Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

De ce se restrictioneaza accesul populatiei la locurile de munca ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
42 replies to this topic

#1
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Desi ne plangem de somajul din ce in ce mai mare vad ca statul se chinuie din rasputeri sa-i tina pe oameni departe de locurile de munca disponibile, pana si pentru un rahat de loc de munca de paznic cu salariul minim iti trebuie atestat. Alt exemplu e scoala de soferi, unde desi e o cerere majora pe intreg teritoriul UE de soferi profesionisti, statul a schimbat procedura de obtrinere a categoriilor C,D si E, unde daca in urma cu cativa ani faceai scoala doar o data si dadeai examen pentru toate categoriile, acum trebuie facut scoala si dat examen pentru fiecare categorie in parte, si ai nevoie de peste 1 an si peste 1000 euro sa termini toate categoriile si sa mai iei si atestatul.

Sa inteleg ca statul prefera sa-si aduca cetatenii in stadiul de boschetari  rupti in cur de foame asistati social, si o povara sociala pe bani publici, in loc sa castige 2000 euro pe tir in Germania sau UK, bani care s-ar intoarce in tara cel mai probabil.

In acest timp firmele de recalificare profesionala fac cursuri fictive pentru meserii fara nici un fel de cautare pentru a lua banii europeni.

In acelasi timp nu inteleg de ce se mentin atatea facultati de drept, ase sau litere, daca piata muncii nu cere ataatia economisti sau juristi, care practic se dovedesc a fi niste organizatii ce tepuiesc si distrug viitorul unor copii care ar putea face altceva mai util.

Edited by galeo, 12 April 2015 - 18:31.


#2
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Un sofer de tir ia 2000 de euro, un profesor de liceu ia 250.

Halal Uniune Europeana.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Raspunsul e simplu, se mulg bani de oriunde se poate. Ajungi la "mana" statului pentru o hartie, esti muls. De multa vreme am observat ca statul actioneaza impotriva cetateanului.

#4
costea_nelu

costea_nelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 24.11.2010
DE CE .?de ce e mai importanta religia decit alte probleme mai exestintiale?

#5
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

View PostByblos4, on 12 aprilie 2015 - 18:32, said:

Un sofer de tir ia 2000 de euro, un profesor de liceu ia 250.

Halal Uniune Europeana.
E pana la urma un pret reglat de cerere si oferta, daca nu s-ar mai inghesui atatia sa se faca profesori, si statul ar facilita, sau poate chiar ar finanta formarea profesionala a soferilor de tir, toata lumea ar avea de castigat.

#6
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Eu cred ca nici un om sanatos si cu scaun la cap nu mai are demult asteptari ca statul roman sa faca vreodata ceva cu adevarat bun si folositor pentru cetatenii sai.
Pentru stat, contribuabilul este bun doar de muls.

Sarbatori fericite !

#7
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

View PostMembruAnonim, on 12 aprilie 2015 - 18:33, said:

Raspunsul e simplu, se mulg bani de oriunde se poate. Ajungi la "mana" statului pentru o hartie, esti muls. De multa vreme am observat ca statul actioneaza impotriva cetateanului.
Pai teoretic statul ar trebui sa fie in folosul si ajutorul cetateanului, si nu dusmanul lui, ca doar traim in societate nu in jungla.

Alt caz pasapoartele sunt valabile acum doar 5 ani in loc de 10, pentru a-i forta pe cei plecati sa vina sa cotizeze mai des. Pai nu mai bine iti bagi p in ea de cetatenie romana?

#8
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

View Postsylvius, on 12 aprilie 2015 - 18:37, said:

Eu cred ca nici un om sanatos si cu scaun la cap nu mai are demult asteptari ca statul roman sa faca vreodata ceva cu adevarat bun si folositor pentru cetatenii sai.
Pentru stat, contribuabilul este bun doar de muls.

Sarbatori fericite !
Face destule pentru oamenii din sistem, doar un cadru militar, cu cel mai mic grad are pensie de cel putin 4000 lei, in timp ce un inginer dupa 40 ani de munca 1200 lei

#9
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013

Quote

Sa inteleg ca statul prefera sa-si aduca cetatenii in stadiul de boschetari  rupti in cur de foame asistati social, si o povara sociala pe bani publici, in loc sa castige 2000 euro pe tir in Germania sau UK, bani care s-ar intoarce in tara cel mai probabil.
nu-si permite romania acum o concurenta chiar asa mare pe piata fortei de munca pt tarile UE. E poate un tratat


Quote

In acest timp firmele de recalificare profesionala fac cursuri fictive pentru meserii fara nici un fel de cautare pentru a lua banii europeni.
asta nu stiu nici eu la ce ar trebui, dar normal unii au nevoie de diploma altii o iau degeaba

Quote

In acelasi timp nu inteleg de ce se mentin atatea facultati de drept, ase sau litere, daca piata muncii nu cere ataatia economisti sau juristi,
probabil se cauta lucratori pt birouri si trebuie sa mai exerseze cititul scrisul si alfabetul ba si ceva aritmetica pe la economic. Nu-i pot angaja multinationalele asa prosti cum sunt ei dupa liceu sau dupa 8 clase, iar cu scolile postiliceale nu stiu ce s-a intamplat. Treaba e facuta tot in baza unui tratat. Oricum si prostituatele trebuie sa aiba facultate. Aia de la litere ies mai analfabeti decat erau cand au intrat in clasa a 5-a

Ei trebuie sa invete sa se obisnuiasca si cu interfata noului windows, iti dai seama ce nivel de leguma au, daca si aia e problema si necesita cursuri si formari

View Postgaleo, on 12 aprilie 2015 - 18:39, said:

Face destule pentru oamenii din sistem, doar un cadru militar, cu cel mai mic grad are pensie de cel putin 4000 lei, in timp ce un inginer dupa 40 ani de munca 1200 lei
pai vrei sa tii aparatorii tarii si valorilor dreptatii cu 1000 lei? ei sunt baza, deci trebuie platiti. Daca rusii ataca? pai dezerteaza toti daca iau doar 1000 lei si se duc soferi cu 1200 lei in zone fara conflict sau chiar la inamic la salarii mai mari

Edited by motanu_mic, 12 April 2015 - 18:48.


#10
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

View Postmotanu_mic, on 12 aprilie 2015 - 18:41, said:

probabil se cauta lucratori pt birouri si trebuie sa mai exerseze cititul scrisul si alfabetul ba si ceva aritmetica pe la economic. Nu-i pot angaja multinationalele asa prosti cum sunt ei dupa liceu sau dupa 8 clase. Treaba e facuta tot in baza unui tratat. Oricum si prostituatele trebuie sa aiba facultate
Am ramas socat sa intalnesc la ghiseulunei banci luna trecuta o fatuca care nu stia sa calculeze un comision de 1% dintr-o suma, asta dupa ce a calculat 5 minute si apoi o intreaba pe colega: "fata, tu stii sa calculezi 1% dintr-o suma? ". Apoi imi spune: "mai degraba faceti transferul de pe internet ca e mai ieftin" la care eu ii spun ca e acelasi comision chiar daca fac transferul de pe internet sau de la ghiseu, si ea dupa ce o intreaba iar pe colega imi zice: "aveti dreptate". FUCKKK

Iar cum multinationalele am observat o alta problema, cu cat e multinationala e mai mare cu atat angajatii sunt mai idioti si mai ineficienti, firmele mici au de cele mai multe ori angajati cu o calitate superioara.

Edited by galeo, 12 April 2015 - 18:54.


#11
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postgaleo, on 12 aprilie 2015 - 18:25, said:

Desi ne plangem de somajul din ce in ce mai mare vad ca statul se chinuie din rasputeri sa-i tina pe oameni departe de locurile de munca disponibile, pana si pentru un rahat de loc de munca de paznic cu salariul minim iti trebuie atestat. ................
Hotia " atestatelor " de peste calificarea respectiva , vinde in dorinta de bani a anumitor factori de decizie din bransa respectiva . Bani pt fondurile lor + spaga la buzunar . Alt aspect este mentinerea unui aparat functionaresc supradimensionat .
Evident o idiotenie .

#12
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

View Postmaximg, on 12 aprilie 2015 - 18:54, said:

Hotia " atestatelor " de peste calificarea respectiva , vinde in dorinta de bani a anumitor factori de decizie din bransa respectiva . Bani pt fondurile lor + spaga la buzunar . Alt aspect este mentinerea unui aparat functionaresc supradimensionat .
Evident o idiotenie .

Pai daca ala e somer, falit,flamand, plin de datorii la banci, de unde sa aiba ala bani sa plateasca atestate, sa faca voluntariat sau alte rahaturi.
Ala e un om pierdut, practic tu ca stat il haituiesti sa fure sau sa faca o talharie.

#13
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postgaleo, on 12 aprilie 2015 - 18:59, said:


Pai daca ala e somer, falit,flamand, plin de datorii la banci, de unde sa aiba ala bani sa plateasca atestate, sa faca voluntariat sau alte rahaturi.
Ala e un om pierdut, practic tu ca stat il haituiesti sa fure sau sa faca o talharie.
Da ! Si ? intereseaza pe cineva ?
Mai exista " STAT " ? Eu nu vad decit un grup de mafioti exploatatori si vinduti strainatatii .

#14
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Statul român este cel mai mare dușman al cetățenilor români. Ești taxat, impozitat, amendat la tot pasul. Orice mică inițiativă ai avea vine statul și te rupe. Așa că jumătate din populație stă și încasează ajutor social.

#15
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Pentru ca directiva europeana, nescrisa, este ca romanica sa fie sursa de mana de lucru ieftina, piata de testare si desfacere produse provenite din europa.

Ne-au transformat incetisor intr-un stat de sclavi aparent liberi.

#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Cresterea birocratiei este dovada unui stat centralizat, cu o functionalitate precara.

In curand o sa avem nevoie si de stampila pt a defeca in propria baie.

Cu cat e nevoie de mai multe hartii, cu atat aparatul birocratie se mareste si devine mai greu de folosit.
Problema vine totusi din mentalitate.
Am auzit de multe ori in viata reala sau pe acest forum formulari de genul:

"Cine l-a lasat pe ala sa..."
"Cum e posibil ca statul sa nu..."

Ne-am dori ca statul sa fie omniprezent, dar sa nu ne deranjeze.

Problema este ca deja avem cateva generatii care nu doar ca nu au inteles nimic din Capitalism, dar au chiar nostalgii nesanatoase + un stat cu puternice accente fasciste.

Ieri vorbeam cu un om de afaceri turc, care conduce de cca 10 ani mari afaceri in Romania.
Mi-a spus ca e uimit de faptul ca in Romania nu produce !

A fost pus sef peste 50 de firme din .ro, dar dupa un an, si-a dat seama ca tot ce conduce face bani din serviici locale si ii scoate din tara. Nu e treaba lui, e mercenar.
Mai mult, majoritatea clientilor lui tot servicii presteaza!

Imi spunea ca se simte intr-un fel de joc piramidal, care stim ca nu se termina bine!

View PostSuper Chief, on 12 aprilie 2015 - 19:25, said:

Pentru ca directiva europeana, nescrisa, este ca romanica sa fie sursa de mana de lucru ieftina, piata de testare si desfacere produse provenite din europa.

Ne-au transformat incetisor intr-un stat de sclavi aparent liberi.

Asta e o prostie care nu are suport in practica si e repetata de 20 de ani ca motiv a neputintei noastre ancestrale.
Daca ar fi asa, ar trebui sa fim o mica China!

Supraimpozitarea muncii, lipsa infrastructurii, o fiscalitate pe picior de schimbare lunar si o acuta lipsa de personal cu calificari medii/utile, ne face de evitat in planurile pe termen mediu/lung.

De cativa ani incoace vad cum statul face orice pt a limita mica initiativa privata!
Viseaza scriptic la cresteri uimitoare de angajari cu Carte de Munca, in loc sa viseze la multe SRL si PFA, care sa nu mai stea cu mana intinsa la stat!

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,998
  • Înscris: 07.11.2006

View Postsylvius, on 12 aprilie 2015 - 18:37, said:

Eu cred ca nici un om sanatos si cu scaun la cap nu mai are demult asteptari ca statul roman sa faca vreodata ceva cu adevarat bun si folositor pentru cetatenii sai.
Pentru stat, contribuabilul este bun doar de muls.

Sarbatori fericite !

Din pacate, nu numai statul roman este incriminat.Este vorba despre toate statele capitaliste,luate la nivel global.

#18
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Interesante concluziile acestui doctor:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AaAJQR_9Dg8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YNpK_9Ywqtw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KUo-Gq4oVwA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate