Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Adoptă un Ș

- - - - -
  • Please log in to reply
460 replies to this topic

#325
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Mostre de mesaje de e-mail primite mai devreme:

GMail in Mozilla Firefox: Attached File  FF_m.PNG   152.11K   13 downloads

Mozilla Thunderbird: Attached File  TB_m.PNG   77.53K   15 downloads

Windows 8.1 Mail App: Attached File  WM_m.PNG   168.49K   13 downloads

#326
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003

View Postcristiantel, on 12 mai 2015 - 13:51, said:

Mă surprinde faptul că există, în anul de graţie 2015, o discuţie pro şi contra diacriticelor în limba română. Aia scrisă, desigur.

Ai subliniat excelent. Eu îi mulțumesc lui Dumnezeu că cei care scriu fără diacritice nu și vorbesc la fel. Cred că am avut odată un coșmar: se făcea că vorbeam cu toți fără diacritice. ”Ma dusesem in Elvetia si mancam svaiter. Canta cineva la titera”. Există un site unde se citesc texte literare așa. E o glumă...

#327
cristianadam

cristianadam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.07.2010

View Post_-_, on 12 mai 2015 - 19:35, said:

Mostre de mesaje de e-mail primite mai devreme:

Precum telefonul fără fir, așa și în acest caz, cineva a avut emailul configurat să trimită ISO-8859-1 și așa s-a ajuns la acel rezultat. La final este UTF-8, dar prea târziu.
Oamenii trebuie să învețe să-și configureze clientul de email.

De exemplu în cuvântul "oper=C3=A3" avem octeții 0xC3 și 0xA3 care reprezintă codarea UTF-8 pentru ã. Codarea UTF-8 pentru ă este 0xc4 0x83.

#328
Crugasic

Crugasic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 06.01.2011

View Postneur0, on 12 mai 2015 - 10:22, said:

Există vreuna pe care fiecare literă cu semne diacritice să aibă tastă dedicată? Să fie doar litera respectivă, fără semne de punctuație? Și eventual să aibă și ghilimele românești?

Nu cred că există taste pe care să fie imprimate doar diacriticele. Semnele de punctuaţie sînt prezente pentru că aşa este standardul de tastatură, iar imprimarea lor pe taste indică faptul că se pot face cu AltGr (Alt Dreapta), de exemplu AltGr+ş = ; şi AltGr+Shift+ş= :

Pe de altă parte, dacă chiar te deranjează semnele de punctuaţie de pe tastele respective le poţi acoperi uşor cu o mică bucată de bandă izolatoare, albă sau neagră, în funcţie de culoarea tastei. Eu aşa am făcut cu o tastatură englezească pe care erau prezente literele cu accente folosite la scrierea limbii irlandeze.

Edited by Crugasic, 12 May 2015 - 20:36.


#329
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postcristianadam, on 12 mai 2015 - 20:31, said:


Precum telefonul fără fir, așa și în acest caz, cineva a avut emailul configurat să trimită ISO-8859-1 și așa s-a ajuns la acel rezultat. La final este UTF-8, dar prea târziu.
Oamenii trebuie să învețe să-și configureze clientul de email.

De exemplu în cuvântul "oper=C3=A3" avem octeții 0xC3 și 0xA3 care reprezintă codarea UTF-8 pentru ã. Codarea UTF-8 pentru ă este 0xc4 0x83.

Din cate cunosc persoana utilizeaza browserul Chrome sub Windows. Mai curand cred ca a dat paste in continutul mesajului la un text copiat din cine stie ce sursa care foloseste codificarea ISO-8859-2 fara sa aiba setarile necesare in sistem pentru afisarea continutului non-Unicode.
Problema este ca odata ce ai primit un astfel de e-mail, niciun client de e-mail nu mai poate restabili forma initiala a textului.

#330
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postcristianadam, on 12 mai 2015 - 20:31, said:

Oamenii trebuie să învețe să-și configureze clientul de email.
Hai sa fim seriosi.  Cred ca 50% dintre oameni nu stiu mai mult decat sa deschida un browser si-un IM.  Eventual mai stiu un Word / Excel / soft specific slujbei.

#331
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostCrugasic, on 12 mai 2015 - 20:35, said:

Nu cred că există taste pe care să fie imprimate doar diacriticele. Semnele de punctuaţie sînt prezente pentru că aşa este standardul de tastatură, iar imprimarea lor pe taste indică faptul că se pot face cu AltGr (Alt Dreapta), de exemplu AltGr+ş = ; şi AltGr+Shift+ş= :

Pe de altă parte, dacă chiar te deranjează semnele de punctuaţie de pe tastele respective le poţi acoperi uşor cu o mică bucată de bandă izolatoare, albă sau neagră, în funcţie de culoarea tastei. Eu aşa am făcut cu o tastatură englezească pe care erau prezente literele cu accente folosite la scrierea limbii irlandeze.
Nu mă deranjează că se văd semnele de puncțuație, mă deranjează că este necesar să apăs taste suplimentare pentru a folosi semne de punctuație.

Ar fi excelent dacă s-ar modifica puțin standardul de tastatură pentru a fi cât mai ergonomic și dacă s-ar da o lege ca să oblige comercianții să vândă doar tastaturi cu caractere românești.

#332
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postneur0, on 13 mai 2015 - 09:52, said:

Ar fi excelent [...] dacă s-ar da o lege ca să oblige comercianții să vândă doar tastaturi cu caractere românești.

Asta mi se pare cam cea mai mare prostie de pe tot threadul asta de sute de posturi.

Adica in ciuda unui proiect alminteri laudabil si foarte entuziast sint imposibil de gasit chiar si 1000 amatori de tastatura romaneasca si vrei sa impui asta la toata tara?

View Postcristianadam, on 30 septembrie 2014 - 10:35, said:

Proiectul nu s-a finalizat.
Să fi fost prețul? Să fi fost modelul de tastatură? Să fi fost faptul că avea fir? Sau poate chiar nu este nevoie de tastatura românească...


#333
rogobongo

rogobongo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 07.05.2015
Chestia asta pe care tu o numești cea mai mare prostie, f300, se aplică în Germania, Franța și în alte țări din Occident. Eu locuiesc de peste 20 de ani în Germania și știu ce vorbesc. Deci tu crezi că nemții nu sînt decît niște proști că obligă vînzătorii de calculatoare să dețină tastaturi germane. Ce să spun! Vă găsirăți voi mai deștepți ca nemții și ca francezii.

#334
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Franta, Germania & Co s-au dezvoltat odata cu tehnologia, nu a aparut careva in 2014-2015 sa le spuna sa treaca la/sa foloseasca diacriticele lor. Asa este din anii '90(poate si inainte) la ei.
Noi, care nu am facut absolut nimic in directia asta din anii respectivi si pana de curand, ce pretentii sa emitem acum? Cine sa suporte costurile software si hardware cu trecerea/implementarea/instruirea?

Edited by dexterash, 17 May 2015 - 22:12.


#335
cristianadam

cristianadam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.07.2010
<cârcoteală>

Mă gândesc că n-ar strica ca Republica Moldova să se unească cu România.

Am observat că moldovenii:
  • au HotNews scris cu diacritice
  • permit diacritice în numele de domeniu
Amenințarea rusă ajută la prețuirea limbii române, prețuire care poate se va transmite și la restul României.

Cum începea imnul României? „Trei culori”, pardon „Deșteaptă-te române din...”

</cârcoteală>

#336
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postrogobongo, on 17 mai 2015 - 21:57, said:

Eu locuiesc de peste 20 de ani în Germania și știu ce vorbesc. Deci tu crezi că nemții nu sînt decît niște proști că obligă vînzătorii de calculatoare să dețină tastaturi germane.

Eu as zice cine-i prostul dar nu vreau sa aleg intre politete si adevar. Nu cred ca-ti trebuie 20 de ani sa intelegi o lege, daca asta exista. Vrei sa ne dai vreun link? Sau cumva "obliga" asta e vreun fel de mafie de rasi in cap care vine si-ti sparge geamurile daca vinzi tastaturi US (de exemplu)?

Intre timp poti cumpara bine mersi tastaturi US de pe amazon.de (fie de la amazon fie de la alte magazine mai mici), poti sa-ti comanzi macbook-ul de la apple.de cu tastatura US (si de ceva timp chiar cu mult mai multe tipuri de tastaturi, gen rusa, engleza, spaniola, etc). Ca nu o sa gasesti tastatura US in oferta de la Lidl din Germania e aproape sigur o decizie pur comerciala, pentru ca alea US sint produse de nisa. EXACT LA FEL CA IN ROMANIA, unde nu aduc tastaturi romanesti pentru ca alea sint un produse de nisa (vezi si mai sus, nu s-au putut aduna nici macar 1000 de doritori de tastatura romaneasca). Sau vrei sa-mi spui ca in Romania sint interzise tastaturile romanesti si de aia nu le gasesti?

In plus sa nu uitam ca sintem in EU. Sa zicem ca reusim sa interzicem cumva vinzarea unor anume tipuri de tastaturi (desi nu stiu pe ce motiv, ele fiind altminteri perfect legale in tot EU-ul, probabil ne-am lua iarasi amenzi ca la taxa auto ilegala pe care au tot schimbat-o astia). Dar tot nu ai cum sa opresti lumea sa compere din alta parte fie online fie direct. Cei care vin cu idei de-astea nu isi dau seama ca sintem acum din punct de vedere comercial ca un fel de judet intr-o tara mai mare. Cum ar fi sa spuna Craiova ca aici nu se mai vind decit tastaturi oltenesti? Da, bine, ok o sa-mi iau din Bucuresti ce tastatura vreau. Sau comand pe emag. Ma doare in brinza.

#337
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postneur0, on 13 mai 2015 - 09:52, said:

dacă s-ar da o lege ca să oblige comercianții să vândă doar tastaturi cu caractere românești.
Nu cu legea rezolvi lucrurile astea, și oricum nu cu o asemenea lege. Trebuie ca oamenii să vrea să scrie românește. În Franța oamenii vor să scrie în franceză, cu literele lor. La fel în Germania etc. Dacă însă impui limitări prin lege atunci faci mai mult rău decît bine. Gîndiți-vă la străinii care locuiesc în România și care nu vor o tastatură inscripționată pentru limba română. Eu aici în Japonia pot cumpăra calculator (sau tastatură) în configurația US English, și exact asta cumpăr, fie pe cont propriu, fie pentru serviciu. O lege ca aceea pe care o propuneți mi-ar restrînge libertatea de a alege ceea ce-mi doresc.

În România există probabil impresia asta că o tastatură localizată e mai puțin mișto decît una „de la mama ei”. Eu am convingerea că în timp lumea va începe să prefere tastaturile inscripționate pentru română.

View Postcristianadam, on 17 mai 2015 - 22:33, said:

Mă gândesc că n-ar strica ca Republica Moldova să se unească cu România.

Am observat că moldovenii:
  • au HotNews scris cu diacritice
  • permit diacritice în numele de domeniu
Amenințarea rusă ajută la prețuirea limbii române, prețuire care poate se va transmite și la restul României.
Păi în cazul ăsta ar trebui să se unească România cu Republica Moldova.

#338
rogobongo

rogobongo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 07.05.2015

View Postdexterash, on 17 mai 2015 - 22:11, said:

Franta, Germania & Co s-au dezvoltat odata cu tehnologia, nu a aparut careva in 2014-2015 sa le spuna sa treaca la/sa foloseasca diacriticele lor. Asa este din anii '90(poate si inainte) la ei.
Noi, care nu am facut absolut nimic in directia asta din anii respectivi si pana de curand, ce pretentii sa emitem acum? Cine sa suporte costurile software si hardware cu trecerea/implementarea/instruirea?
Aha! S-au dezvoltat. Deci recunoști că din cauză de rămînere în urmă scriu mulți români fără diacritice
Nu sînt costuri pt soft sau pentru hard. Asta e o chestiune de organizare, iar organizarea o face statul. E de ajuns să dea lege ca vînzătorii de calculatoare din România să vînvdă împreună cu calculatoarele, obligatoriu, tastatură cu diacritice românești. Desigur clientul o poate refuza că așa vrea el sau că e ungur și vrea o tastatură cu diacritice ungurești. Se pot vine extra și tastele, separat, adică tastele pt ăîșțâ. Eu la început mi-am făcut niște hîrtiuțe cu ăîșțâ pe care le-am lipit de taste. După o vreme nu am am avut nevoie de ele. Scriu pe o tastatură germană foarte bine.
Softul e făcut. Ceva probleme au fost în Windows variantele mai vechi. În Windows 7, 8, 10 nu mai sînt probleme. Nici în Linux nu mai sînt. Mai sînt în Android, dar se vor rezolva și acolo.
Intruire? Vrei să te instruiască cineva pt ceva așa de simplu?
Eu cred că problema e de organizare, iar în România organizarea la nivel de stat e lafel de slabă ca înainte de WW2. Cred că statul roman trebuie să imite statele de success, repectiv Germania, Anglia. Dacă chiar nu poate atunci rămîneți așa și nu faceți nici voi nimic. Stați acolo și uitațivă în sus la nemți, francezi, suedezi, unguri, turci.

#339
rogobongo

rogobongo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 07.05.2015

View PostAdiJapan, on 18 mai 2015 - 07:14, said:

Nu cu legea rezolvi lucrurile astea, și oricum nu cu o asemenea lege. Trebuie ca oamenii să vrea să scrie românește.
Eu aș vrea să fie încercată idea ta, cu lămurirea oamenilor și după 5 ani idea mea, cu legea.Mi se pare că idea ta cu lămurirea e încercată de mai bine de 10 ani, dar rezultatele sînt cam slabe. Amendă și suspendat  licența pt comercianții care nu au tastaturi cu diacritice românești. Punerea în vînzare de seturi de litere cu diacritice pt lipirea pe taste. În acest fel poți folosi orice tastatură, germană, maghiară...
"Trebuie ca oamenii să vrea să scrie românește." Vrei să spui să scrie cu diacritice românește, că se poate scrie românește și fără diacritice, cu litere grecești, slavone, cu alt alfabet, sau  cu numere și alte semne în locul literelor.

View Postf300, on 18 mai 2015 - 07:00, said:

Eu as zice cine-i prostul dar nu vreau sa aleg intre politete si adevar.
Zi cine e. Alege adevărul, că el e mai folositor.

#340
rogobongo

rogobongo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 07.05.2015

View Postf300, on 18 mai 2015 - 07:00, said:

Nu cred ca-ti trebuie 20 de ani sa intelegi o lege, daca asta exista. Vrei sa ne dai vreun link? Sau cumva "obliga" asta e vreun fel de mafie de rasi in cap care vine si-ti sparge geamurile daca vinzi tastaturi US (de exemplu)?
Nici eu nu cred că îți trebuie 20 de ani ca să înțelegi o lege.
Nu am link și nici nu vreu să caut. Statul german obligă.Statul roman nu obligă asta pe comercianți, de aceea nici nu se obosesc comercianții să importe tastaturi cu diacritice românești sau seturi extra, adică niște fluturași cu diacritice românești ce se pot lipi pe taste. E ceva care costă cîțiva cenți.

View Postf300, on 18 mai 2015 - 07:00, said:

Intre timp poti cumpara bine mersi tastaturi US de pe amazon.de (fie de la amazon fie de la alte magazine mai mici), poti sa-ti comanzi macbook-ul de la apple.de cu tastatura US (si de ceva timp chiar cu mult mai multe tipuri de tastaturi, gen rusa, engleza, spaniola, etc). Ca nu o sa gasesti tastatura US in oferta de la Lidl din Germania e aproape sigur o decizie pur comerciala, pentru ca alea US sint produse de nisa.
Organizare germană, tată! Ăia pot. Voi nu puteți că nu aveți mentalitatea de oameni puternici.

View Postf300, on 18 mai 2015 - 07:00, said:

EXACT LA FEL CA IN ROMANIA, unde nu aduc tastaturi romanesti pentru ca alea sint un produse de nisa (vezi si mai sus, nu s-au putut aduna nici macar 1000 de doritori de tastatura romaneasca). Sau vrei sa-mi spui ca in Romania sint interzise tastaturile romanesti si de aia nu le gasesti?
Dacă statul german s-ar fi comportat ca cel românesc ar fi fost și în Germania tastaturile germane tot un produs de nișă.Acolo e lege, tată. La calculatoarele din școli, primării, alte instituții de stat, e obligatoriu să ai tastauri cu diacritice germane. Dacă se face cineva al dracului și se pune contra e dat afară.
Vreau să spun că autoritățile române sînt slabe. Dacă s-ar fi ocupat de această problemă ar fi fost rezolvată de mult.

View Postf300, on 18 mai 2015 - 07:00, said:

In plus sa nu uitam ca sintem in EU. Sa zicem ca reusim sa interzicem cumva vinzarea unor anume tipuri de tastaturi (desi nu stiu pe ce motiv, ele fiind altminteri perfect legale in tot EU-ul, probabil ne-am lua iarasi amenzi ca la taxa auto ilegala pe care au tot schimbat-o astia). Dar tot nu ai cum sa opresti lumea sa compere din alta parte fie online fie direct. Cei care vin cu idei de-astea nu isi dau seama ca sintem acum din punct de vedere comercial ca un fel de judet intr-o tara mai mare. Cum ar fi sa spuna Craiova ca aici nu se mai vind decit tastaturi oltenesti? Da, bine, ok o sa-mi iau din Bucuresti ce tastatura vreau. Sau comand pe emag. Ma doare in brinza.
Și Germania e în EU. Ei pot, românii nu pot. De ce nu pot românii, mai précis statul roman? Pt că sînt delăsători și proști (vorbesc de stat).
Nu trebuie interzisă vînzarea de alte tipuri de tastaturi. Trebuie introduce tastaturi românești în toate instituțiile publice. Amenzi și suspendarea din funcție a celor care încalcă legea. Actele oficiale și toată presa trebuie să scrie doar cu diacritice.
Bășcălia cu tastaura oltenească te discreditează.
"Mă doare în brînză". Mai învață românește. Nu există expresia "mă doare în brînză". Ai vrut să spui că te doare în cot de problema asta. Atunci taci din gură și nu te mai băga în discuțiile oamenilor mari!

#341
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postrogobongo, on 18 mai 2015 - 08:40, said:

Eu aș vrea să fie încercată idea ta, cu lămurirea oamenilor și după 5 ani idea mea, cu legea.Mi se pare că idea ta cu lămurirea e încercată de mai bine de 10 ani, dar rezultatele sînt cam slabe.
Soluția mea nu constă în muncă de lămurire. Pur și simplu statul nu ar trebui să intervină și să oblige comercianții să facă ceva anume. Comercianții urmează regula pieții: ce vor cumpărătorii, aia oferă comercianții.

Dar statul poate impune alte chestii. De exemplu, toate calculatoarele care se cumpără din banii statului – pentru școli publice, tribunale, primării, alte instituții de stat – să fie corect echipate pentru limba română. Toate documentele produse de instituții de stat să fie scrise cu diacritice. Documentele (digitale sau tipărite) depuse de persoane fizice și juridice la instituțiile de stat să fie acceptate doar dacă sînt scrise cu diacritice.

În felul ăsta se creează pe de o parte un început de cerere pe piață pentru tastaturi românești, iar pe de altă parte o obișnuință copiii care se obișnuiesc la școală cu tastatură românească vor dori să aibă și acasă la fel. Ușor-ușor publicul va dori să găsească în magazine tastaturi românești.

Sînt curios, în Germania, Franța, Ungaria, Turcia etc. există legi care să oblige comercianții să aibă în stoc anumite feluri de tastaturi? Mă îndoiesc.

View Postrogobongo, on 18 mai 2015 - 08:40, said:

"Trebuie ca oamenii să vrea să scrie românește." Vrei să spui să scrie cu diacritice românește, că se poate scrie românește și fără diacritice, cu litere grecești, slavone, cu alt alfabet, sau  cu numere și alte semne în locul literelor.
Dacă o luăm așa și alfabetul chirilic românesc avea semne diacritice. Evident, vorbesc despre a scrie românește potrivit standardului actual.

#342
cristianadam

cristianadam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.07.2010

View PostAdiJapan, on 18 mai 2015 - 09:21, said:

Dar statul poate impune alte chestii. De exemplu, toate calculatoarele care se cumpără din banii statului – pentru școli publice, tribunale, primării, alte instituții de stat – să fie corect echipate pentru limba română. Toate documentele produse de instituții de stat să fie scrise cu diacritice. Documentele (digitale sau tipărite) depuse de persoane fizice și juridice la instituțiile de stat să fie acceptate doar dacă sînt scrise cu diacritice.

În felul ăsta se creează pe de o parte un început de cerere pe piață pentru tastaturi românești, iar pe de altă parte o obișnuință copiii care se obișnuiesc la școală cu tastatură românească vor dori să aibă și acasă la fel. Ușor-ușor publicul va dori să găsească în magazine tastaturi românești.

Statul român ar fi putut da tuturor celor care au cerut ajutorul pentru achiziționarea unui calculator http://euro200.edu.ro/ o tastatură românească.

În 2014 au fost 15794 cereri.
În 2013 au fost 26731 cereri.
În 2012 au fost 21149 cereri.
În 2011 au fost 21559 cereri.
În 2010 au fost 32903 cereri.
În 2009 au fost 44613 cereri.
În 2008 au fost 52212 cereri.
În 2007 au fost ? cereri. Accesul este interzis.
În 2006 au fost 28991 cereri.
-------------------------------------
Total: 243952 (48.790.400€)

Cred că dacă s-ar fi dat atâtea tastaturi românești altfel ar fi fost situația în ziua de astăzi.  Acești bani au fost dați din taxele românilor, păcat că nu s-a făcut nimic pentru limba română.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate