Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Dar cu psihologii ce facem?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
31 replies to this topic

#1
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007
Cind vad stiri de genul pilotul care a parbusit un avion, omul care si-a impuscat instructorul de tragere, ma intreb psihologii care declara astfel de oameni apti n-ar trebui trasi cumva la raspundere? De ce se mai cere examen psihologic daca e total inutil? Eu daca gresesc (chiar si involuntar) seful ma ia imediat la rost, poate chiar sa ma concedieze. Astia nici macar sanctiune nu primesc, daramite sa-si piarda dreptul de a profesa.

#2
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Ba da!

Doar asa poate o sa iasa la iveala faptul ca in domeniul asta (ca si psihiatria) nu exista urma de stiinta!

Totul e relativ, arbitrar. Lumea are impresia ca domeniile astea sunt ca oricare altele din domeniul medical, doar ca minciuna e uriasa.

#3
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Si tu crezi ca psihologul poate scoate de la oameni tot ce vrea? Unii au un talent nativ de a fenta psihologii si aparentele.

Edited by Serafim606, 01 April 2015 - 18:26.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Voi ati vazut vreodata testele psihologice?
Aveti impresia ca sunt niste chestii magice, care iti dau raspunsuri la intrebarile eterne?

WTF!

In cel mai bun caz iti spun ca un om e instabil si are o mare problema, dar in cazuri extreme!
Am vazut o poza cu testul psihologic pt permis de port arma; oligofren sa fii sa nu treci de el!

#5
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Pentru ca este o meserie ca aspirina : nici nu strica nici nu ajuta , da un confort "psihologic" .
Cum e intrebarea aia "am o depresie si am fost la psiholog , ma simt mai bine acum " si dupa 2-3 zile se arunca de pe bloc, isi transeaza parintii, spinzura copii - s-a facut bine omul , ce mai ...
Si dupa apar ei, psihologii :conform comportamentului si aici incep cu termeni tehnici pe care nici ei nu-i pricep dar da bine la ziar , bla bla si bla bla

#6
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014

View Postxilo, on 01 aprilie 2015 - 18:26, said:

Pentru ca este o meserie ca aspirina : nici nu strica nici nu ajuta , da un confort "psihologic" .
Cum e intrebarea aia "am o depresie si am fost la psiholog , ma simt mai bine acum " si dupa 2-3 zile se arunca de pe bloc, isi transeaza parintii, spinzura copii - s-a facut bine omul , ce mai ...
Si dupa apar ei, psihologii :conform comportamentului si aici incep cu termeni tehnici pe care nici ei nu-i pricep dar da bine la ziar , bla bla si bla bla
exista o mica mare diferenta: dincolo de psiholog mai exista psihiatrul, care este medic, si care poate prescrie un tratament anti-depresiv. revenind la ceea ce spusese intiatorul, pilotul fusese la psihiatru si nu la psiholog. Dar oricum nu se poate sti niciodata, cum a spus cineva poti usor sa pacalesti si ala sa creada ca tu esti bine cand de fapt nu esti.

Edited by pv7722, 01 April 2015 - 18:31.


#7
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postfezo, on 01 aprilie 2015 - 18:15, said:

Cind vad stiri de genul pilotul care a parbusit un avion, omul care si-a impuscat instructorul de tragere, ma intreb psihologii care declara astfel de oameni apti n-ar trebui trasi cumva la raspundere? De ce se mai cere examen psihologic daca e total inutil? Eu daca gresesc (chiar si involuntar) seful ma ia imediat la rost, poate chiar sa ma concedieze. Astia nici macar sanctiune nu primesc, daramite sa-si piarda dreptul de a profesa.

Acum cateva zile cineva era suparat pe SP ca un diriginte nu a motivate absentele unui copil chiar daca un parinte i-a spus acestuia ca este bolnav si il trateaza acasa fara a merge la medic .
Raspunsul meu a fost ca nu are cum deoarece legal profesorul (scoala ) este raspunzator de copil pe durata orei in care elevul este prezent . Lipsa absentei este echivalenta cu prezenta copilului la ore si in caz de  accident/viol/inec/furt/etc. pe perioada in care profesorul este raspunzator implica si tragerea la raspundere a acestuia ...

Cazurilor enumerate de tine se mai adauga soferii care au aviz psihologic si intra pe contrasens sau calca iubita Posted Image  , agentii de paza sau politistii care sunt Dumnezeu pe Pamant in anumite zone , primarii sau functionarii publici care nu cred ca sunt testate dar ar trebui , alesii neamului care ar trebui inainte de alegeri sa vina cu hartie de la medic si invatator ...

Posted Image in continuare pe varianta "las-o ma ca merge asa" ca "Posted Image doara toti suntem putin luati "
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/94EfbIIHLpk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Cunosc psihologi care m-au surprins. Din aia cu "har".
Cunosc si psihologi imbecili. Trebuiau sa se faca strungari.
Cunosc psihologi prin cercu' de prieteni si rude, nu ca am avut nevoie de ei. Pt. dileme & shit io am alcool, ies mai scump da' macar am ceva in plus fata de cei ce merg la psiholog: mahmureala.

#9
ab06deg

ab06deg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,671
  • Înscris: 13.04.2009
Ok, nu e știință exacta, total de acord. Dar nu ar fi fost normal ca doctorii respectivi sa anunțe compania aeriana ca ăla e în concediu sub tratament?
Tu, ca mare companie care ești,  îți permiți sa te risti sa angajezi ca pilot un elev al tau care a stat 1 an jumate sub tratament psihiatric? Lasa-l drac deoparte indiferent cât de talentat e!

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Tu cand te duci la medic spui cu ce te ocupi ?

#11
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

View PostAdm, on 01 aprilie 2015 - 18:34, said:

Tu cand te duci la medic spui cu ce te ocupi ?
Ar trebui sa te întrebe el. Acum dacă minți e alta treaba.

#12
ab06deg

ab06deg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,671
  • Înscris: 13.04.2009
Ma intreaba da-l in supărare :) si nu am viețile a sute de oameni în mână.
Toată nenorocirea asta s-ar fi putut evita simplu. Așa nimeni nu e vinovat și toți aia au murit ca au avut ghinion.

#13
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014

View Postpv7722, on 01 aprilie 2015 - 18:30, said:

dincolo de psiholog mai exista psihiatrul,
Nu confundati preotul cu clopotarul .
Psihiatrul e din alta liga .
Psihologul deobicei e omul cu doua genti de firma , imbracat la 4 ace, vorbeste foarte corect romaneste (pina mai scapa cite o soseta si o ghiveta) - omul de efect optic .

#14
OldNo7

OldNo7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 08.12.2008
problema e la companie, nu la psiholog/psihiatru

#15
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014

View PostAdm, on 01 aprilie 2015 - 18:34, said:

Tu cand te duci la medic spui cu ce te ocupi ?

Doar daca are lista de preturi pe usa :lol:.

#16
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014

View Postxilo, on 01 aprilie 2015 - 18:44, said:

Nu confundati preotul cu clopotarul .
Psihiatrul e din alta liga .
Psihologul deobicei e omul cu doua genti de firma , imbracat la 4 ace, vorbeste foarte corect romaneste (pina mai scapa cite o soseta si o ghiveta) - omul de efect optic .
si de ce nu ar fi si psihiatrul la fel? :) si ce naiba face un psiholog cu 2 genti de firma?!?

#17
dapix1234

dapix1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,118
  • Înscris: 15.11.2012
L-a lasat prietena si a cazut cu avionul.Lasa mai ca au rezolvat. Acum 2 in cabina tot timpul.
Mai dificil in situatia in care unul din cabina umbla cu nevasta celui de-al doilea si la 10000 de metri in aer se afla secretul.

De preferat sa nu te afli in avion in acel moment , chiar daca sunt doi in cabina.

#18
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014

View Postpv7722, on 01 aprilie 2015 - 18:49, said:

si de ce nu ar fi si psihiatrul la fel? Posted Image si ce naiba face un psiholog cu 2 genti de firma?!?

Psihiatrul e ala in halat alb care baga in tine pastile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate