Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Alegere blitz: Sigma EF-610 DG ST vs Yongnuo YN468-II

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
gokuhdbz1

gokuhdbz1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.01.2007
Buna tuturor,

Am rugamintea de a ma ajuta cei care au experienta cu blitzurile de la aceste companii cu o opinie pro sau contra cu privire Sigma EF-610 DG ST vs Yongnuo YN468-II.

Doresc sa cumpar de aici:
http://www.f64.ro/si...#details_second
http://www.f64.ro/yo...#details_second

Am un teleobiectiv de la sigma si sunt multimit de el.
La ce vreau sa folosesc blitzul? Am un d5100 cu nikor 18 55 si sigma 70 300 luate toate din japonia cand am avut ocazia. Sunt pozar nu fotograf desi uneori mai nimeresc sa fac si cateo fotografie in general fac mii de poze pana o nimeresc.
Il voi folosi doar ca hobby-ist pt poze indoor si outdoor. Sigma este facut in Japonia si am citit doar de bine de el, Yongnuo e facut in China dar nu e chinezerie, din nou , am citit numai de bine de el.
Stiu ca sunt in categorii diferite dar nu sunt strobist si nu ma intereseaza neaparat timpul se incarcare al blitzului.

Multam fain

#2
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Daca e neaparat intre astea doua, atunci sigma.
Yongnuo sunt chinezarii. Din 5 bucati noi mi s-au stricat 3 in prima luna de folosire.

#3
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Deci cochetam si eu cu ideea de a lua un 565, insa voi alege un SB800 sh, in stare cat mai buna. Stiu, ma costa cat doua YN noi, dar mai am unul si stiu ce poate face. Multumit de el pana peste cap!

#4
gokuhdbz1

gokuhdbz1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.01.2007
Mtumesc pt opinii, nu e musai intre astea 2 dar prefer sa fie nou si in categoria asta de pret, daca are cineva sugestii pt ceva asemanator atunci sunt cu mare receptivitate deschis la sugestii

Edited by gokuhdbz1, 01 April 2015 - 21:09.


#5
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
am avut sigma ptr canon, nu nikon insa ttl sincer mi se pare ca masura fix cum ii venea chefu, pe mod manual in schimb merg brici dar ce folos ca asa merge orice blitz bun. Daca folosesti blitz doar ocazional ia un sb400, e suficient si ieftin sh, 300 lei-350. Daca vrei mai mult, putere, bounce, spatii mari de iluminat ia direct un sb700 sh in garantie si termini balciu. Am vrut si eu sigma blitz dar mi-am luat gandu. Eu l-am luat de la f64 prin comanda online, nu m-a multumit si l-am returnat, am cerut returnarea banilor.

#6
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Decat sb400, mai bine un SB600, gaseste pana in 500 lei, stare foarte buna.

Edited by Lucian_M, 01 April 2015 - 21:32.


#7
gokuhdbz1

gokuhdbz1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.01.2007
Multam fain, ramane in acest caz sigma ef 610 dg st este la doar 398 lei pe f64

#8
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Din experiență, Nissin-urile sunt foarte ok ca și calitate/preț. Și Yongnuo sunt ok, în afară de florinel n-am auzit oameni să se plângă de chinezăriile astea. Sigma știu că acum câțiva ani aveau niște hibe dubioase (capacul de la acumulatori care se uzează foarte repede și se deschide când ți-e lumea mai dragă).

#9
gokuhdbz1

gokuhdbz1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.01.2007
Pana acum daca e sa numar parerile contra sunt 2 impotriva sigma si 1 impotriva yongnuo,

#10
gokuhdbz1

gokuhdbz1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.01.2007
Am discutat si cu cei de la f64 si recomandarea dansilor a fost sa iau blitzul yongnuo,pt ca are o constructie mai buna si este mai rezistent decat sigma si are ceva mai multe setari. De ex am aflat ca sigma in mod manual nu se poate seta decat la intensitate maxima sau minima fara alte pozitii intermediare si desi e facut in japan totusi constructia lasa de dorit

#11
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Constructia pare mai buna la yongnuo. Plasticul e mai neted, da impresia de finisaj mai bun. Insa e muuuult mai subtire decat cel de la sigma.
Nu te lasa impresionat de talpa metalica. Se smulge mai usor decat se rupe la sigma.

Eu vad doar avantajul unor setari manuale suplimentare la yongnuo. Ca fiabilitate, insa, am spus si mai sus, mie mi s-au stricat intr-o veselie (le-am folosit cu triggere).Le-am mai reparat, am mai facut din 2 unu` si tot asa.

Pe de alta parte, am avut sigma 500 la Pentax si inca unul, tot 500 nikon. Ala de la Pentax l-am folosit o gramada si cand l-am vandut inca arata si functiona ca nou. Ala cu talpa Nikon il foloseam ca rezerva pentru Yongnuo....mai pica unu`, puneam sigma sa termin lucrarea......

Yongnuo-urile eu le-am achizitionat direct de la sursa din China. Nu stiu cat conteaza asta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate