Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Camera supraveghere prin GSM

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
buznac

buznac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.12.2012
Salutare,

As avea cateva intrebari pentru cunoscatori in domeniu. Lucrez in canada in domeniul surveillance si m-am gandit sa instalez o camera in camp in Romania intr-o livada pentru ai ajuta pe parinti cu supravegherea. Nu exista utilitati in zona asa ca singurul mod the transmisie e prin 3G/4G (exista semnal bun de mobil in zona). Camera va folosi un sistem de panouri solare/acumulator.
Nu prea sunt la curent cu optiunile/ofertele operatorilor romani pt transmisie. Camera este foarte performanta cu auto tracking dar calitatea imaginilor (HD) poate fi o problema pt transimisia in retea. As vrea sa pot trimite sms/e-mail in timp real cu captura (motion detection) dar si sa pot intra la cerere sa utilizez camera prin pan tilt zoom control. Cam ce operator as putea sa aleg si ce modem si abonament as avea nevoie. Va multumesc anticipat.

Edited by buznac, 06 April 2015 - 22:23.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Iti trebuie un IP fix, intai de toate, pentru a accesa camera rapid si comod de la distanta. Apoi, cel mai recomandat, sa vezi de la ce operator ai semnal 4G, merge cel mai bine si e cel mai recomandat, insa, pe cat de bine merge, pe atat de repede o sa se consume traficul. Depinde cat esti dispus sa platesti.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
1. Chestia cu IP fix e un ancronism.
Din ce in ce mai multe dispozitive stiu DynDNS.

2. 4G in camp?
3G da, e posibil, problema este ca pe 3G, canalul de upload e adesea mic, ceea ce creaza probleme pt o calitate f buna  a imaginii.

Exista camere cu Pan/Tilt si Wifi


3. Exista si MIFI cu baterie, incarcabil de la adaptor USB (solar la o adica)

4. Fiind vorba de o livada vorbeste de distante mari, deci o singura camera nu iti poate da detaliile necesare, ca sa nu discutam detaliile si distanta pe timp de noapte...

#4
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Nici un operator de telefonie mobila nu da IP-uri directe pe cartelele GSM, nu ai absolut nici o sansa sa faci o camera vizibila direct in internet prin semnal GSM.

Edited by ct03nut, 06 April 2015 - 22:38.


#5
buznac

buznac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.12.2012

 MembruAnonim, on 06 aprilie 2015 - 22:27, said:

Iti trebuie un IP fix, intai de toate, pentru a accesa camera rapid si comod de la distanta. Apoi, cel mai recomandat, sa vezi de la ce operator ai semnal 4G, merge cel mai bine si e cel mai recomandat, insa, pe cat de bine merge, pe atat de repede o sa se consume traficul. Depinde cat esti dispus sa platesti.
Mersi Simple_Dreams. Nu cred ca ar fi o problema plata mai ales ca cealalta optiune e un paznic care costa mult mai mult si te mai fura si el. Acum sa zicem ca imi dau astia static IP prin 4G. Ce equipament am nevoie ca sa conectez camera(modem 4G?). Asta trebuie sa il cumpar de la ei sau pot sa il cumpar eu? Daca il iau eu trebuie ce banda trebuie sa fie sau ce marca a-ti recomanda. Mersi

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Avand in vedere ca e vorba de o camera care are port de retea, o varianta e sa iei direct un router 3G/4G cu port de retea inclus, conectezi camera direct la ala, faci portforward-ul necesar in router si e gata, e conectata la reteaua celulara. In functie de ce operator te intereseaza/care are acoperire mai buna, poti opta intre Orange si Vodafone. Orange are, momentan, acoperirea 4G cea mai extinsa. In ce zona ai vrea sa folosesti serviciile?

Ai putea lua cate o cartela preplatita de la fiecare in parte si sa testezi viteza cu o optiune si un terminal compatibil, inainte sa faci abonament.



@Ionut: ba da, la abonamentele de date iti pot oferi IP fix, pentru o taxa suplimentara.

#7
buznac

buznac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.12.2012

 Adm, on 06 aprilie 2015 - 22:35, said:

1. Chestia cu IP fix e un ancronism.
Din ce in ce mai multe dispozitive stiu DynDNS.

2. 4G in camp?
3G da, e posibil, problema este ca pe 3G, canalul de upload e adesea mic, ceea ce creaza probleme pt o calitate f buna  a imaginii.

Exista camere cu Pan/Tilt si Wifi


3. Exista si MIFI cu baterie, incarcabil de la adaptor USB (solar la o adica)

4. Fiind vorba de o livada vorbeste de distante mari, deci o singura camera nu iti poate da detaliile necesare, ca sa nu discutam detaliile si distanta pe timp de noapte...

 ct03nut, on 06 aprilie 2015 - 22:35, said:

Nici un operator de telefonie mobila nu da IP-uri directe pe cartelele GSM, nu ai absolut nici o sansa sa faci o camera vizibila direct in internet.

 Adm, on 06 aprilie 2015 - 22:35, said:

1. Chestia cu IP fix e un ancronism.
Din ce in ce mai multe dispozitive stiu DynDNS.

2. 4G in camp?
3G da, e posibil, problema este ca pe 3G, canalul de upload e adesea mic, ceea ce creaza probleme pt o calitate f buna  a imaginii.

Exista camere cu Pan/Tilt si Wifi


3. Exista si MIFI cu baterie, incarcabil de la adaptor USB (solar la o adica)

4. Fiind vorba de o livada vorbeste de distante mari, deci o singura camera nu iti poate da detaliile necesare, ca sa nu discutam detaliile si distanta pe timp de noapte...
Mersi de raspuns Adm.
Problema cu camera e rezolvata. Crede-ma lucrez in domeniu aici si am camera in folosinta. O camera poate acoperi toata livada central. Pe timp de noapte vede la 150m radius si zoom optic x30. Problema cu alimentarea modemului nu exista pentru ca se conecteaza la panourile solare/acumulator.
Singura problema care o vad e ca nu exista un conses in raspunsuri si se pare ca unii zic ca nu se poate sa ai static iP prin 3G in Romania. Chiar nu exista solutii?

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vezi ca pentru a accesa 4G, pe langa terminal si optiune compatibila, iti trebuie si un USIM compatibil 4G. Verifica sa il ai inainte de a te apuca de testat.

#9
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Intr-adevar se ofera si IP direct, care nu este in spatele unui NAT dar numai la business si numai contra unei taxe suplimentare. De banii aia tragi fibra direct pana la echipamentul unui ISP de prin zona.

Ideea este asa, daca printr-o minune care in nici un caz nu e fezabila, ti se ofera IP fix public, iei un router 3/4g, faci un PF catre IP-ul camerei si ai rezolvat problema. Nefezabil din cauza ca Digi nu ofera IP fix nicaieri cred pe 3g iar la ceilalti sa ai muuuulti "giga" pe business + ip public, te-ndoaie. Asta cam pica mai mult ca sigur. De banii aia angajezi paznic.

#10
buznac

buznac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.12.2012

 MembruAnonim, on 06 aprilie 2015 - 22:44, said:

Vezi ca pentru a accesa 4G, pe langa terminal si optiune compatibila, iti trebuie si un USIM compatibil 4G. Verifica sa il ai inainte de a te apuca de testat.

Simple_Dreams ce vrei sa spui prin USIM? Nu inteleg acronimul.

 ct03nut, on 06 aprilie 2015 - 22:48, said:

Intr-adevar se ofera si IP direct, care nu este in spatele unui NAT dar numai la business si numai contra unei taxe suplimentare. De banii aia tragi fibra direct pana la echipamentul unui ISP de prin zona.

Ideea este asa, daca printr-o minune care in nici un caz nu e fezabila, ti se ofera IP fix public, iei un router 3/4g, faci un PF catre IP-ul camerei si ai rezolvat problema. Nefezabil din cauza ca Digi nu ofera IP fix nicaieri cred pe 3g iar la ceilalti sa ai muuuulti "giga" pe business + ip public, te-ndoaie. Asta cam pica mai mult ca sigur. De banii aia angajezi paznic.
Exclus sa trag fibra in zona e departe de toate... Un paznic in zona e 800-1000/luna. Chiar poate sa coste atat abonamentul?. Trafic nu cred ca o sa fie chiar atat in sensul ca o sa intru pe camera numai daca primesc notificare de alarma. Oricum acolo in Romania din cate vad aici toate comunicatiile sunt mai ieftine. Pai aici platesc 70$/luna pentru un smart phone abonament lunar cu numai 1 Gb data si 300min in retea. Pai parintii in Romania platesc telefonul fix, doua mobile si satelit tv cu mai putin de atata in Romania.

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Eu am IP fix pe Orange, dar ce e drept e pe PJ si 5 EUR tx lunara.

Cum ziceam, routerele noi stiu Dynamic DNS, deci odata configurat, nu mai e nevoie de IP fix!

Solutia 1:
- router cu USB si suport de modem 3G.
Sigur merge Dynamic DNS.

Problema este ca nu prea e incantat de variatiile de tensiune.

Solutia 2: acel MIFI sau altul, care sa aiba port LAN + baterie inclusa.


Cred ca primul pas este sa stii exact ce operatori ofera acoperire 3G in acel loc.

Inca o solutie all in one

http://www.emag.ro/r...1/pd/DQTQCBBBM/

[ http://s4emagst.akamaized.net/products/620/619125/images/res_5ba666cec9a18108a8b8591b74f36755.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 buznac, on 06 aprilie 2015 - 22:57, said:

Simple_Dreams ce vrei sa spui prin USIM? Nu inteleg acronimul.
USIM e un tip de cartela SIM care e compatibil cu reteaua 4G. Nu costa abonamentul la net cat un paznic. Ca sa iti faci o idee, de exemplu, luam un abonament de la Orange. 21 euro lunar, cel mai scump, include 20 GB de trafic 3G/4G si in fiecare noapte, de la 00 la 07, trafic nelimitat. Pentru asta trebuie conectat/deconectat routerul in intervalele alea de timp.

Altfel, dupa depasire ai 128 Kbps download si 64 Kbps upload. Ca o alta oferta, tot de la ei, Home Pack cu 16 euro lunar si 75 GB de trafic, insa diferenta e ca acesta se poate utiliza doar la o adresa fixa, daca il folosesti in alta parte nu ai acces la servicii.

#13
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
Cu HomePack dacă-l folosești în altă locație trebuie să plătești 2 euro pe schimbare. :)

#14
buznac

buznac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.12.2012

 Adm, on 06 aprilie 2015 - 23:04, said:

Eu am IP fix pe Orange, dar ce e drept e pe PJ si 5 EUR tx lunara.

Cum ziceam, routerele noi stiu Dynamic DNS, deci odata configurat, nu mai e nevoie de IP fix!

Solutia 1:
- router cu USB si suport de modem 3G.
Sigur merge Dynamic DNS.

Problema este ca nu prea e incantat de variatiile de tensiune.

Solutia 2: acel MIFI sau altul, care sa aiba port LAN + baterie inclusa.


Cred ca primul pas este sa stii exact ce operatori ofera acoperire 3G in acel loc.

Inca o solutie all in one

http://www.emag.ro/r...1/pd/DQTQCBBBM/

[ http://s4emagst.akamaized.net/products/620/619125/images/res_5ba666cec9a18108a8b8591b74f36755.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Solutia 1 pare cea mai plauzibila cu Dynamic DNS daca zici ca merge sigur. Mersi

 MembruAnonim, on 06 aprilie 2015 - 23:08, said:

USIM e un tip de cartela SIM care e compatibil cu reteaua 4G. Nu costa abonamentul la net cat un paznic. Ca sa iti faci o idee, de exemplu, luam un abonament de la Orange. 21 euro lunar, cel mai scump, include 20 GB de trafic 3G/4G si in fiecare noapte, de la 00 la 07, trafic nelimitat. Pentru asta trebuie conectat/deconectat routerul in intervalele alea de timp.

Altfel, dupa depasire ai 128 Kbps download si 64 Kbps upload. Ca o alta oferta, tot de la ei, Home Pack cu 16 euro lunar si 75 GB de trafic, insa diferenta e ca acesta se poate utiliza doar la o adresa fixa, daca il folosesti in alta parte nu ai acces la servicii.

Asta e mai greu cu deconectarea modemului in intervalul 0-7. Nu o sa am access la el chiar cand vreau fiind montat pe un stalp la 15-20m inaltime

 deiuma, on 06 aprilie 2015 - 23:21, said:

Cu HomePack dacă-l folosești în altă locație trebuie să plătești 2 euro pe schimbare. Posted Image
Adica 2Euro de fiacare data cand schimbi locatia? Pai dupa ce il instalez nu mai schimb locatia

#15
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 buznac, on 06 aprilie 2015 - 22:21, said:

Salutare,

As avea cateva intrebari pentru cunoscatori in domeniu. Lucrez in canada in domeniul surveillance si m-am gandit sa instalez o camera in camp in Romania intr-o livada pentru ai ajuta pe parinti cu supravegherea. Nu exista utilitati in zona asa ca singurul mod the transmisie e prin 3G/4G (exista semnal bun de mobil in zona). Camera va folosi un sistem de panouri solare/acumulator.
Nu prea sunt la curent cu optiunile/ofertele operatorilor romani pt transmisie. Camera este foarte performanta cu auto tracking dar calitatea imaginilor (HD) poate fi o problema pt transimisia in retea. As vrea sa pot trimite sms/e-mail in timp real cu captura (motion detection) dar si sa pot intra la cerere sa utilizez camera prin pan tilt zoom control. Cam ce operator as putea sa aleg si ce modem si abonament as avea nevoie. Va multumesc anticipat.

In prima faza verifica daca nu ai acoperire 3G-4G de la Idilis.Au preturi ok si ai IP fix( nu ai neaparata nevoie de ip fix insa nu strica).

#16
buznac

buznac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.12.2012

 ady_77, on 07 aprilie 2015 - 00:22, said:


In prima faza verifica daca nu ai acoperire 3G-4G de la Idilis.Au preturi ok si ai IP fix( nu ai neaparata nevoie de ip fix insa nu strica).
Am verificat si nu au acoperire in zona mea Seleus-Arad. Tarifele sunt ok insa .

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Se pare ca nu ai 4G acolo nici de la Orange, dar nici de la Vodafone. Ai semnal 3G.

#18
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007
Dupa cum am repetat in nenumarate randuri NU MERGE DYNDNS pe o conexiune 3g/4g.Problema in sine nu e faptul ca nu ar fi ip-ul fix,ip-ul nu este public el este de tip privat,se aflsa in spatele unui NAT.
Cei care tot recomandati solutia cu dyndns ar fi bine sa o faceti functionala pentru voi,si apoi dupa ce reusiti sa ne impartasiti si noua cum a-ti reusit,nu de alta dar sfidati regulile de baza ale networking-ului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate