Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Intrebari legate de acte si alte chestii administrative la cumpararea de locuinta

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
EugenSum

EugenSum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 03.01.2015
Salut, voiam sa-i intreb pe cei care au mai trecut prin asta care sunt actele care trebuie schimbate, si care e ordinea lor cand iti cumperi o casa? Mergi mai intai la primarie ca sa declari proprietatea si dupa aia faci buletin nou? Daca ai si masina trebuie sa-i schimbi si ei toate actele, sa o inregistrezi la primaria noua? Cu ANAF-ul cum se face, si aici trebuie sa faci schimbarea?

Orice ajutor e bine-venit, ca habar n-am ce si cum.


Multumesc frumos,

#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Te-ai mutat de acolo sau ai achiziontat inca o proprietate?

#3
EugenSum

EugenSum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 03.01.2015
Abia acum am semnat contractul de vanzare-cumparare, atunci aveam doar rezervarea facuta.

#4
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
La Administratia Financiara de pe langa Primarie te duci cu CVC (Contractul de Vanzare-Cumparare) si cu Cartea de Identitate veche sa declare casa pe numele tau si apoi te duci si la Politie (astia cu Evidenta Populatiei) sa iti faca o Carte de Identitate noua. SAU mai intai te duci la Politie. Cum doresti.

La primarie nu ii trebuie buletin cu noua mutatie. ANAF-ul n-are nici o legatura.

Din cate stiu nu mai e obligativitate ca adresa din buletin sa fie aceeasi cu cea din talon (pentru ca de aia te intrebam daca mai ai si alte proprietati; ca de avut, pot sa am mai multe, dar de stat, current, stau doar intr-una; toate-s ale mele, dar adresele difera), DAR e bine ca apoi sa te duci din nou la Politie (asta de la rutiera/circulatie) ca sa iti treaca in Cartea masinii noua adresa. Si si la Administratia Financiara la fel, trebuie declarata masina pe noua adresa (de fapt acolo, in mod normal te ia dupa nume si CNP).

Sa o stapanesti sanatos! :)

#5
EugenSum

EugenSum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 03.01.2015
multumesc frumos pentru raspunsuri. ma asteapta niste alergatura :)

#6
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Pentru declararea noii proprietăți la primărie (adm. fin. locală) ai termen 30 zile, și nu contează unde ai doimiciliul. Deci fă asta mai intâi. Dacă ai mai multe locuințe în proprietate, completezi un formular suplimentar, pe care îl depui la fiecare adm fin a fiecărei locuințe. Dacă vei locui în noua casă, la SPCEP (cam așa ceva, fosta evidența a populației) faci CI nouă. Pe urmă actele mașinii. La ANAF nu prea ai treabă, cred.

#7
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Daca iti schimbi rezidenta e normal sa faci toate hartiile pe noua adresa.

#8
EugenSum

EugenSum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 03.01.2015
Multumesc pentru raspunsuri. Cu Administratia fiscala ma gandeam pentru declaratia 200 si asa mai departe, eu acum merg la administratia fiscala de care apartine adresa de buletin, dar presupun ca acum trebuie sa merg la noua administratie, sa-i anunt si asa mai departe. Astia isi iau datele unii de la ceilalti?

#9
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,001
  • Înscris: 29.09.2008

View PostEugenSum, on 02 aprilie 2015 - 09:02, said:

Multumesc pentru raspunsuri. Cu Administratia fiscala ma gandeam pentru declaratia 200 si asa mai departe, eu acum merg la administratia fiscala de care apartine adresa de buletin, dar presupun ca acum trebuie sa merg la noua administratie, sa-i anunt si asa mai departe. Astia isi iau datele unii de la ceilalti?
Trebuie sa mergi la Adm Financiara a zonei unde se afla noua proprietate, nu unde locuiesti in prezent. Acolo nu conteaza adresa de pe buletin, trebuie doar sa nu fie expirat.
Din cate stiu eu, adresa din taloanul masinii trebuie sa fie aceeasi cu cea din buletin, asa mi s-a spus mie anul trecut cand am fost sa inscriu o masina si nu aveam buletinul inca schimbat cu noua resedinta.
Daca detii mai multe proprietati, doar una din ele este declarata resedinta [se calculeaza diferit la impozit].

Edited by dell99, 02 April 2015 - 12:11.


#10
EugenSum

EugenSum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 03.01.2015
Multumesc. N-am mai multe, asta e prima deocamdata.

#11
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 05.04.2009

View PostEugenSum, on 02 aprilie 2015 - 09:02, said:

Cu Administratia fiscala ma gandeam pentru declaratia 200 si asa mai departe, eu acum merg la administratia fiscala de care apartine adresa de buletin, dar presupun ca acum trebuie sa merg la noua administratie, sa-i anunt si asa mai departe.
Domiciliul fiscal nu este obligatoriu sa fie acelasi cu adresa din buletin.
Poti sa ai in buletin adresa de Satu Mare si domiciliul fiscal in Bucuresti.

View PostEugenSum, on 02 aprilie 2015 - 09:02, said:

Astia isi iau datele unii de la ceilalti?
Doar daca soliciti schimbarea domiciliului fiscal.

#12
EugenSum

EugenSum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 03.01.2015
Multumesc, nu stiam. Deci pot sa-l las in pace atunci, ca nu prea ma intereseaza unde merg sa depun declaratiile.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate