Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Angajatorul ma obliga sa semnez o decizie

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
xirr

xirr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.11.2014
lucrez intr-o farmacie iar al meu sef ma obliga sa semnez o decizie pe care daca o semnez imi asum raspunderea daca in urma unui control de la garda financiara sau ANAF primesc o amenda din cauza ca au gasit ceva in neregula ,sau dupa ce imi face casa daca gaseste plus si da amenda sa o platesc eu.Tin sa precizez ca activitatea nu este tocmai legala 100% si este posibil sa ma gaseasca cu ceva plus la bani.Daca eu nu vreau sa o semnez ce poate sa-mi faca seful,ca eu consider aceasta decizie cam ilegala.

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Este super-timpenie, spune-i ca avocatul tau te-a sfatuit sa nu semnezi asa ceva.

#3
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Sa-ti dai demisia si sa cauti alt job? Daca activitatea nu-i tocmai legala ai putea sa faci si o sesizare la institutiile competente.

#4
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007
daca aveti activitate ilegala, oricum ANAF-u o sa va f**** amenda; iar ce gaseste in casa de marcat spune-i patronului ca e bonus pt. ANAF

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Ce functie ai in farmacie?
Daca esti diriginte, nu te oblioga...esti raspunzator oricum.

E lant sau farma de cartier? Daca e lant, ANAF-ul fieti-va cea mai mica problema. Va vin oricum controale, de la "capii mari".

Teoretic in farmacie nu ai voie sa ai lipsuri. Practic inteleg, mai sar D3-urile prin depozit, mai cade o capsula, se inregistreaza peni in loc de ampicilina, concentratii diferite, etc.

Eu va spun, c-am tras-o si eu: fiti atenti. Si vorbesc foarte serios, fiti atenti la ce marcati ( mai ales la concentratii diferite, la denumiri asemanatoare ) si fiti atenti cand receptionati marfa cum o etichetati ( ca eu am avut colega care mi-a etichetat penicilina pe ampicilina si invers ).

ps. cum adica "ilegala"? Pai nu va viziteaza CAS-ul? Si astia, daca ai 1° peste 25°C iti inchid farmacia si-ti baga toata marfa in carantina.

Edited by lex404, 01 April 2015 - 21:23.


#6
EvilDivine

EvilDivine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 04.04.2012
Nu mai fă ilegalităţi la farmacie. Dacă un job nu funcţionează, ar trebui să pleci de acolo. Simplu. Aşa ar trebui să facem toţi.

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
1. Ce functie ai in farma? Sunt 3 posibilitati: Asistent, farmacist si farmacist diriginte.  ( +contabil in unele...)

2. Poti pleca intr-un loc mai legal, nu-i asa greu. Locuri sunt destule.

3. Garantie ai?

Edited by lex404, 01 April 2015 - 21:26.


#8
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Ai de ales: risti sa te dea afara (desi nu cred) sau platesti de buna voie o amenda astronomica care are probabilitatea de 100% ca va veni intr-un termen destul de scurt.
Eu as alege varianta 1 in conditiile in care ai cea mai mica suspiciune ca nu este tot 100% legal.

Edited by Kroghy, 01 April 2015 - 21:27.


#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View Postxirr, on 01 aprilie 2015 - 21:13, said:

lucrez intr-o farmacie iar al meu sef ma obliga sa semnez o decizie pe care daca o semnez imi asum raspunderea daca in urma unui control de la garda financiara sau ANAF primesc o amenda din cauza ca au gasit ceva in neregula ,sau dupa ce imi face casa daca gaseste plus si da amenda sa o platesc eu.Tin sa precizez ca activitatea nu este tocmai legala 100% si este posibil sa ma gaseasca cu ceva plus la bani.
Pai nu tu operezi cu banii ? Raspunzi normal...

#10
xirr

xirr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.11.2014
sunt asistent de farmacie ,si ca ilegalitati mi se aduc de la alte puncte de farmacie pe care le avem retete care ei nu le pot elibera acolo si va dati seama mai raman 1 leu 2 deci de aici iese plusul la casa si se poate nimeri cei de la organele de control in momentul cand introduc acele retete

#11
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
Cum adica nu le pot elibera acolo ?
Din cate stiu eu cand omu da reteta primeste medicamentele, farmacia face devizul si omul semneaza de primire

Edited by OmulLLORT, 01 April 2015 - 21:36.


#12
NoJoke

NoJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.03.2015
Nu accepta sub nicio forma.

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View Postxirr, on 01 aprilie 2015 - 21:32, said:

sunt asistent de farmacie ,si ca ilegalitati mi se aduc de la alte puncte de farmacie pe care le avem retete care ei nu le pot elibera acolo si va dati seama mai raman 1 leu 2 deci de aici iese plusul la casa si se poate nimeri cei de la organele de control in momentul cand introduc acele retete

Nu faceti aviz? Transportati marfa dintr-un punct in altul fara aviz?
Pai tu, cum eliberezi medicamentele din farmacie daca ele nu sunt inregistrate? Eliberezi din stoc apoi ramai cu plusuri. Ailalti cu minusuri si tot asa. Fraierii ( aia care dau mai mult ) platesc la inventar de le sar capacele.

#14
xirr

xirr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.11.2014
sunt puncte farmaceutice si nu au contract cu cnas

#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Ok, bun.
Dar cum transportati voi marfa?! wtf, e contabilitate primara. Orice iese din farmacie ( cu exceptia pacientilor si a personalului ) iese cu aviz. Orice intra, intra cu aviz.
Scoti din A cu aviz, bagi in B conform avizului. Transfer intre gestiuni ( daca e aceasi farmacie, mai multe puncte )

Cumperi de la alta farmacie, cumperi cu factura, inregistrezi si esti legal.

#16
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

View Postxirr, on 01 aprilie 2015 - 21:13, said:

lucrez intr-o farmacie iar al meu sef ma obliga sa semnez o decizie pe care daca o semnez imi asum raspunderea daca in urma unui control de la garda financiara sau ANAF primesc o amenda din cauza ca au gasit ceva in neregula ,sau dupa ce imi face casa daca gaseste plus si da amenda sa o platesc eu.Tin sa precizez ca activitatea nu este tocmai legala 100% si este posibil sa ma gaseasca cu ceva plus la bani.Daca eu nu vreau sa o semnez ce poate sa-mi faca seful,ca eu consider aceasta decizie cam ilegala.
Ca sa nu te gaseasca cu "ceva plus de bani", ia tu acel plus de bani si baga-l in buzunar la tine. Astfel si daca semnezi, totul va fi ok. Si iti pastrezi si serviciul.

#17
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
de intrat intra cu aviz insa probabil la ei cantitatea din acte e putin diferita de cantitatea reala

#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Cantitatile se gresesc doar daca iti vine pacientu, cere penicilina si tu ii dai cutie care are alt cod. Sau medicamente cu variatie de concentratie.  Si la asta trebuie avut foarte mare grija, scazi una din gestiune si dai alta. Faci inventar si platesti din salar... rimeaza.

Dar, la receptia marfii, la primirea unui aviz...ce sa gresesti? Chiar nu ai ce gresi...

Tanti Florica, asistenta la farmacia A are nevoie de 5 cutii de Amoxicilina ( Ospamox, de exemplu ). Da telefon la colega ei Maria din farma B. Maria intocmeste aviz pe 4 cutii ca mai are 8 in total si sa nu ramana descoperita, le pune in punguta si trimite pe colega Ana la farmacia A.
Florica ia punguta, vede ca are 4 cutii intregi ( deci fara fractii ) se duce la server/ calculator ia avizul, inregistreaza cele 4 cutii si gestiunea e rezolvata. Treaba de 5 minute.

NU poti efectiv sa scoti pe usa farmaciei medicamente fara hartie.


ps. eu v-as amenda pe buna dreptate la fazele astea.

Daca va vine audit si se duce in depozit, ia un medicament random si vede ca stocul scriptic nu coincide cu fapticul...ce faceti? Sau daca vede ca pe o linie aveti intregistrate 5 serii cu 5 date de expirare, ce faceti? Va dati cu fundu' de pamant, scuza-mi exprimarea.


ps. nu mai pricep un lucru: cum adica retete care nu se pot elibera acolo?

Edited by lex404, 01 April 2015 - 22:02.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate