Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ce părere aveți despre acest caz?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11 replies to this topic

#1
Eroman

Eroman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 19.03.2015
După ce am urmărit și analizat cazul ăsta, deși la început l-am catalogat revoltător și am crezut că părăsește de departe sfera spiritului didactic, ulterior am ajuns la concluzia că ce i-a făcut tipa asta, pe post de dascăl, acelui copil de 7 ani, fără multe explicații, nu se poate califica decât ca tortură, după toate criteriile bunului simț uman, întrucât suferința psihică indusă acelui copil, greu cuantificabilă și imensă în momentul actului, i-a fost indusă voit, sistematic, va avea mari urmări asupra psihicului copilului; copilul se afla într-un context de așa natură încât era lipsit de libertatea de a se apăra, nici măcar nu putea fugi, datorită raporturilor inegale de forțe, datorită faptului că era sub autoritatea unui om de care trebuia să asculte și căruia îi era încredințat, în fine... multe argumente se pot dezvolta. Părerea mea e că acel copil a fost torturat, iar autoritățile ar trebui să ia măsurile concordante. Și nu doar după bunul simț uman poate fi astfel calificat, cât și după toate reglementările internaționale, la care și România a subscris.

Și voi da doar exemplul Statutului de la Roma al Curții Penale Internaționale:

(e) "Torture" means the intentional infliction of severe pain or suffering, whether physical or mental, upon a person in the custody or under the control of the accused; except that torture shall not include pain or suffering arising only from, inherent in or incidental to, lawful sanctions;

Sunt curios de părerile voastre.

#2
Slay

Slay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 14.02.2005
Mi se pare mai revoltator asta http://www.simonatac...te-multe-scuze/

#3
Eroman

Eroman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 19.03.2015
Vreau sa mai adaug si ca tipa avea optiunea, in cazul in care n-avea chef de explicatii date unui elev (adica n-avea chef sa-si faca munca) sau era depasita de situatie (adica incompetenta), de a alege sa-l trimita-n banca si sa treaca peste, insa ea a preferat sa-l chinuie.

#4
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008

View PostSlay, on 02 aprilie 2015 - 11:20, said:

Mi se pare mai revoltator asta http://www.simonatac...te-multe-scuze/

Acum serios... voi chiar nu stiti ca emisiunile sunt facute doar pentru rating si nimic mai mult?
Attached File  media.jpg   17.77K   9 downloads

#5
Eroman

Eroman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 19.03.2015

View PostSlay, on 02 aprilie 2015 - 11:20, said:

Mi se pare mai revoltator asta http://www.simonatac...te-multe-scuze/

Nu stiu despre ce e vorba, insa din ce-am citit, nu prea mi se pare "mai grav".

#6
Andantae

Andantae

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,844
  • Înscris: 19.09.2014
un regim asemanator celui pe care-l au homosexualii romani. cica si ei ar trai sub teroare

#7
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Urât comportament...dar copilul o să-şi revină. Posibil să fie mai anxios o vreme, dar nu cred că întâmplarea va lăsa urmări pe termen foarte lung.
Eu am avut în liceu un prof de mate, bătrân, care avea asemenea comportament zilnic. Era foarte agitat mereu, zbiera, nu ne scotea din "dobitoci", "ţărancă proastă" , îi lovea pe colegi cu creta în cap etc. Şi aveam zilnic câte 2-4 ore de matematică. Eu am scăpat "ieftin", singura insultă la adresa mea a fost că "m-a bătut  soarele-n cap şi am făcut slănină pe creier" Posted Image Au fost 2 ani palpitanţi din viaţa mea.
Evident că au fost depuse nenumărate plângeri, dar nimeni nu ia măsuri când e lipsă de cadre didactice sau când vine vorba de profesori care îşi stăpânesc materia.

Mă-ntreb dacă acei părinţi care o susţin pe învăţătoare, ar avea aceeaşi atitudine dacă ar fi fost vorba de copilul lor.

#8
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008
Frustrarile le lasi acasa. Ce s-ar intampla daca eu as tipa si i-as jigni pe colegii mei de munca... asa ca am eu probleme acasa?

#9
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Pe vremea noastră era prilej de râs (de ea), n-am ascultat tot, dar am citit pe acolo că a pus toată clasa să-i zică: Trezește-te, asta mi se pare mai urât, din partea colegilor (dacă au făcut-o).

#10
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Cu siguranta învățătoarea aceea era in perioada delicata a lunii  Posted Image

#11
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
pentru un copil din clasele primare,un asemenea comportament lasa urme adanci. luand exemplul "invatatoarei",copiii din clasa vor avea acelasi comportament agresiv fata de colegul lor.

#12
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Cu siguranta nu dezbatem subiecte de acest tip care nu duc la nimic, este mentionat si in regulamentul ariei.

http://forum.softped.../#entry16963119

Retineti ca subiectele de flame si de cancan, NU FAC OBIECTUL ACESTEI ARII.


Rezultatul topicului, cu siguranta va fi din nou o cruciada impotriva profesorilor, deci nu..
S-a mai dezbatut tema, nu are sens sa o reluam la fiecare caz aparut.

Edited by -Diana-, 02 April 2015 - 12:26.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate