Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Autoutilitara in autoturism.

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Dante332

Dante332

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 30.11.2014
Salut la toata lumea, am intampinat o problema cu un Hyundai Santa Fe recent achizitionat. Masina a avut doar un proprietar in tara si al doilea sunt eu. Masina a fost achizitionata de primul proprietar drept autoutilitara a inscris-o, taxa platita, toate actele in regula, am achizitionat-o eu si acum trebuie sa fac actele si as vrea sa o trec autoturism cu 5 locuri ca sa nu am probleme cu politia daca am bancheta din spate montata. Am fost in 2 reprezentante Hyundai la Targu-Jiu si la Craiova. Cei de la RAR au zis ca se poate face modificarea dar trebuie sa aduc o chitanta sau ceva care sa ateste ca bancheta din spate a fost montata de un service autorizat RAR si Hyundai cei de la reprezentantele la care am fost mi-au spus ca cei din Bucuresti se ocupa de treaba aceasta. Nu stiu ce sa fac si care e procedura de modificare a masinii. Multumesc ca ati citit tot medajul care e destul de lung, imi cer scuze de lungimea mesajului.

#2
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Hai la Bucuresti sa rezolvi .

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si nu gasesti alt service agreat de RAR, care sa-ti faca treaba? e ce nu intrebi la RAR care sunt service-urile agreate de ei,in zona ta?

#4
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Gasesti pe situl RAR lista serviceurilor care se ocupa de transformari de genul asta. Chiar structurata pe judete.
Toate povestea asta va avea vreo legatura cu taxa de inmatriculare pe viitor?
Din cate stiu, e o metoda buna pt a evita o mare parte din taxa de inmateiculare (si impozit daca e cazul).
Odata masina revenita la autoturism nu cumva va trebui platita diferenta de taxa cand o vei vinde?

#5
Dante332

Dante332

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 30.11.2014
Mi-au zis sa merg la Hyundai neaparat, au sunat la Ramnicu Valcea ca este acolo un atelier de schimbare de structura a masinii dar nu au contract cu cei de la Hyundai la Pitesti nu aveau cum sa faca si ultima solutie a ramas la Hyundai Romania din Bucuresti. Dar nu stiu care e procedura care trebuie sa o fac si unde sa o fac. Bancheta e montata doar ca imi trebuie hartia aceea ca a fost facuta intrun service autorizat :-) inmatriculata este si nu e vorba de acte ca sunt scumpe pentru autoutilitara, pur si simplu nu am de ce sa folosesc masina autoutilitara ca nu produc nimic si nu car nimic si in principal vreau toate 5 locurile, dar nu vreau sa o trec autoutilitara cu 5 locuri... Impozitul l-am platit ca am trecut-o la primarie, am dat 200 lei. Stiu ca diferenta de taxa nu se mai da, oricum masina nu o voi vinde, o tin cat duce si apoi la Rabla sau radiere. Deci nu vreau sa o vand sau sa ocolesc ceva pur si simplu o vreau autoturism cu 5 locuri.

#6
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Eu i-as intreba chiar pe ei ce anume trebuie facut. Scrie-le la e-mail: [email protected]

#7
Dante332

Dante332

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 30.11.2014
Multumesc mult, o sa incerc si la ei :-) poate a mai intampinat cineva problema aceasta de pe forum si stie procedura exacta, mai astept raspunsuri. Multumesc de sfat acum o sa trimit mail catre ei.

#8
Dante332

Dante332

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 30.11.2014
Mai am o nelamurire, daca taxa e platita si nerecuperata cand a inscris-o pe utilitara si fac transformarea pe autoturism mai platesc diferenta de taxa?

#9
Dante332

Dante332

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 30.11.2014
Nu stie nimeni daca se mai plateste diferenta de taxa daca se schimba masina din autoutilitara in autoturism? Macar sa-mi ziceti unde sa ma duc sa intreb.

#10
Dante332

Dante332

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 30.11.2014
Nu poate sa imi raspuna nimeni?

#11
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Din cate stiu eu nu trebuie sa mai platesti diferenta odata ce taxa de mediu a fost achitata si nerecuperata.

Ciudat este ca in unele cazuri nu a fost nevoie nici de factura sau hartii de la service-uri autorizate care sa ateste montarea banchetei si a centurilor spate, probabil depinde peste cine dai la RAR.

Posibil sa-ti fie utila o cautare pe gogu: transformare din utilitara in autoturism:

https://www.google.i...a in autoturism

Edited by florinppv, 23 April 2015 - 14:22.


#12
Dante332

Dante332

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 30.11.2014
Multumesc mult pentru raspuns. Am vorbit cu cineva si cred ca o sa fac rost de hartia aceea care sa ateste ca a fost montata bancheta. Acum sa vedem cum rezolv si o sa postez tot aici procedeul cum se trece din autoutilitara in autoturism. Trebuie sa stiu sigur daca se mai plateste taxa acum sa vedem ca eu nu stiu unde sa ma duc exact sa intreb mai ales ca nu stiu tot orasul unde sunt acum. Adica in Timisoara... O sa intreb unde sa ma interesez.

#13
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Taxa de mediu se plateste la prima inmatriculare sau vanzare/cumparare in Romania, nu este cazul tau. Vezi art.4: http://legeaz.net/te...imbrul-de-mediu

Ce faci tu cu masina dupa ce ai inmatriculat-o si ai platit taxa, nu mai este treaba ANAF, poti sa o transformi in tractor, in OZN, in ce vrei tu .

#14
Dante332

Dante332

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 30.11.2014
Deci eu trebuie sa merg la RAR sa fac identificarea masinii si omologarea celor 5 locuri sa imi treaca din autoutilitara cu 2 locuri in autoturism cu 5 locuri. Taxa de mediu este platita de proprietarul dinaintea mea pe autoutilitara. Mai trebuie sa fac identificarea si restul actelor pe numele meu. Daca e mai bine ma sfatuiesti sa o las autoutilitara sa o trec pe numele meu si apoi sa fac transformarea in autoturism sau nu conteaza? Taxa e platita si nerecuperata. Mi-a dat toate actele la ea. Sigur nu trebuie sa mai platesc daca e platita pe numele celuilalt proprietar?

#15
Dante332

Dante332

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 30.11.2014
Am vorbit la inmatriculari in Iulius Mall la cei de acolo care elibereaza numerele de masina. Mi-au spus ca nu se mai plateste difetenta de taxa daca este platita o data chiar daca e pe autoutilitara nu se mai plateste daca o omologhez ca autoturism. O sa va tin la curent cu tot procesul de transformare din autoutilitara in autoturism. La final o sa scriu toate peripetiile cu actele in Romanica noastra.

#16
mateiandrei34

mateiandrei34

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 14.11.2015

View PostDante332, on 24 aprilie 2015 - 13:51, said:

Am vorbit la inmatriculari in Iulius Mall la cei de acolo care elibereaza numerele de masina. Mi-au spus ca nu se mai plateste difetenta de taxa daca este platita o data chiar daca e pe autoutilitara nu se mai plateste daca o omologhez ca autoturism. O sa va tin la curent cu tot procesul de transformare din autoutilitara in autoturism. La final o sa scriu toate peripetiile cu actele in Romanica noastra.
Salut, sunt si eu fix in situatia ta , imi poti spune cum ai rezolvat si cat te-a costat ? ms mult

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate