cu dus-intors. Renunti la cabluri de boxe si folosesti chestii wireless dar te trezesti chiar cu mai multe cabluri in plus de pe la alimentari.

Edited by edigee, 17 April 2015 - 20:41.


#5
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
1. Home cinema gasesti si mai micut, nu doar boxe de concert la metru cub.
2. Nu cred ca locuiesti intr-un apartament cu o camera de 1,7 mp?
3. Succes in gasirea jucariei dorite.

#6
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

Quote

De curiozitate ,ai ascultat si sisteme clasice gen amplificator si boxe ,receiver si boxe sau niste boxe active decente? Intreb pentru ca la ora actuala mare parte din generatia tanara n-a ascultat asa ceva ,si e pacat fiindca "pun botu'" la fel de fel de pacaleli de marketing ce nu ofera nici macar un sunet corect ,nu mai zic de minime cerinte HI-FI.

Ceva de genu am la PC. Am niste boxe (tower) sony si un amplificator. Am zis sa imi iau ceva "universal". Sa folosesc si la pc , si la tv (filme si gaming) insa nu cred ca o sa il folosesc si la telefon

#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Pai adineauri ziceai sa le folosesti si la telefon. Bine faci daca renunti ,muzica ascultata la telefon se face doar in caz de ceva "urgente". Vezi ca produsele alea de la Audioengine sunt cam cele mai bune de pe piata in segmentul ala de pret, au si adaptoare blutooth si alte chestii pt telefoane si iPod/iPhone.

#8
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
Ma gandeam ca pe viitor sa ascult de pe telefon dar sincer, nici macar nu am muzica pe telefon :habarnam: . M-am uitat acolo la Mircolab SOLO 9C si am vazut ca au review-uri ca lumea. La fel si cele de la audioengine. O sa ma uit pe la magazinele din orasul unde locuiesc si o sa vad daca pot sa le "testez" :) .

Multumesc

#9
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Audioengine alea despre care vorbeste lumea in general sunt A5+, care costa 2000lei, n-au Bluetooth si mai au nevoie si de-un DAC extern, recomandarea producatorului fiind modelul D1, care mai costa inca 900lei. Modelul mai ieftin, adica A2+, sunt mai mult pentru decor, fiindca mid-basii aia de 7cm diametru nu le fac deloc potrivite pentru o gama larga de genuri muzicale si cum in ziua de azi 99,99% din cei care vin pe forumuri intreaba in primul rand (si cam numai atat) "cum e basu' ?", cu siguranta vei fi dezamagit, daca te mai gandesti ca sunt 1300lei, o mai buna afacere o faci cu Focal XS Book, care-s mai "serioase", sunt mai ieftine si au si Bluetooth aptX.

In alta ordine de idei, cu un amp stereo la 300lei + o pereche de boxe de raft dintre cele mai ieftine (fie si SH), faci o afacere cu mult mai buna.

#10
pedor

pedor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 29.08.2010

 Andreysc7, on 17 aprilie 2015 - 20:11, said:

Salut,

M-ar interesa o bara de sunet + subwoofer care sa se poata conecta si prin bluetooth. Bugetul e undeva la 250 de euro, daca depaseste cu putin nu are nimic. As vrea sa stiu daca aveti vreo recomandare Posted Image. Comanda se va face pe amazon.fr

Nu sunt un expert dar, auzind într-un magazin Sony HT-GT1, mi-a placut enorm. Până să mă hotărăsc să o cumpăr, s-a scumpit de la 900 la 1300 Ron. Pentru adevărații audiofili probabil este un nou gadget fără valoare dar eu cred că pe tine te va mulțumi.
Dacă mai apare la vechiul pret, eu asta voi cumpăra!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate