Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Cires cu probleme?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Buzzy

Buzzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 24.11.2004
Buna ziua, tocmai am curatat pomii si am observat ca unul dintre ei (un cires) se "prezinta" ca in poza atasata... necesita vreun tratament sau sa nu-mi fac griji? Multumesc.

Attached Files


Edited by Buzzy, 01 April 2015 - 22:37.


#2
95-DMC

95-DMC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 31.05.2008
Eu din cate stiu cam asa trebuie sa arate coaja unui cires. Sa ma corecteze cineva daca gresesc.

Cand e tanar: http://farm3.static...._b8362896eb.jpg

Si in timp o sa arate asa http://m1.tocmai.ro/...3356171_1.jpg (faceti exceptie ca este taiat).

Edited by CiureaDaniel, 01 April 2015 - 23:16.


#3
Buzzy

Buzzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 24.11.2004
Da, ai dreptate, dar eu ma refer la cleiul ala...

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   408.56K   35 downloads


#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
A avut o rana pe care si-o panseaza singur. Cand eram mic copil mai mestecam clei de acela (nu prea exista guma de mestecat pe atunci, poate doar GUMELA care se spargea in bucati )
Acel clei se poate folosi in multe scopuri, mai cauta pe net. Si la prun se mai gaseste acel clei.

Edited by keta, 02 April 2015 - 00:48.


#5
docris

docris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 10.06.2009
Rana aceea a survenit faptului ca cele 3 brate fiind grele,forteaza in tulpina si a plesnit,se despica.Eu am patit la fel,dar am legat o sfoara mai groasa la 1 metru inaltime de acea rana,incercand sa tin cele 3 brate cat mai apropiate.(keta,ai dreptate,Gumela era crocanta)

Edited by docris, 02 April 2015 - 07:34.


#6
Buzzy

Buzzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 24.11.2004

View Postdocris, on 02 aprilie 2015 - 07:32, said:

Rana aceea a survenit faptului ca cele 3 brate fiind grele,forteaza in tulpina si a plesnit,se despica.Eu am patit la fel,dar am legat o sfoara mai groasa la 1 metru inaltime de acea rana,incercand sa tin cele 3 brate cat mai apropiate.(keta,ai dreptate,Gumela era crocanta)

Mda, ciresul e in al 4-lea an de-acum, ar trebui sa-i "leg" cele 3 brate sa evit problema? Posted Image

Attached Files



#7
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Da, poti lega acum acele sarpante sau peste cativa ani cand se ingreuneaza foarte mult. Sarpantele sunt imbinate foarte aproape unele de altele. Una ar fi trebuit taiata acum vreo 2-3 ani. Am plantat si eu anul asta un cires Van cu ramuri anticipate si sunt 3 in acelasi punct. La vara in verde trebuie sa tai una. Cred ca si la tine se poate taia ramura din stanga, dar va curge mai mult clei pana se va vindeca. Ciresul e sensibil la taieri. Mai bine lasa-l asa si leaga-l cu ceva, insa pune cate o protectie pe ramuri sa nu raneasca legatura prea stransa, sa nu intre in coaja si in trunchi. Bafta sau spor la treaba.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate