Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Functii recursive

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
George02

George02

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 09.01.2011
Profesoara mea de informatica spune ca n-am voie sa folosesc instructiunea for intr-o functie recursiva. Unde scrie asta ? De unde stie ea ? De ce nu am voie ?

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Pentru ca for este o functie iterativa

Edited by MarianG, 14 April 2015 - 18:55.


#3
George02

George02

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 09.01.2011
Stiu. Pai si ce are de-a face ? Daca folosesc o functiei iterativa in interiorul unei functii recursive asta o va face functie iterativa ? Eu prin functie recursiva inteleg o functie care se apeleaza pe sine insasi sau exista un apel indirect catre ea care formeaza o autoapelare.

Edited by George02, 14 April 2015 - 18:59.


#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostGeorge02, on 14 aprilie 2015 - 18:53, said:

Profesoara mea de informatica spune ca n-am voie sa folosesc instructiunea for intr-o functie recursiva. Unde scrie asta ? De unde stie ea ? De ce nu am voie ?
Probabil nu ai voie deoarece ea ti-a dat de rezolvat o problema prost gandita pe care vrea sa o rezolvi recursiv, cand de fapt datele pe care trebuie sa le procesezi sunt iterative.

Are problema structuri de date izomorfe? Daca nu, spune-i profei ca e proasta sa citeasca acest topic.

Edited by OriginalCopy, 14 April 2015 - 19:09.


#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View PostGeorge02, on 14 aprilie 2015 - 18:59, said:

Stiu. Pai si ce are de-a face ? Daca folosesc o functiei iterativa in interiorul unei functii recursive asta o va face functie iterativa ? Eu prin functie recursiva inteleg o functie care se apeleaza pe sine insasi sau exista un apel indirect catre ea care formeaza o autoapelare.
Totusi hai sa vedem si problema in sine, poate te ajuta sa ai un for.

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006

View PostGeorge02, on 14 aprilie 2015 - 18:53, said:

Profesoara mea de informatica spune ca n-am voie sa folosesc instructiunea for intr-o functie recursiva. Unde scrie asta ?
in enuntul problemei primite

View PostGeorge02, on 14 aprilie 2015 - 18:53, said:

De unde stie ea ?
pai cel mai probabil ea a inventat problema

View PostGeorge02, on 14 aprilie 2015 - 18:53, said:

De ce nu am voie ?
din cauza ca profesoara urmareste un scop didactic. vrea ca voi sa va concentrati pe un anumit aspect al tehnicilor de programare.

#7
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
void funct(unsigned int parametru){
if (parametru!=0){
for (int i=0; i<=parametru; i++)
cout << i << ' ';
cout << '\n';
funct(parametru-1);
}
};


Se afiseaza ceva de genu (pentru parametru = 3):
0 1 2 3
0 1 2
0 1
Unde e problema?

Probabil, vorba colegilor, mai mult cu scop didactic. Poti folosi orice (aproape orice) structura/functie intr-o functie recursiva. Singura cerinta este ca acea structura/functie sa nu te bage intr-o bucla infinita. Functia recursiva se comporta ca o functia obisnuita.

By the way, este impropriu spus ca for, while sunt structuri... Rog colegii să mă corecteze,  dar când vorbim de structuri vorbim de structuri de date (și anume liste, cozi, stive, etc.) sau de structuri de date precum conceptul de clasa. Și totuși în liceu se folosesc termenii precum structuri decizionale.... De ce?

Edited by Rhesus, 14 April 2015 - 20:41.


#8
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Pentru ca in Romania putina lume a auzit de constructii lexicale

Edited by MarianG, 14 April 2015 - 21:45.


#9
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014

View PostMarianG, on 14 aprilie 2015 - 21:45, said:

Pentru ca in Romania putina lume a auzit de constructii lexicale

Tu vorbești serios ? Puțină lume ? Eu cred că dacă deja ai diploma de 10 clase, e de la sine înțeles faptul că ai habar de construcții lexicale.....

Nu sunt de acord să folosești cuvântul structură, mai ales că acest concept reprezintă altceva (în cazul nostru, într-un limbaj de programare).

Și ca o realitate, am fost întrebat de un elev de liceu, începător: Dacă prin struct/class/union modelez structural o entitate din viața reală, atunci if/for/while de ce sunt structuri?.............. Nu era mai bine dacă le-ar (ne-ar) fi zis în liceu că while/if/... nu sunt structuri (decizionale, repetitive) ....??

Sunt două mâncăruri de pește complet diferite, dar pe care le denumesc identic.

Edited by Rhesus, 14 April 2015 - 22:51.


#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Ba da, dar aici interivine acel ceva care te face profesor si nu doar om care preda o materie.

#11
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostOriginalCopy, on 14 aprilie 2015 - 19:08, said:

date izomorfe?
Ce ce iti bati joc de oameni?

View PostMarianG, on 14 aprilie 2015 - 21:45, said:

Pentru ca in Romania putina lume a auzit de constructii lexicale
Hmm... poate structura lexicala. Tot aia.

View PostRhesus, on 14 aprilie 2015 - 22:44, said:

Tu vorbești serios ? Puțină lume ? Eu cred că dacă deja ai diploma de 10 clase, e de la sine înțeles faptul că ai habar de construcții lexicale.....
Serios. Poate se auzea pe la gramatica expresia asta.

View PostRhesus, on 14 aprilie 2015 - 22:44, said:

Nu sunt de acord să folosești cuvântul structură, mai ales că acest concept reprezintă altceva (în cazul nostru, într-un limbaj de programare).
Și ca o realitate, am fost întrebat de un elev de liceu, începător: Dacă prin struct/class/union modelez structural o entitate din viața reală, atunci if/for/while de ce sunt structuri?.............. Nu era mai bine dacă le-ar (ne-ar) fi zis în liceu că while/if/... nu sunt structuri (decizionale, repetitive) ....??
Sunt două mâncăruri de pește complet diferite, dar pe care le denumesc identic.
Mda, e o problema de limbaj. Intamplator, si in engleza le mai zice din cand in cand control structures/looping structures . Nu cred ca e problema daca se foloseste termenul, cu conditia sa li se explice clar elevilor ca termenul are alt sens, sa nu incurce borcanele. Desi astea se invata inainte de orice structura de date.

#12
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostMrReason, on 15 aprilie 2015 - 00:23, said:

Ce ce iti bati joc de oameni?
De ce crezi că aș face asta? Simți că "date izomorfe" te jignește, nu îți face onoare, sau ce?

#13
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostOriginalCopy, on 15 aprilie 2015 - 07:36, said:

De ce crezi că aș face asta? Simți că "date izomorfe" te jignește, nu îți face onoare, sau ce?
Ie grele vad...

[ https://i.imgur.com/1Nl2ICx.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostOriginalCopy, on 14 aprilie 2015 - 19:08, said:

Daca nu, spune-i profei ca e proasta sa citeasca acest topic.
Sa indemni elevii sa gandeasca asemenea lucruri... Posted Image
Cum spunea si _Smiley_, profesoara urmareste un scop didactic; de aceea se impune o abordare anume (ca si in cazul celebrului factorial - care de multe ori este primul contact cu recursivitatea). Ar trebui sa fie evident, dar na...

Edited by TS030, 15 April 2015 - 11:58.


#15
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostMrReason, on 15 aprilie 2015 - 09:42, said:

Ie grele vad...
Pai daca te ghidezi dupa prosti...

Uite aici: http://journals.camb...244640216120c97

Sau pe google: http://lmgtfy.com/?q...ism recursivity

Si nu, nu cred ca elevii sunt niste prosti care trebuie protejati de cunoastere si competenta, din contra, ideea asta de a-i proteja le face rau. Vezi prostii de la BAC care au devenit prosti din cauza sistemului, nu pentru ca ar fi incapabili.

View PostTS030, on 15 aprilie 2015 - 11:56, said:

Sa indemni elevii sa gandeasca asemenea lucruri... Posted Image
Cum spunea si _Smiley_, profesoara urmareste un scop didactic; de aceea se impune o abordare anume (ca si in cazul celebrului factorial - care de multe ori este primul contact cu recursivitatea). Ar trebui sa fie evident, dar na...

Indemn elevii sa vada lucrurile asa cum sunt.

Abordarea asta de inghesuire fortata a algoritmilor recursivi care proceseaza date neizomorfe le dauneaza elevilor, ii face sa creada ca mai intai au existat algoritmii recursivi, apoi au aparut arborii, grafurile, ori nu e asa.

Mai bine iti dezvolti intuitia fata de recursivitate cand ai un arbore binari si faci diferite strategii (recursive) de iterare a lui: pentru ca vezi cu claritate, pe de o parte datele, pe de alta parte procesul (step over / into in debugging).

Asa se intelege recursivitatea - cu un singur exercitiu, btw - nu cu enspe mii de chinuri din cauza problemelor sintetice care mai mult il frustreaza si il indeparteaza pe elev de dorinta de cunoastere.

Edited by OriginalCopy, 15 April 2015 - 20:15.


#16
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostOriginalCopy, on 15 aprilie 2015 - 20:20, said:

Pai daca te ghidezi dupa prosti...

Uite aici: http://journals.camb...244640216120c97

Sau pe google: http://lmgtfy.com/?q...ism recursivity
Nu stiu dupa care prosti crezi tu ca ma ghidez eu, dar tu reactionezi de parca elevii studiaza la universitatea cambridge si le-a scapat un detaliu dintr-un curs important.

Mai mult decat atat, e gresit sa-mi dai exemple de pe google de aiurea. Nu bombardezi incepatorii cu termeni precum izomorfism, ca sa invete ce e aia recursivitate.

Termenul asta il gasesti doar in cartile excesiv de teoretice, cu inclinatii spre matematica. In carti serioase, inclusiv de algoritmi, de nume ca Drozdek sau Sedgewick nu dai peste nici o varianta a termenului isomorphism. Tu esti liber sa te crezi mai destept ca aia, daca asa ai tu chef... :lol:

#17
cd9

cd9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 04.04.2015

View PostMrReason, on 15 aprilie 2015 - 20:52, said:

Mie mi se pare ok genul ăsta de abordare. Te obișnuiește de mic să fii profesionist. La urmă, 70% din cei ce pun întrebări pe forum au gânduri serioase cu programarea.

#18
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postcd9, on 15 aprilie 2015 - 21:24, said:

Mie mi se pare ok genul ăsta de abordare. Te obișnuiește de mic să fii profesionist. La urmă, 70% din cei ce pun întrebări pe forum au gânduri serioase cu programarea.
Pai chestia asta nu are nici o legatura cu profesionalismul. Ci cu o inclinatie spre teorie stearpa insotita de terminologia de rigoare. Nu ai sa vezi prea multi programatori profesionisti vorbind de "izomorfisme".

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate