Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Lovitura la mana)

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Astazi cand jucam basket,  cand vroiam sa iau mingea cu varfu degetelor am fost lovit peste degete.    Mi s-a umflat un pic oasele metatarsiene de la degetul mare si aratator si ma doare si degetul aratator.  Drerea nu e insuportabila ca atunci cand mi_am rupt mana,  cu ce as puteasa ma ung?  Sa imi pun bandaj spic?

[ https://i.imgur.com/o5yqz0D.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Poti pune un bandaj dar nu prea are efect. Eu cand am asa ceva las sa treaca de la sine (pana maine ar trebui sa se vindece in mare masura). Iar de dat nici nu stiu ce sa iti recomand, incearca cu Voltaren sau Diclac gel.

#3
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Am acasa artrocol gel cu care ma ungeam la degetu gros cand am dat cu el tare in minge in podea acum ceva luni si am facut radiografie iar medicu a zis ca degeaba am venit ca trece de la sine,  atunci luam niste pastile,  ma dadeam cu artrocol si purtam bandaju spic peste tot...
Ma doare deja de vreo 9 ore si nu trece deloc,  chiar daca m-am uns

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Sindolor Gel. E 3in1, e putin mai scump dar merita sa-l ai in casa.

#5
optimus prime

optimus prime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 16.04.2006
In primul rand oasele metatarsiene sunt la picior nu la mana.Plus ca oasele nu se umfla niciodata. :))
iti recomand sa pui niste gheata pe zona respectiva si eventual unguent antiinflamator.Dar cel mai important:gheata(nu direct pe piele ci intr-o punga).daca nu iti trece atunci poti face o radiografie a mainii pentru siguranta.

#6
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
pastile sa nu iau?  si care are mai bun efect sa opreasca durerea?

#7
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 lex404, on 01 aprilie 2015 - 20:31, said:

Sindolor Gel. E 3in1, e putin mai scump dar merita sa-l ai in casa.
Cel mai naspa unguent posibil,la mine nu are efect.
Pe cand puterea ursului de la Life Care chiar e buna,de la alte firma e apa de ploaie.

 Daian95, on 01 aprilie 2015 - 20:18, said:

Poti pune un bandaj dar nu prea are efect. Eu cand am asa ceva las sa treaca de la sine (pana maine ar trebui sa se vindece in mare masura). Iar de dat nici nu stiu ce sa iti recomand, incearca cu Voltaren sau Diclac gel.
O petarda,la fel ca sindolor gel.

Edited by I2O, 01 April 2015 - 20:36.


#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Eu cu sindolor mi-am dat fosta cand era sa-si rupa gatu' ( ce pacat Posted Image ) dar si-a luxat piciorul. La 7 eram cu ea la urgente, la 10 vindeam un PC si la 12 o ungeam Posted Image

E bun, mai ales ca-i gel.

ps. mai era un unguent albastru sau verde pe la veterinari, ala-i misto tare. Dar, nu-l avem in farmacii Posted Image

Diclac-ul ca si alte diclofenace sunt aproape degeaba...nu zic nu.
Dar Sindolorul a fost ok, nu s-a mai plans nimeni de el.

Edited by lex404, 01 April 2015 - 20:38.


#9
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
mdea,  si gheata de unde iau azi?  Maine deja cumpar ceva de la farmacie sau Puterea Ursului sau Sindolor

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Stii cum, ia un prosop, baga-l in apa apoi 10-15min in congelator. Intre timp, mai bagi unul in congelator.
Eu asa faceam, aveam 2-3 prosoape la inghetat/ racit Posted Image

Edited by lex404, 01 April 2015 - 20:42.


#11
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 lex404, on 01 aprilie 2015 - 20:37, said:

Eu cu sindolor mi-am dat fosta cand era sa-si rupa gatu' ( ce pacat Posted Image ) dar si-a luxat piciorul. La 7 eram cu ea la urgente, la 10 vindeam un PC si la 12 o ungeam Posted Image

E bun, mai ales ca-i gel.

ps. mai era un unguent albastru sau verde pe la veterinari, ala-i misto tare. Dar, nu-l avem in farmacii Posted Image

Diclac-ul ca si alte diclofenace sunt aproape degeaba...nu zic nu.
Dar Sindolorul a fost ok, nu s-a mai plans nimeni de el.
Rumak gel?
Daca de asta zici,am avut dinala verde,e bunicel.
Urmatoru pe care il voi incerca de la veterinara o sa fie eqvagel,da Doamne sa nu am nevoie de el.

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Rumak gel, ala pentru cai :)

cu magistrala se prepara ceva similar si in farmacie... unde se mai prepara :facepalm:

#13
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Hai ma imi recomandati unsori de animale,  am o farmacie din asta pe langa casa dar tot e mai sigur ce e pt om, acus imi sun un medic sa vad ce imi zice sa fac.
Pacat ca asta nu e un motiv sa nu plec la scoala.)l

Edited by exydos, 01 April 2015 - 20:49.


#14
77721

77721

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 07.02.2010
Eu cred ca ai o fractura. Du-te la doctor pronto!

#15
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
in mod normal maine dimineata nu ar trebui sa ma mai doara?  Incidentu a avut loc la ora 12 ziua

#16
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
azi dimineataxmi-a trecut degetu dar ma doare in zona aia, mai jos de degetu aratator si mijlociu

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate