Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok
 Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 

De unde cumparam becuri LED ?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 23.02.2007
De Total Green ce parere aveti?
LED 13W echivalent 100W produce putin peste 1000 de lumeni, 2700k parca, sau 3000k

Edited by bobitzaaa, 17 March 2016 - 13:34.


#38
omulbunlatoate

omulbunlatoate

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 01.10.2016
claudiu2012 dar de ce sa bati un drum pana in capatul Bucurestiului la Dragonul Rosu ca sa iei becuri cu LED e27 cand poti sa o faci de pe net stand confortabil pe telefon.Posted Image
tipul acela de becuri si eu le recomand. Personal le folosesc si pentru locuinta dar cat si pentru magazin. Sunt foarte ok. Posted Image

Edited by omulbunlatoate, 01 November 2016 - 12:08.


#39
an_tonica

an_tonica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 07.12.2009

 an_tonica, on 10 februarie 2016 - 14:13, said:

Daca se mai uita cineva pe acest topic: am luat de la e...g becuri cu LED HEPOL ECOLINE, forma glob, E27, 10W, 30000 ore, lumina calda, 900 lumeni, lumina foarte puternica, foarte bune. Am luat 3 buc. cu 16 lei iar ulterior am prins oferta si am mai luat 6 buc. cu 12.74 lei. Am inlocuit niste becuri economice XAVAX 18W 1080 lumeni care dupa 2 ani au cam inceput sa pice. Astea cu led pentru 900 lumeni, lumineaza mai tare decat cele economice de 1080 lumeni. Eu zic ca merita dar sa vedem cat vor tine in timp.

Si am mai luat unul cu led, de proba cu 2,6 lei din Aucha... 3w, masurat cu wattmetru doar 1 watt dar lumineaza suficient pentru un balcon de mici dimensiuni.

... a ... le-am testa cu un wattmetru si consuma fix 10W dar nu m-am uitat la factorul de putere.

 jaxwins, on 08 martie 2016 - 23:18, said:

Am incercat si eu hepol de la emag, primul s-a ars dupa 4 luni, asa ca am revenit la incandescente, macar sunt aproape gratis.

Problema e ca cei care posteaza aici nu mai revin in timp cu impresii daca s-a meritat o achizitie sau alta. E... eu revin la becurile HEPOL. Pot sa spun ca sunt cele mai proaste becuri cu led pe care le-am nimerit. Din cele 9 achizitionate 5 s-au ars si au tinut intre 2 si 9 luni. Pica ca mustele. Problema e ca le-am luat de la emag iar acum cand am intrat pentru garantie, emag imi spune ca garantia ar trebui sa fie in sau lipita pe cutie. Ciuciu. N-am gasit nici o garantie. Asta e daca nu m-am interesat de garantie in momentul achizitiei. Gata cu HEPOL.

Azi am luat OSRAM din kaufland cu 12.18 lei, 9,5W, 806lm, 2700K. Lumineaza foarte bine. Sper ca astea sa tina mai mult ca mizeriile de la HEPOL. Sper sa revin macar peste 2 ani cu impresii.

Edited by an_tonica, 14 January 2017 - 13:34.


#40
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,169
  • Înscris: 05.09.2007
eu am luat Osram de 10 W(?) din metro cu +/- 14 lei si Philips de 10 si 13 W din DD cu pret asemanator. Osramurile nu merg cu intrerupatoare cu led( clipesc cu Schneider cu led albastru) . Pana in present s-a ars un Philips de 10 W.

#41
an_tonica

an_tonica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 07.12.2009
Philips ar fi fost urmatoarea achizitie dar vad ca si astea se duc. Cat a tinut Philips-ul?

#42
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,169
  • Înscris: 05.09.2007
a tinut cateva ore, casa e nelocuita si s-a ars becul de pe casa scarilor spre beci.
ca fapt divers,am pus 2 de 13 w in bucatarie la apartament ca se plangea nevasta ca nu are destula lumina. acum vrea sa le schimb , sa pun altele mai mici :)

#43
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Din Dedeman am luat Hoff , Hepol si Philips. Din magazin de cartier Quark si T&G. Am 1 an de cand m-am mutat la casa si nu s-a ars niciunul ( din vreo 40 ).
Parca doua Hepol de pe hol au un mic delay la aprindere cand sunt calde..

In fata garajului am un Quark de 5W care merge noapte de noapte ( am montat senzor foto ) de 2 ani si inca merge..

Ca si calitate la lumina...clar Philips, urmat de T&G. Restu' is cam la fel..   Totusi Quark e super ok calitate pret. Peste Hepol si Hoff.

#44
an_tonica

an_tonica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 07.12.2009
Ar fi mai interesant becuri de marimi ca putere medie spre mare, de peste 10W si folosite cu precadere in incaperi incalzite. La cel de 5w folosit afara in fata garajului, nu e concludent avand in vedere ca la 5w, puterea debitata si temperatura degajata nu sunt mari cu atat mai putin cu cat acesta functioneaza afara unde cel putin iarna are o racire mai mult decat suficienta. Se stie ca led-urile functioneaza mult in timp daca au o racire suficienta.

Edited by an_tonica, 22 January 2017 - 12:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate