Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Capre

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Ady9218

Ady9218

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.02.2015
Salut ! am 23 de ani si am hotarat sa fac o ferma de capre . am cumparat 165 si in curand le voi duce la pasune . ce as putea sa fac cu laptele sa-l vand tot odata sa nu ma chinui cu branzeturi ?.. si cam care este pretul la litru. ..mi-ar prinde bine niste sfaturi ca sunt la inceput de drum, sunt tanar si vreau sa fac ceva in tara noastra nu sa lucrez pentru straini sa o duca ei bine si noi sa nu ne mai dezovltam . va multumesc!

#2
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
Tu mai intai investesti si apoi te gandesti ce poti face cu investitia?

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007
Doar daca ai o fabrica mare de lactate in preajma si prinzi contract cu ei, dar fabricile prefer sa ia cisterne direct din Ungaria, mai ieftin si nu mai umbla din poarta in poarta sa colecteze.
Stiu pe cineva cu capre, are ceva mai putine si vinde 80% branza la poarta casei, e foarte cautat.

#4
MariusH21

MariusH21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 01.04.2015
Dupa parerea mea e cel mai bine sa vinzi branzeturi, plus lapte in piete/la oameni, pentru ca laptele de capra e foarte scump.
P.S. Nu cred ca ti-ai ales bine afacerea.

#5
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006

View PostAdy9218, on 17 aprilie 2015 - 12:05, said:

sunt tanar si vreau sa fac ceva in tara noastra nu sa lucrez pentru straini sa o duca ei bine si noi sa nu ne mai dezovltam . va multumesc!

Iti faci un site/pagina de facebook si przinti produsele, daca sunt de calitate si la pret bun es duce vorba rapid. Partea nasoala e ca poti vine doar in zona.
Daca lucrezi la straini o poti duce si tu bine, incetati cu prostia asta.

#6
Ady9218

Ady9218

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.02.2015

View Postedy12345, on 17 aprilie 2015 - 12:08, said:

Tu mai intai investesti si apoi te gandesti ce poti face cu investitia?
prima oara m-am gandit sa fac branzeturi dar mie frica ca nu le pot da, pe urma m-am gandit sa dau laptele

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007

View Postedy12345, on 17 aprilie 2015 - 12:08, said:

Tu mai intai investesti si apoi te gandesti ce poti face cu investitia?

Yeap
Fara misto, asta e profilul de antreprenor. Intai se arunca, cu pieptul inainte, risca si - sa zicem - 40% din ei reusesc.
Cei care o gandesc prea mult nu fac nimic.

#8
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

View PostAdy9218, on 17 aprilie 2015 - 12:05, said:

Salut ! am 23 de ani si am hotarat sa fac o ferma de capre . am cumparat 165 si in curand le voi duce la pasune . ce as putea sa fac cu laptele sa-l vand tot odata sa nu ma chinui cu branzeturi ?.. si cam care este pretul la litru. ..mi-ar prinde bine niste sfaturi ca sunt la inceput de drum, sunt tanar si vreau sa fac ceva in tara noastra nu sa lucrez pentru straini sa o duca ei bine si noi sa nu ne mai dezovltam . va multumesc!

Mai intai de toate NU trebuia sa cumperi 165 pana nu iti faci cel putin o vaga idee despre cheltuieli si venituri si cel mai important despre piata de desfacere.
La 165 de capre cauta in zona ta pe cine colecteaza (procesatori) si da-l asa. Poti sa faci si branza sa o vinzi tu, poti sa vinzi lapte direct catre consumator cu livrare la domiciliu da deja ne bagam pe un teren pe care tu nu il stapanesti deloc. deci in concluzie: cauta procesator care sa vina zilnic dupa el, cumparati tanc de racire si ai grija de caprite ca sa produca cat mai mult.
Succes

#9
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012

View PostAdy9218, on 17 aprilie 2015 - 12:12, said:

prima oara m-am gandit sa fac branzeturi dar mie frica ca nu le pot da, pe urma m-am gandit sa dau laptele

Mai profitabil e cu branza.

#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007

View PostSef-chenko, on 17 aprilie 2015 - 12:11, said:


Daca lucrezi la straini o poti duce si tu bine, incetati cu prostia asta.

din ”Doina” lui Eminescu: „Cine-a îndrăgit străinii/ mânca-i-ar inima câinii”,

#11
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

View Postoverseas, on 17 aprilie 2015 - 12:13, said:


Yeap
Fara misto, asta e profilul de antreprenor. Intai se arunca, cu pieptul inainte, risca si - sa zicem - 40% din ei reusesc.
Cei care o gandesc prea mult nu fac nimic.

Esti cam optimist :)

#12
MariusH21

MariusH21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 01.04.2015
Firmele or sa iti dea un pret de nimic pe lapte. De exemplu, cel de vaca se vinde cu 2.5 RON per litru la oameni si in piate, iar firmele il cumpara cu maximum 1.2RON/l

Firmele or sa iti dea un pret de nimic pe lapte. De exemplu, cel de vaca se vinde cu 2.5 RON per litru la oameni si in piate, iar firmele il cumpara cu maximum 1.2RON/l

#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007

View Postpaul_pablo, on 17 aprilie 2015 - 12:14, said:

Esti cam optimist Posted Image

Pai am zis ca tre' sa-l incurajam pe om.

MAi demult, Albalact platea cam 0.6 ron pe l de vaca :(

#14
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
deci, ai luat credit de tanar taran iscusit in ale caprelor...
mai ia unul de mic taran intreprinzator si cumpara-ti unelte de "branzire"
...
nu in ultimul rand, lasa-ti actuala sotie (s-o tie altu'la o adik...) si baga mare la fi-ca primarului sau a prefectului (daca erai mormon era mai bine, ca te dadeai la ambele :) ); pt ca vei avea nevoie de sustinere politica sa bagi branza in supermarketul care trebuie

pana atunci vezi care-s inspectorii: de mediu, de inspectie sanitar-veterinara, de fond agricol, fisc - SI UMPLELE TOATE GAURILE  cu lapte, altfel vei avea ciu-ciu profit... (iezi le-ai dus acu'de paste???)

Stiu ca voi fi criticat ca fac misto - dar cititi printre randuri si ve-ti gasi si bruma de adevar: tre sa investesti mai mult decat credeai si tre sa te strecori prin hatisurile birocratiei locale daca la sfarsit de an nu vrei sa te spanzuri/ineci/otravesti Posted Image

Edited by gushpi, 17 April 2015 - 12:31.


#15
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Laptele de caprase colecteaza cu preturi intre 1,8-2,5 lei. Personal cunosc pe cineva din SJ care il da la Napolact cu 2.5lei. nu toti procesatorii o sa dea pretul asta dar acum ca a intrat in hora va trebui sa il dea asa. Sa vanda lapte sau produse din lapte direct catre consumator nici nu se pune problema ca nu e in stare de asa ceva, ma refer ca nu esti pregatit, sa nu o iei ca pe o jignire dar nici nu trebuie sa te imbeti cu apa rece.
de curiozitate ce rasa de capre ai luat? cate capre sunt in lactatie din total? Care e media zilnica de lapte colectata de la tot efectivul de capre in lactatie?

#16
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
daca te orientezi spre vanzarea catre consumatorul final, fa ce fac astia. Ii stiu de multi ani, am si luat de la ei o perioada, au muncit mult sa ajunga unde sunt, au pierdut, au reconstruit (gasesti detalii in presa) dar eu zic ca acum le merge bine. Asa ca invata din greselile lor si copiaza ce fac ei bine. Preturile le ai pe site.

#17
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
acu' citii mai bine ce ai scris la inceput!!!
bre Aditza, cum drakku te-ai "gandit" tu dak nici macar pretul laptelui nu-l stii???
A gandi - oare ce o insemna pt tine?

Au nu cumva esti din Las Fierbinti?

#18
geocosma

geocosma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 17.05.2007

View PostAdy9218, on 17 aprilie 2015 - 12:12, said:

prima oara m-am gandit sa fac branzeturi dar mie frica ca nu le pot da, pe urma m-am gandit sa dau laptele

Dacă vei continua să gândești așa, în curând o să te gândești să dai caprele. Și, având în vedere cât de pregătit ai fost când te-ai avântat în afacere, cred că ar fi una dintre soluții, convenabilă atât pentru tine cât și pentru capre.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate