Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Camera frigorifica

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Calin1987

Calin1987

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 10.02.2015
Salut! Am o plantatie de zmeur de aprox 3,5 Ha care este in anul 4, astfel incat pana in vara trebuie sa imi construiesc o camera frig de pastrare a fructelor care sa aibe cam 15-16 m3. Problema este ca nu prea am gasit materiale despre asta, iar cand o sa imi cumpar panourile si agregatul, nu vreau sa fiu total pe langa. Macar sa stiu ce  sa ii cer vanzatorului, nu sa-mi bage el pe gat ce nu poate vinde la altii.
   Daca cineva de pe aici a trecut prin aceasta etapa, il rog sa imi (ne) spuna si mie (noua) cam ce ar trebui sa stiu, la ce sa ma uit, ce sa evit etc. Multam fain anticipat!

Edited by Calin1987, 01 April 2015 - 23:26.


#2
ionsteg

ionsteg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 21.01.2015
ai utilaj pentru cules zmeura? cum o culegi?

#3
Calin1987

Calin1987

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 10.02.2015
Nu stiu sa existe un utilaj pentru asa ceva. Eu o culeg manual, platesc 10-12 oameni care parcurg suprafata asta o data la 2 zile.

Edited by Calin1987, 02 April 2015 - 09:33.


#4
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Eista producatori de asa ceva. Nu vad de ce ai construi tu asemenea lucru, mai ales ca e vorba de o afacere.

#5
Calin1987

Calin1987

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 10.02.2015
Si asta inseamna ca trebuie sa accept orice ineptie imi spune un producator sau orice firma care monteaza? Ma intereseaza sa stiu ce sa cer chiar si unui asemenea producator.  El are interes sa iti faca lucrarea si sa isi ia banii, nu sa imi gaseasca mie un raport costuri /beneficii cat mai bun. Daca mergi sa iti cumperi o masina, mergi la un dealer si il intrebi ce masina sa iti cumperi si o iei pe care ti-o recomanda el fara sa zici nimic? Eu nu fac asa...

#6
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Am cumparat una sh cu1000e in 2010.2/3 mt,modulara,grosime10 cm,motor[compresor] extern,ventilator intern.Grija mare la condens,vezi sa elimine afara.Termostatul pleaca de la 0 la... .Demontata singur intra lejer in furgon.Daca ai pe cineva in it. sau goog. cauta firma.COSTAN. Daca am de ajutor

#7
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Daca am FOSTde ajutor poate-mi zici cate ceva pe PM.

#8
Calin1987

Calin1987

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 10.02.2015
@ MikeSpike :Va multumesc pentru informatiile date. Si eu ma gandeam tot asa, sa imi iau panouri sandwich de 12 cm grosime si apoi sa iau un agregat cu vaporizator (alimentat monofazic) cat mai nou, de preferat nu mai vechi de 3-4 ani. Ma gandeam ca la 15-16 m3  o sa fie suficient unul de 1,7-1,9 KW.

#9
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

 Calin1987, on 03 aprilie 2015 - 07:52, said:

... cat mai nou, de preferat nu mai vechi de 3-4 ani. Ma gandeam ca la 15-16 m3  o sa fie suficient unul de 1,7-1,9 KW.

...sau un aer conditionat de 7-9000btu ,si mesteresti putin la partea electronica ,pt temperatura minima...

#10
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
celle frigo. costan  cea mai ieftina,noua pe la 2500e+tva22%

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate