Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

tarif despagubire CNADNR

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
meercha

meercha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 06.04.2008
Salut
Probabil s-a mai discutat situatia, deci succint: In 2011, februarie am mers fara rovinieta prin Romanesti (PH), eu sunt din Bucuresti. De amenda nu am stiut. Am aflat abia din instiintarea anuala de impozit, din anul urmator. Am platit amenda, 250 lei, dar a ramas neachitat, tariful de despagubire de 28 EUR.
Acum, dupa 4 ani, fara sa fiu instiintat sub absolut nicio forma (posta, e-mail, telefon, etc.), mi-au fost puse popriri pe conturi pentru recuperarea sumei de 28 EUR si 444 lei cheltuieli judecatoresti. A trebuit sa achit suma totala de 568 lei, pentru a-mi debloca contul. Stiu ca legea cu privire la tariful de despagubire catre CNADNR a fost abrogata in 2012, iar constatarea initiala a fost emisa cu semnaturi electronice. Intrebari
1. Ce cheltuieli s-ar impune (din partea mea), daca as depune o cerere de contestatie la aceasta decizie?
2. Exista sanse de reusita?
Va multumesc!

#2
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Daca vroiai sa contesti nu trebuia sa achiti, ci sa faci contestatie la executare si deblocarea contului.

#3
meercha

meercha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 06.04.2008

View Postpaznicmare, on 17 aprilie 2015 - 11:20, said:

Daca vroiai sa contesti nu trebuia sa achiti, ci sa faci contestatie la executare si deblocarea contului.
M-am gandit si la asta. Dar suntem in Romania si probabil ramaneam cu contul blocat, luni de zile pana la solutionare.

#4
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

View Postpaznicmare, on 17 aprilie 2015 - 11:20, said:

Daca vroiai sa contesti nu trebuia sa achiti, ci sa faci contestatie la executare si deblocarea contului.
Pe de alta parte nu vad o problema in faptul ca a achitat-o, in instanta poate mentiona faptul ca a avut bune intentii si sa solicite, daca legea ii da dreptul, sa o recupereze.

#5
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Ai aici o speta http://legeaz.net/sp...silita-174-2014

#6
meercha

meercha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 06.04.2008

View Postandu2006, on 17 aprilie 2015 - 12:26, said:

Multumesc. Este cam aceeasi situatie. Aveti idee cat ma costa efectiv inregistrarea unei astfel de cereri?

#7
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Nu, dar presupun ca maxim 100 lei. Din experienta unui coleg, a depus la judecatorie documentele si aceia i-au raspuns ca are 5-10 zile sa faca dovada depunerii texei de timbru.

#8
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
suntem in prezenta unei executari finalizate.
putea sa conteste executarea inainte de a achita.
acum el poate doar chema in judecata cnadr sa i se restituie cei 28 eur.
oare chiar nu a fost citat la instanta cand executorul judecatoresc a solicitat incuviintarea executarii?


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate