Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Pesticide pentru legumicultura si floricultura

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Pe forum sunt nenumarate referiri la diversele pesticide, dar fiind imprastiate prin tot locul e foarte greu de urmarit si de gasit ceva cand vrei sa te informezi...
De aceea, poate nu ar strica un topic separat, cu recomandari, impresii, contraindicatii rezultate din experienta proprie...doze recomandate, eficienta, perioade de repaos...

#2
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Sub-w., ai dreptate.Vre-un an am citit pe arie-ceata pentru mine. E bun ala,e buna aia- totusi cred ca-i in functie de sol, clima,daunatori.Daca devine realitate topicul macar sa fie pe zone "stabilite" ca Rom. are diversitati pedo-geo.

#3
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Depinde de cati forumisti vor avea bunavointa sa impartaseasca si celorlalti din experienta personala.
;)

Ca sa fie si un prim post, va anunt ca Mesurolul de la Bayer, incepand cu martie nu se mai livreaza in Romanica...faceti repede stoc, altfel nu va vad bine la atacurile de coropisnite si limax!
Furnizorii zic ca cica ciugulesc pasarelele daca-i imprastiat pe sol si se 'intoxica'...
Manca-le-ar tata de ciori, vrabii, cocosari, porumbei, cotofene si alte pasareturi 'mult iubite'!
:)
Si 'protejam' coropisnitoii' si sarboseniile de limax...
Sa vedeti voi cu ce 'porcosenie nechezol' vor veni ei in loc...ineficienta maxima, cost triplu...
Se va livra in continuare doar in...China...ca doar acolo trebuie musai hranita populatia...altfel...dau aia cu bombardeaua nucleara in Germanica!

Edited by subway_guru, 17 April 2015 - 18:10.


#4
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Si eu sunt unul din cei care pana acum au pierdut mult din recolta pt ca nu am stiut cu ce sa tratez diverse boli.
Eu am inlocuit mesurolul cu RELDAN 22 EC ,pe care il amestec cu uruiala si putin ulei(untura) la cald.Este la fel de eficace si cu mult mai ieftin decat mesurolul(cam 1%)

#5
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Anti limax mai exista produse 'alternative'...incerc anul asta si asa ceva...
Dar contra coropisnite...ramane lucrul manual cu produse 'home made'...
Stie cineva alternativa 'ready to use'?

#6
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Sant la nivelul 1,informatii.Dupa 09-10. .015 incerc sa aplic.Dar ideea sub-w. e binevenita.Pe aria dedicata sfaturi bune(de la mod.in jos) exista.Sper dezvoltarea dezbaterilor.Pragmatic,fara interese.

#7
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Cea mai ECO solutie.


La mine la Tulcea cred ca e 1,5-2 lei coropisnita. Vi le cumpar eu la juma' de pret. Voi adunati-le.

Edited by StudioOne, 18 April 2015 - 00:11.


#8
Boboiasi

Boboiasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 16.11.2015

View Postsubway_guru, on 17 aprilie 2015 - 18:03, said:

Depinde de cati forumisti vor avea bunavointa sa impartaseasca si celorlalti din experienta personala.
Posted Image

Ca sa fie si un prim post, va anunt ca Mesurolul de la Bayer, incepand cu martie nu se mai livreaza in Romanica...faceti repede stoc, altfel nu va vad bine la atacurile de coropisnite si limax!
Furnizorii zic ca cica ciugulesc pasarelele daca-i imprastiat pe sol si se 'intoxica'...
Manca-le-ar tata de ciori, vrabii, cocosari, porumbei, cotofene si alte pasareturi 'mult iubite'!
Posted Image
Si 'protejam' coropisnitoii' si sarboseniile de limax...
Sa vedeti voi cu ce 'porcosenie nechezol' vor veni ei in loc...ineficienta maxima, cost triplu...
Se va livra in continuare doar in...China...ca doar acolo trebuie musai hranita populatia...altfel...dau aia cu bombardeaua nucleara in Germanica!
pentru melci este optimol iar ptr coropisnite crupe tratate cu insecticidul novadim progres

#9
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Scuze Guru, dar ma intreb la ce a fost bun topicul acesta? Il dam la gunoi?
http://forum.softped...chimice-si-bio/

#10
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Mie mi s-a explicat la magazinele fito ca mesurolul ar afecta cartitele,de aceea a devenit interzis in scumpa noastra patrie, care protejeaza orice in afara de proprii cetateni...raman solutii fie mai scumpe,fie MAI OTRAVITOARE decat acesta,,,in rest,intreb si eu ca megane.

#11
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012

View Postmeganedoi, on 16 noiembrie 2015 - 19:56, said:

Scuze Guru, dar ma intreb la ce a fost bun topicul acesta? Il dam la gunoi?

View Postsubway_guru, on 17 aprilie 2015 - 18:03, said:

Depinde de cati forumisti vor avea bunavointa sa impartaseasca si celorlalti din experienta personala.
Posted Image


Edited by subway_guru, 17 November 2015 - 21:04.


#12
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Eu am spus ce am avut de spus. Stiu ca vrei sa fie bine, dar exista deja un topic pe subiectul asta cu aproape o mie de postari in care colegii au avut bunavointa sa scrie lucruri valoroase. Un alt topic nu face altceva decat sa anuleze tocmai efortul si bunavointa lor.

#13
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Eu as fi preferat sa fie doua topice diferite, unul cu metode bio si altul separat cu pesticide...dar nu e bai, selectia naturala actioneaza si pe forum, nu trebuie sa te basici inutil...

#14
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Nu-s basicat, ci doar preocupat. :)


Asa incat preocuparea mea lucida imi spune ca acest topic il dubleaza nejustificat pe acesta:
http://forum.softped...8#entry18225979

Edited by meganedoi, 18 November 2015 - 08:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate