Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Camil Ressu Residence - Aleea Fizicienilor nr 18-18A

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#1
Indubitabil009

Indubitabil009

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.04.2015
Salutare,

Am deschis acest topic pentru a ne informa, schimba parerei si de a cunoaste viitori posibili vecini. Blocul se construieste in sectorul 3 aleea fizicienilor nr 18-18 A langa poligonul auto, regim de inaltime D+P+5E+M, dezvoltator Soava Bogdan Madalin.
Asteptam pareri, impresii de la oricine, inclusiv de la cei care s-au mutat pana acum in blocurile construite de acest dezvoltator.

#2
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Asta nu e unul dintre dezvoltatorii de la Sud Rezidential?

#3
Indubitabil009

Indubitabil009

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.04.2015

View PostSpadan, on 02 aprilie 2015 - 10:33, said:

Asta nu e unul dintre dezvoltatorii de la Sud Rezidential?

Nu stiu exact, stiu ca a construit un bloc pe strada Vantului la Mihai Bravu, si inca un bloc in spate la Kauffland tot pe la Mihai Bravu. Ai fost la vizionare, ai vorbit cu ei ?

#4
ovidiu2012

ovidiu2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 31.01.2009
http://camilressu-residence.ro/ - acesta este site-ul de prezentare al proiectului !

#5
madalin2000

madalin2000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.04.2015
Tocmai ce am platit avans pentru un apartament la scara 1, sa speram ca va fi in regula si se va mentine termenul de predare ~ dec2015

#6
Indubitabil009

Indubitabil009

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.04.2015

View Postmadalin2000, on 07 aprilie 2015 - 08:30, said:

Tocmai ce am platit avans pentru un apartament la scara 1, sa speram ca va fi in regula si se va mentine termenul de predare ~ dec2015
La ce etaj ti-ai luat? Ai platit avans 10 %?

#7
ender_blacker

ender_blacker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 13.03.2006
Intrebarea e : preturile de pe site contin TVA? In ce stadiu se afla constructia? Cam maricel avans de 10% pentru ceva ce nu e finalizat. Pentru Prima Casa bancile aproba dosare pentru imobile nefinalizate?

#8
impdcl

impdcl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 10.03.2015
Din ce-am vazut pe site pretul per mp util e undeva la 1250 euro, pentru cei interesati sa nu uite ca in partea de sud-est-vest (sau cum o fi pozitionarea blocului) au ditamai CET-ul priveliste, eu unul as negocia pretul aici si acei 10% sa-mi dea dezvoltatorul ca "prima de instalare" :) Nu stiu pe partea de nord daca e construit ceva, dar mie personal nu-mi place si recomand celor interesati sa aveti grija la aceste aspecte. O zi buna!!

#9
Indubitabil009

Indubitabil009

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.04.2015

View Postender_blacker, on 07 aprilie 2015 - 12:35, said:

Intrebarea e : preturile de pe site contin TVA? In ce stadiu se afla constructia? Cam maricel avans de 10% pentru ceva ce nu e finalizat. Pentru Prima Casa bancile aproba dosare pentru imobile nefinalizate?
Preturile contin TVA, iar ultima oara cand am fost pe acolo, se lucra la parter. Eu am fost la banca, banca aproba astfel de dosare pentru blocuri nefinalizate si iti blocheaza suma pana cand blocul va fi gata, maxim 18 luni, daca nu ma insel.

#10
madalin2000

madalin2000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.04.2015
Da contin tva, banca aproba creditul actual (+100eur ca sa ii si rezerve pentru decembrie), dar pana in ~sept-oct nu poti decat sa faci rezervare si antecontract pana se termina de construit, cadastru etc..Intr-adevar pe vest (soare la rasarit) e CET-ul dar majoritatea sunt case ca si priveliste , nimic mai sus; pe est (soare la apus) ai poligon si blocuri inalte. Eu unul nu am mai gasit la central place ceva valabil (spre dristor) si nici nu m-as duce spre 1 decembrie incolo mai mult la burnitei.

#11
Indubitabil009

Indubitabil009

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.04.2015

View Postmadalin2000, on 08 aprilie 2015 - 08:53, said:

Da contin tva, banca aproba creditul actual (+100eur ca sa ii si rezerve pentru decembrie), dar pana in ~sept-oct nu poti decat sa faci rezervare si antecontract pana se termina de construit, cadastru etc..Intr-adevar pe vest (soare la rasarit) e CET-ul dar majoritatea sunt case ca si priveliste , nimic mai sus; pe est (soare la apus) ai poligon si blocuri inalte. Eu unul nu am mai gasit la central place ceva valabil (spre dristor) si nici nu m-as duce spre 1 decembrie incolo mai mult la burnitei.

Punctele cardinale, sunt invers... rasarit-EST, apus-VEST.

#12
Indubitabil009

Indubitabil009

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.04.2015
Mai stie cineva  ceva de stadiul constructiei, numarul de apartamanete vandute. Am vazut ca au marit pretul apartamentelor, sa inteleg ca au vanzare?

#13
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014
Blocul este la placa peste etajul 2 si zidarii la etajul 1. Detalii si pe www.prohilrezidential.ro

#14
Indubitabil009

Indubitabil009

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.04.2015

View PostProhilRezidential, on 29 aprilie 2015 - 09:03, said:

Blocul este la placa peste etajul 2 si zidarii la etajul 1. Detalii si pe www.prohilrezidential.ro


Din ce am vazut, dvs. sunteti si proiectantul acestui bloc. Ne puteti da cateva detalii tehnice gen: clasa betonului, diametrul maxim si minim de armatura, rezistenta la seism(cate grade pe scara Richter). Multumesc anticipat.

#15
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

View PostIndubitabil009, on 30 aprilie 2015 - 19:30, said:



Din ce am vazut, dvs. sunteti si proiectantul acestui bloc. Ne puteti da cateva detalii tehnice gen: clasa betonului, diametrul maxim si minim de armatura, rezistenta la seism(cate grade pe scara Richter). Multumesc anticipat.


Ca sa fiu concis, va citez direct din memoriul tehnic de rezistenta:

”Infrastructura se realizează în soluţia radier general de beton armat cu o grosime de 80 cm, tronsonat în două tronsoane.
Armarea radierului general de beton armat se va face în câmp,  longitudinal şi transversal, atât la partea inferioară cât și la partea superioară cu bare Ø18/15 cm din oţel PC52. Protecţia la partea inferioară a radierului general se va realiza dintr-un strat de hidroizolaţie termosudabilă, un strat de beton de egalizare de 10 cm grosime.
Radierul general se va executa pe o pernă din balast cu grosimea de  50 cm, executată între cota -2.32 și -1.82 m față de cota terenului natural și cu un grad minim de compactare de 98%. Dimensiunile suprafeței pernei de balast vor fi stabilite în conformitate cu prevederilor C29-85 și C56-2002.
În radierul general se vor monta mustăţi Ø18 și Ø14 pentru ancorarea stâlpilor şi pereţilor din beton armat și mustăţi Ø12 pentru pereții din beton armat perimetrali ai demisolului.
Materialele utilizate în fundaţii vor fi: beton simplu C6/7.5 (Bc7.5) în stratul de egalizare, respectiv C16/20 (Bc20) în radierul general şi oţel PC52.
Suprastructura se va realiza tronsonat în două tronsoane, în soluția duală pereți și cadre de beton armat, cu pereţi din beton armat de 20 cm perimetral la demisol, pereți structurali de 25 cm grosime în rest. Suprastructura are planşee din beton armat cu grinzi de beton armat cu secţiunea 25x45 cm şi plăci din beton armat de 13 cm grosime peste demisol, parter și etaje, podul fiind închis în structură din lemn și acoperiș de tip șarpantă de lemn ecarisat pe scaune ce reazemă pe centuri din beton armat cu secțiunea de 25x40 cm.
Materialele utilizate în suprastructură vor fi: beton armat C20/25 (Bc25) şi oţel PC52.
Închiderile perimetrale se vor realiza din zidărie de cărămidă de 25 cm grosime. Compartimentările interioare se vor realiza din zidărie de 15 cm grosime şi din plăci de gips-carton de 10-15 cm grosime. Întreaga construcţie se va placa cu un strat de termoizolaţie din polistiren expandat de 10 cm grosime.”

Pentru alte informatii va stau la dispozitie!

#16
Alexadi

Alexadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 16.11.2002
Am facut o rezervare pt ap duplex. Avansul e de 10% si trebuie platit in 2 saptamani. Termen de finalizare oct 2015, termen de plata final martie 2016.
Mi se pare ok pozitionat, nu e inghesuit. Iar parcarea subterana e f bine gandita, spatioasa.


#17
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

View PostIndubitabil009, on 30 aprilie 2015 - 19:30, said:




Din ce am vazut, dvs. sunteti si proiectantul acestui bloc. Ne puteti da cateva detalii tehnice gen: clasa betonului, diametrul maxim si minim de armatura, rezistenta la seism(cate grade pe scara Richter). Multumesc anticipat.


Am uitat de aspectul rezistența la seism... Este calculat pe normativul P100/2014, având astfel o rezistența la seism de 8,5-9 grade pe scara Richter. Acest aspect nu mai apare negru pe alb in ultimele 2 normative, el reieșind din coeficienții de calcul seismic specifici fiecărei zone seismice si din tipul de teren de fundare, Bucureștiul fiind in zona seismica C.

#18
Indubitabil009

Indubitabil009

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.04.2015

View PostProhilRezidential, on 03 mai 2015 - 17:38, said:

Am uitat de aspectul rezistența la seism... Este calculat pe normativul P100/2014, având astfel o rezistența la seism de 8,5-9 grade pe scara Richter. Acest aspect nu mai apare negru pe alb in ultimele 2 normative, el reieșind din coeficienții de calcul seismic specifici fiecărei zone seismice si din tipul de teren de fundare, Bucureștiul fiind in zona seismica C.
Multumesc mult pentru infromatii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate