Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Circuit Italia

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
Ma gandesc si eu la un circuit pe cont propriu in Italia. Probleme sunt deja o gramada pentru ca eu ar trebui sa organizez totul, prietenul meu nu prea are timp liber. Asa ca responsabilitatea e a mea, ca eu imi doresc mult circuitul asta.
Am pleca cu Wizz Air-ul din Timisoara spre Roma unde am sta 2 zile, apoi ne-am deplasa spre orasele din jur. M-am inspirat din  experienta aceasta http://www.imperator...nta.html  dar as avea nevoie si de alte sfaturi. Oricum unele modificari or sa fie, de ex nu putem sta mai mult de 10 zile in total, Venetia cade ca am mai fost anul trecut.  Experienta inafara tarii nu prea avem, am fost doar in Grecia de 5 ori si Muntenegru anul trecut, Venetia 2 zile intr-un circuit organizat.. O sa ne deplasam intre orase cu trenul, exclus sa inchiriem masina sau sa plecam cu ea din tara!
Ce parere aveti? E ok pe cont propriu sau sa inclin spre un circuit organizat de agentii? M-am uitat si pe asa ceva dar nu ma prea multumeste traseul, parca nu vezi asa multe(sau ma insel eu?)
Va rog..pareri, sfaturi, etc!

#2
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009
Da, am eu niste sfaturi, mai ales ca acel circuit este o gluma. Atat in Roma cat si in Florenta as petrece cel putin cate 3 zile pentru a intelege ceva, nu e nevoie de nicio agentie; totul se poate organiza pe cont propriu si fara probleme fie cu transportul in comun ori cu masina inchiriata (de ce nu?), as alege eventual Roma + o alta zona a Italiei pentru aceste 10 zile (ex. Toscana, Genova&Cinque Terre, Napoli&Amalfi etc.).
Italia este o tara foarte frumoasa (cea mai frumoasa, in opinia mea) si nu merita sa mergeti in diverse locuri doar ca sa dati un check-in pe facebook.
In functie de sezonul in care mergeti si de preferintele personale, va pot indruma catre o zona sau alta.

#3
viatainroma

viatainroma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 22.10.2014
Tot din Roma pleci spre Romania sau alegi alt aeroport?
Iti ajung 2 zile in Roma atata  timp cat nu te inchizi in muzee. Sunt de acor cu ce a spus Stedan, sa-ti alegi o zona unde ai mai multe de vazut si sa te bucuri pe deplin. Eu as merge pe Toscana, este extraordinara: Siena e orasul meu preferat, Florenta, Lucca, Pisa, etc. Sau daca alegi sa te intorci de pe alt aeroport cred ca ai putea face acest circuit pana mai departe.

#4
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Nu-ți ajung două zile în Roma nici dacă știi orașul foarte bine.
Nici mie nu-mi place cu ghid, dar fără el poți să treci pe lângă ceva interesant fără să-ți dai seama (dacă nu îți faci bine lecțiile de acasă Posted Image).
Ex.: pozițiile din care dacă privești coloanele din Piazza San Pietro vezi...,
sau gaura cheii prin care vezi cupola...

Edited by dualis, 02 April 2015 - 11:08.


#5
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
Multumesc pentru sfaturi!
Am merge prin iunie, nu am perioada exacta, oricum nu in iulie-august ca e prea cald pt asa ceva! In august o sa fiu in Lefkada(un vis de-al meu de 3 ani:)))
Nu sunt genul care sa mearga prin n muzeuri, imi plac mai mult peisajele, stradutele intortochiate, arhitectura cladiriilor, am ramas cu Venetia in suflet, 2 zile m-am plimbat pe stradutele ei si mi-a placut nespus!. Stiu ca ai nevoie de mai multe zile pt Roma de ex..nu vreau sa vad toate obiectivele, as vrea sa imi fac o idee insa despre capitala Italiei. De ex ma tenteaza enorm Amalfi, Cinque Terre Positano ma da pe spate din poze, Florenta, Verona care mi se par ff romantice. Nu ar fi o excursie culturala(recunosc ca nu inteleg bine arta, nu ma vad ore intregi privind nu stiu ce statuie, tablou etc) ci una pt suflet, romantica dar in acelasi timp de explorare.
Nu cred ca as folosi acelasi aeroport la intoarcere, din Timisoara Wizz-ul are  Bari de ex care mi se pare tentant ca si oras de explorat! Mai e si Milano care insa nu ma atrage, nu vreau shopping  iar Domul..il pot sari!

Edited by luciana5, 02 April 2015 - 13:24.


#6
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Pentru Cinque Terre sunt vaporașe care te lasă unde vrei (ca un autobuz), stai cât vrei, îl iei iar, cobori iar... și le vezi pe toate în jumătate de zi, dacă te grăbești. E lume multă cam tot anul.

Iar la Roma, într-adevăr pierzi aproape o zi, dar nu aș trece pe acolo fără să văd Capela Sixtină.
Încă ceva, la Mvsei Vaticani, ultima duminică din lună se intră gratis. :)

Attached Files


Edited by dualis, 02 April 2015 - 13:59.


#7
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Sfatul meu e sa te limitezi doar la vreo 2 regiuni, ca doar esti in concediu si vrei sa vezi ceva. Nu esti sofer de tir sa faci turul tarii in 10 zile. Italia ramane acolo, mai vizitezi si anii viitori.

#8
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
La ce te referi cand spui regiuni? Italia nu e imensa si oricum nu aveam in cap s ao vad pe toata, nu prea stiu insa ce sa aleg deocamdata, cum am zis ma tenteaza Roma, Florenta, Toscana, Verona, Amalfi, Cinque Terre Positano..

#9
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Din punctul meu de vedere Italia este imensa - turistic vorbind, iar regiunile la care m-am referit se identifica mai mult sau mai putin cu cele adminstrative. Pentru fiecare regiune ai nevoie de minim cateva zile ca sa vizitezi ceva si asta pe fuga, fara muzee si zabovit prea mult pe la obiective. Si cam toate regiunile au ceva de oferit d.p.d.v turistic.

Eu nu-mi imaginez cum vrei sa vezi tu atatea orase si regiuni in cateva zile. Daca mergeai cu masina mai intelegem ca le tranzitai si ziceai ca le-ai vizitat (mai sunt unii care asa viziteaza, de pe autostrada). Dar tu o sa mergi cu trenul. Ce faci, faci check-out dimineata si te plimbi cu trolerul dupa tine (sau rucsacul in spate) pana seara cand ajungi in alta parte? Sau ai ca punct central Roma de unde pleci zilnic cateva sute de kilometrii, iar dupa-amiaza retur?

#10
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
m-am gandit la ceva de genul  circuitului pe care l-a facut si cel din linkul dat anterior http://www.imperator...ta.html  insa fara venetia si exclus 1-2 orase de acolo..mie mi-a placut ce a descris, pe harta arata ok, inteleg ca vom fi aglomerati, noi suntem genul plimbareti nu genul celor care stau la o terasa ore intregi sau ma uit la o cladire zeci d eminute(poate tu consideri ca asta inseamna ca le bifez doar) dar asa imi place mie. Imi plac noutatiile, ma plictiseste sa stau in acelasi loc zile intregi. De ex Venetia, superba, as mai merge dar in 2 zile am vazut ce am vrut!! i

#11
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Circuitul acela e pur ipotetic, cineva mai sus l-a descris corect ca fiind o gluma.

Inca nu s-a inventat teleportarea, asa ca ia in calcul si transferul dintr-un loc in altul. Adica: predat camera, drum pana la gara (poate fi chiar mai mult de o ora), asteptat trenul, drum (cateva ore). O sa ajungi undeva spre pranz in orasul/reginea care vrei sa o vizitezi. Din gara respectiva mai ai nevoie de niste mijloace de transport pana la obiectivele turistice (asta poate insemna chiar si cateva ore). Iar apoi spre locul unde vei avea cazare. Si toate astea cu bagajul dupa tine.
Rezisti 10 zile in ritmul asta? Poate ca da, dar nu se merita. La final vei putea spune ca ai vizitat garile.

#12
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
Recomad un minicircuit in zona Napoli-Amalfi-Capri.
http://nickroro.blog...i-Coasta Amalfi

#13
viatainroma

viatainroma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 22.10.2014
Apropo de reduceri, in prima duminica din luna aproape toate muzeele, situri arheologice, vile sunt gratuite in toata Italia.

#14
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postluciana5, on 02 aprilie 2015 - 15:07, said:

cum am zis ma tenteaza  Amalfi,  Positano..
Lasand la o parte celelalte orase din enumerare,doar pentru Coasta Amalfi iti trebuie cateva zile bune...

#15
viatainroma

viatainroma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 22.10.2014
Nickro, nici nu ai multe poze in articol. :)) Glumesc, sunt foarte frumoase, iar circuitul foarte interesant. Am fost si eu 2 zile in acea zona, intr-o zi am facut Pomepi, Herculaneum si Veziviu si a doua zi pe Coasta Amalfitana cu oprire la Positano si Herculaneum, Positano e superb. Mi-ar fi placut si Paestrum, mi-a placut mult ce-am citit la tine. :)

#16
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Luciana, iti recomand sa alegi 2-3-4 baze de cazare, intre care te multi cu bagajul si in timp ce stati in fiecare mai poti sa vizitezi si chestii dus-intors.
Daca sunteti doar 2, nu e asa greu ca atunci cand e vorba de copii sau de un grup (cu cat sunt mai multe persoane cu atat latenta e mai mare, mereu se gaseste unul care sa ii intarzie pe toti).

Noi de exemplu am fost o tura in Spania in modul urmator: 2 nopti Madrid, 2 nopti Salamanca 1 noapte Segovia 1 noapte Toledo , 2 nopti Madrid. Am avut fiecare cate un rucsac si a fost super ca ne-am cazat in fiecare din orase pentru ca am trait atmosfera de seara in fiecare oras. De exemplu Toledo e superb seara, dupa ce se goleste de turistii de o zi. Plecam dimineata (noi nu avem probleme cu trezitul de dimineata) si ajungeam la timp ca sa si vizitam si sa ne plimbam destul pana seara. Tot cu trenul. Si inca un circuit similar in Andaluzia, 11 nopti dar nu mai detaliez ca e off topic.

Edited by mdt, 02 April 2015 - 19:07.


#17
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postluciana5, on 02 aprilie 2015 - 15:07, said:

... ma tenteaza Roma, Florenta, Toscana, Verona, Amalfi, Cinque Terre, Positano ...

Luciana, link-ul pus de tine de 2 ori dă eroare 404. Adică nu-l pot deschide, însă intuiesc despre ce e vorba, Imperator e celebru pe-aici. În principiu, eu nu procedez ca el aproape niciodată, am alte idei, zic eu mai practice şi mai normale.

În fine, văzând enumerarea din citat, impresia mea e că locurile respective te tentează ... doar în acest moment, pentru că ţi-a plăcut ce ai văzut în poze.
În 10 zile poţi avea timp pentru tot ce ai enumerat în citat, dar nu e practic deloc, te risipeşti, pierzi alte locuri care ar merita să fie vizitate şi care se află mult mai aproape de locurile enumerate. Mie mi se pare o mare risipă de timp să le grupezi pe toate într-o singură vacanţă, n-aş proceda aşa niciodată.

Şi mai am o impresie, aceea că încă n-ai văzut poze din alte locuri minunate ale Italiei. Probabil că după ce vei vedea poze din Portofino, Ravello, Orvieto, Genova, San Gimignano, Taormina, Terra dei Trulli, Capri, Volterra, Matera, Ortigia, Urbino, Livigno, Lucca, Costa Smeralda, San Marino, Todi, Notto, Assisi, Tre Cime di Lavaredo, Siena etc., vei dori să vizitezi şi acele locuri. Oare de câte zile o fi nevoie ?

Înţeleg că sunteţi tineri. Dar asta înseamnă că aveţi şi timp suficient de aici încolo să mergeţi de multe ori în Italia în următorii ani. Grupează locurile pe criteriul distanţei, şi în fiecare vacanţă vizitează locurile dintr-o zonă sau două, aşa cum ţi-au recomandat şi @stedan, @biscatrix şi @mdt. E o vorbă: "ia-o cu terminatul", adică vizitează tot ce-ţi place din zona respectivă. Totul e să rezişti tentaţiei de a pierde timp şi cu "aia" şi cu "ailaltă" şi să vizitezi altceva ce se găseşte mult mai aproape. Dar pentru asta va mai trebui un pic de studiu din partea ta (însă nu-mi fac griji pt. tine, chiar cred că-ţi face plăcere să te uiţi la poze).

Şi pentru că în enumerarea ta ai inclus Toscana, Florenţa şi Cinque Terre, eu zic că e suficient pentru cele 10 zile din iunie 2015. Eventual cu Cinque Terre mai poţi cupla Genova şi Portofino, iar în Toscana dacă-ţi propui (pe lângă Firenze) să ajungi şi-n San Gimignano, şi-n Volterra, şi-n Colle di Val d'Elsa, şi-n Siena, şi-n Lucca, şi-n Pisa, şi-n Viareggio, şi-n Prato, şi-n Pistoia, şi-n Montecatini Terme, şi-n Collodi, şi-n Vinci, şi poate şi în locuri din regiunile învecinate, atunci pot să spun că depăşeşti cele 10 zile foarte uşor numai aici.

Iar data viitoare, de exemplu te axezi pe zona Napoli/Coasta Amalfitană/Capri/Ischia. Sau poate zona Lago di Garda altă dată. Şi tot aşa ...

Iar Roma poate fi o destinaţie de sine stătătoare, necuplată cu nimic. Adică poţi să faci un simplu "city-break" de câte zile vrei tu la Roma, oricând, cu avionul. De exemplu, dacă vrei 2 zile la Roma, ce mare brânză să pleci în week-end (sau, mă rog, depinde în ce zile se zboară la Roma din Timişoara) ?
E atât de simplu de ajuns la Roma şi înapoi. Nu merită să te complici să cuplezi Roma cu alte locuri.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 03 April 2015 - 01:55.


#18
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Intr-adevar, Ovidiu, Roma e atat de frumoasa si atat de aproape (cu avionul)!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate