Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Raspberry Pi + DAC HiFi

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
Virtuosity

Virtuosity

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 16.11.2008
Salut,

As fi interesat de achizitionarea unui Raspberry Pi2 + un DAC shield (deci nu pe USB, ci placa add-on care se conecteaza la pinii GPIO ai Pi-ului).

Dintre variantele de DAC-uri pentru Pi (sunt mai multe), cele mai populare si cu cel mai bun raport pret / calitate ar fi:  HiFiBerry+ produs de Modul 9 - o companie elvetiana si Pi-DAC+ produs de IQaudIO - o companie din UK cu experienta de 30 de ani in industria HiFi locala.

https://www.hifiberry.com/dacplus/

http://iqaudio.com/?page_id=454

Intrebarea mea este: a testat cineva asa ceva, o combinatie de genul acesta (poate si cu DAC-uri produse de alte marci), poate sa-mi spuna cum suna ?

Va multumesc.

#2
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,215
  • Înscris: 05.06.2002
e offtopic, dar sunt curios ce vrei tu sa faci cu jucaria asta?

#3
Virtuosity

Virtuosity

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 16.11.2008

View PostFane, on 02 aprilie 2015 - 10:13, said:

e offtopic, dar sunt curios ce vrei tu sa faci cu jucaria asta?

Sa-mi ascult colectia de muzica stocata pe NAS  / media-server, care este compusa din FLAC-uri si MP3-uri (320kpbs). Asadar, streamer de muzica... Nu-mi permit ceva (mult) mai scump, gen Logitech Squeezebox... iar mediaplayer-ele de pe piata gen EGreat, WD, am inteles (si am si constatat, pentru ca detin un EGreat) ca stau prost la partea de sunet.

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,215
  • Înscris: 05.06.2002
am facut un internet radio cu ajutorul unui raspberry pi B+, folosesc placa audio integrata si se aude decent. bine, la mine ca si radio pt baie nici pretentiile nu erau asa mari.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
http://www.jola.ro/8...se-raspberry-pi vad ca aici au prima versiune.

Ar trebui sa se auda destul de bine, dat fiind ca e vorba de DAC dedicat. Din pacate la versiunea asta nu gasesc nicaieri ce DAC are in afara de faptul ca e BB.
Pe de alta parte nu prea vad alte piese pe-acolo gen condenastori Audio-grade sau similari.

#6
Virtuosity

Virtuosity

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 16.11.2008

View PostFane, on 02 aprilie 2015 - 11:02, said:

am facut un internet radio cu ajutorul unui raspberry pi B+, folosesc placa audio integrata si se aude decent. bine, la mine ca si radio pt baie nici pretentiile nu erau asa mari.

Placa integrata a RaspberryPi este o gluma proasta...daca este sa vorbim de fidelitate a sunetului. Nu este altceva decat un generator PWM, iar esantionarea este pe 12 biti...  Dar doar pentru radio, atunci poate ca este acceptabil.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Din ce am gasit pe net ca poza, pare a fi Dac-ul din FiiO X1.

#8
Virtuosity

Virtuosity

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 16.11.2008

View Posteiffel, on 02 aprilie 2015 - 14:31, said:

Din ce am gasit pe net ca poza, pare a fi Dac-ul din FiiO X1.

Mda... nu stiu ce dac are FIIO, dar stiu ca asta (HiFiBerry) are un TI / BB PCM 5102 sau ceva de genul... nu mai stiu pe unde am gasit cautand pe Google... Oricum, la ei pe site nu spune.

La celalalt insa (IQaudIO Pi-DAC+) spune clar ca are un TI (BB) PCM5122. In plus, ei dau si mai multe specificatii (SNR, THD, fullscale voltage / Vpp) decat aia de la HiFiBerry care nu prea dau nimic din toate astea... Totusi, HiFiBerry se bucura de un suport mai mare pe partea de software, fiind totusi mai vechi pe piata.

Multi (din afara) spun ca cele doua au performante similare (si pret).

As fi curios insa, daca cineva de aici de pe la noi a avut ocazia sa testeze asa ceva, unul din cele doua dac-uri de mai sus sau orice alt DAC pentru Raspberry Pi. De aceea am si deschis topic-ul.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
5122 parea a fi in poza. Nu am gasit nicuna foarte clara si asta e cea mai mare - http://freelancer.ds...04-22.35.35.jpg
Practic ambele ar avea acelasi DAC.

De ce nu le scrii la cei de la jola care il au - poate poti testa la ei cum se aude.
In mod cert ar trebui sa se auda mai bine decat o placa on-board de PC model un pic mai vechi ( nu realtek 1150 ).

Da, pana la urma nu e DAC-ul din X1 - ala e 5142

Edited by eiffel, 02 April 2015 - 15:36.


#10
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Nu știu cât de ontopic este, dar eu tot testez la noi la firma cum merg diverse DACuri USB ( lucrez la AVstore de câteva luni). Platforma pe care o folosim este Daphile instalat pe Nuc Intel. Am pus Daphile si pe un P4 @1,3 GHz și mergea super OK. Din câte știu, există și o distribuție adaptată pe ARM. Nu cred să fie o problemă faptul că sunt resurse hardware puține. Părerea mea este să mergi pe un DAC USB conectat la Pi.

Daphile merge excepțional și cu DACuri ieftine cum ar fi Fiio, și cu extravaganțe de mii de euro ca Chord QBD76 HDSD & Audiophilleo.

Edited by bibiaudiofil, 02 April 2015 - 18:04.


#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Probabil vrea ceva cu consum extrem de redus si care sa ocupe cat mai putin spatiu.

#12
Virtuosity

Virtuosity

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 16.11.2008

View Postbibiaudiofil, on 02 aprilie 2015 - 18:00, said:

...Platforma pe care o folosim este Daphile instalat pe Nuc Intel. Am pus Daphile si pe un P4 @1,3 GHz și mergea super OK. ....

Intel NUC costa 400 euro... este cu mult peste posibilitatile mele... in vreme ce un R-Pi2 costa 50 euro....

View Postbibiaudiofil, on 02 aprilie 2015 - 18:00, said:

...Părerea mea este să mergi pe un DAC USB conectat la Pi...

Exact asta vreau sa evit, DAC extern... inca un aparat prin casa, conexiuni in plus, alimentare, etc.  Ideea de la care am plecat este sa fie un player mic, portabil. Probabil trebuia sa specific si acest lucru de la inceput. Mai am un sistem audio mai mic in alta locatie si vreau sa car player-ul dupa mine si sa-mi fie usor sa fac acest lucru... nu sa mai car inca un aparat cu toate accesoriile lui dupa mine.

View Postbibiaudiofil, on 02 aprilie 2015 - 18:00, said:

...Daphile merge excepțional și cu DACuri ieftine cum ar fi Fiio, și cu extravaganțe de mii de euro ca Chord QBD76 HDSD & Audiophilleo...

Am auzit lucruri bune despre DAC-ul FiiO Taishan (159 lei la toate magazinele de specialitate)... nu stiu insa cum este la capitolul performante. Judecand dupa specificatii pare sa fie sub cele doua Pi DAC-uri din acest topic (HiFiBerry si PiDAC+)... dar nu le-am auzit nici p unul nici pe celelalte... sub acest aspect nu stiu ce sa zic.
As lua asa ceva nu pentru a-l conecta la un player (Pi2) ci pentru a-l pune la TV-ul smart pe care-l detin, acesta din urma detinand doar iesire optica si de casti (care apropos, este mediocra...).

#13
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Nu ai precizat ce sistem audio ai la care vrei sa conectezi sursa cu DAC.
Imi este teama ca nu vei sesiza nici o diferenta notabila intre Fiio si alte Dac-uri fie si de 5 ori mai scumpe, daca ai un sistem de redare modest de cateva sute de euro.

#14
Virtuosity

Virtuosity

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 16.11.2008

View PostFC72, on 03 aprilie 2015 - 09:44, said:

Nu ai precizat ce sistem audio ai la care vrei sa conectezi sursa cu DAC.
Imi este teama ca nu vei sesiza nici o diferenta notabila intre Fiio si alte Dac-uri fie si de 5 ori mai scumpe, daca ai un sistem de redare modest de cateva sute de euro.

Intr-adevar, am uitat sa specific si acest lucru. Am doua setup-uri in urmatoarele configuratii:

1. NAD C325BEE + Magnat Monitor 880.  (Functia soft-clipping o activez / dezactivez dupa caz... la cate un chef cu prietenii in special...)

2. NAD C315BEE + JBL E60  (da, stiu...va rog nu dati cu pietre ! Posted Image Printre genurile ascultate de mine se numara si muzica electronica / techno, iar pentru asa ceva consider ca JBL sunt cea mai buna alegere).

Edited by Virtuosity, 03 April 2015 - 10:22.


#15
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Exact de ce ma temeam, la sistemele alea diferentele intre DAC-uri sunt marginale si tin mai mult de preferinte personale si de modul de implementare al producatorului, nu de performanta tehnica dar si asa diferente majore nu vei sesiza.
Sincer eu nu as investi mai mult decat un Fiio la sistemele alea.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Similar cu Daphile vad ca este si piCorePlayer care are suport si ptr DAC-urile I2S ca cele de mai sus.
https://sites.google...layer/home/news

#17
Virtuosity

Virtuosity

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 16.11.2008

View PostFC72, on 03 aprilie 2015 - 13:13, said:

Exact de ce ma temeam, la sistemele alea diferentele intre DAC-uri sunt marginale si tin mai mult de preferinte personale si de modul de implementare al producatorului, nu de performanta tehnica dar si asa diferente majore nu vei sesiza.
Sincer eu nu as investi mai mult decat un Fiio la sistemele alea.

Judecand ca doresc sa achizitionez un player / streamer + DAC din gama low-cost, si nu vreun streamer scump gen Denon sau Linn, era de asteptat ca nici restul sistemului audio nu este vreunul high-end (deh, mi-as dori si eu un Krell Vanguard cuplat cu niste Klipsch-uri Palladium... dar, la posibilitatile mele... vise taica, vise... Posted Image ).

Oricum, din recomandarea ta sa inteleg ca nu conteaza ce DAC voi pune, ca vor suna toate cam la fel.

Apropos de FiiO, repet, nu doresc un DAC extern, din motive mai sus mentionate... ci doresc un DAC - card / placa, care se conecteaza in slotul GPIO al lui Raspberry-Pi (prin I2S, evident). Am si dat doua exemple + link-uri in primul post, HiFiBerry+ si IQaudIO Pi-DAC+ (sau altele similare de la alti producatori)... Legat de asa ceva am cerut eu pareri ca poate cineva a avut ocazia sa le asculte.

Edited by Virtuosity, 03 April 2015 - 15:02.


#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
N-ai incercat inca sa vorbesti cu cei e la Jola poate te lasa sa probezi ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate