Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

ING - plati online cu cod pe SMS

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
De cca 2 ani, ING - banca de nedorit a mileniului III - se afla intr-un concurs sa isi enerveze clientii.

Odata cu criza financiara, ING a luat masuri de scadere a costurilor:

- a internalizat departamentul de riscuri placi pe card => a fortat folosirea 3D secure la platile online.
- a scazut dobanzile la contul curent la 0, ca toata lumea sa foloseasca "cont curent cu dobanda de depozit"
- a scazut catre 0 dobanzile la "cont curent cu dobanda de depozit", apoi l-au desfiintat, pt ca toata lumea sa foloseasca depozitele!
- acum ING, spre binele nostru, ne anunta inca o facilitate revolutionara: pentru orice plata online, chiar daca folosesti 3D secure, va trebui sa astepti si un cod unic, pe care il primesti pe SMS!
Asta inseamna ca daca vrei sa cumperi ceva online, e musai sa ai telefonul langa tine!


Quote

Draga X,
Cand vine vorba de securitatea tranzactiilor pe internet, niciun efort nu este prea mare pentru a o garanta.

Pentru ca tu sa faci platile pe internet cu cardul ING foarte usor si in deplina siguranta, incepand cu data de 06.04.2015 iti vom oferi o varianta imbunatatita a serviciului ING 3D Secure*.

Ce e nou?
Pentru autorizarea tranzactiilor facute cu cardul pe internet, ti se va solicita sa introduci o parola care iti va fi trimisa prin SMS. De fiecare data vei primi o alta parola, care va fi valabila exclusiv pentru tranzactia respectiva.

Daca ai deja o parola fixa stabilita pentru cardul tau inrolat in serviciul 3D Secure, aceasta nu va mai fi valabila incepand cu data mai sus mentionata.

* serviciul 3D Secure este un sistem pus la dispozitie de VISA si MasterCard. Folosirea acestui sistem permite cresterea securitatii tranzactiilor online, prin solicitarea unei parole (cod) la fiecare plata online efectuata pe site-urile comerciantilor inrolati la acest sistem. Acest cod (echivalent al codului PIN folosit la bancomat sau POS) asigura comerciantul ca acela care a facut cumparatura este chiar posesorul cardului (singurul care cunoaste codul). Totodata te asigura pe tine ca un strain care intra in posesia cardului tau nu va putea face tranzactii (desigur, pe site-urile inrolate la sistemul 3D Secure) pentru ca nu va sti acest cod.


Frumos este ca site-urile riscante de pe care eu fac cumparaturi, nu vor sub nici o forma sa implementeze 3D Secure, deci asta e o gaselnita pentru prosti!
Iar suntem cobai pentru Visa & Mastercard!

In loc ca lucrurile sa se simplifice, ele se tot complica.

Apple si Google ne permit sa platim prin apropierea telefonului si autentificarea cu amprenta pe telefon, iar ING ne trimite si SMS!

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Stai sa vezi ca unele siteuri, foarte mari ( companii serioase...vorbescde EA in special ) la plati au nesecurizat...sunt deci plati nesecurizate ( okay, no problem ).
RZBR nu stie asa ceva. Am sunat la RC pe 1 ianuarie si tipul de la RC nici nu stia pe ce planeta traieste...
La BT imi pot modifica din cont detaliile astea( plati nesecurizate, sume maxime, etc ). La RZBR nu pot deloc :facepalm:


Si chestia cu 3D Secure e buna, mie-mi place...dar sa astepti si SMS de confirmare e fking doomed, doar ca tanti de la banca agresit numele de fata al mamei si l-a scris cum a auzit. Cand am avut nevoie evident ca nu m-am inteles cu cei ce mi-l cereau :facepalm:

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 Ahasverus, on 01 aprilie 2015 - 10:24, said:

- acum ING, spre binele nostru, ne anunta inca o facilitate revolutionara: pentru orice plata online, chiar daca folosesti 3D secure, va trebui sa astepti si un cod unic, pe care il primesti pe SMS!
Asta inseamna ca daca vrei sa cumperi ceva online, e musai sa ai telefonul langa tine!
Am vazut modul acesta de securizare la bancile de prin Spania, chiar ma intrebam cun de la noi nu exista.
Din punctul meu de vedere nu poate fi decat un mare plus.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Ce intelegi prin "plati nesecurizate" ?

De obicei asta inseamna ca nu au https la tranzactie, dar ma indoiesc.
Daca te referi la 3D secure, atunci afla ca aceasta e o gaselnita pentru cobai (in special din UE).

Mie SMS-urile imi vin cateodata cu mare intarziere.

Si eu lucrez cu RZBR, dar mi-am activat SMS la orice miscare in conturi, asa ca teoretic surprizele sunt minime.

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Alea nesecurizate, adica direct cu nr cardului fara CVV/ CVC Code Posted Image

ps. si amazonul la fel e, dar nu e trecut pe blacklist ( ce-i drept eu pe amazon am platit cu Visa BT mereu )

ps². eu nu am activat pe niciun cont chestia cu SMS-ul...nici la BT, nici la RZBR. Si nu am avut probleme, desi am scos bani si am platit la POS-uri din cele mai obscure locuri. Sau pe net..
Si in afara EU, nici pinul nu mi-l cere la magazin...

Edited by lex404, 01 April 2015 - 11:09.


#6
-7-

-7-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.04.2015
Ca utilizator ING nu inteleg urmatoarele:

1 - Voi discutati despre verificarea ING cu SMS? Care este deja implementata? Sau urmeaza sa implementeze ceva nou ca la fiecare utilizare/plata sa ai nevoie sa astepti un SMS?
2 - Pai de pe orice adresa fac o plata inversa, adica intru/ma loghez pe o adresa si ordona plata de pe cardul meu, fara sa imi mai ceara cod sau verificare.

Si de ce? "banca de nedorit a mileniului III" - Din cauza ING-ului avem majoritatea Homebank, cam ca la RDS, daca nu era RDS-ul... majoritatea nu prea aveam internet acasa, poate in 2015 aveam... dar in 2000 si un pic... nu prea.

Imi place faza cu SMS, mult mai placuta ca tokenul si moca.

#7
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Adica nu vom mai putea cumpara de pe Amazon?
Cand introduci codul, tinand cont ca plata nu e procesata pe loc?

LE. Se pare ca e doar o varianta extrema a 3DSecure, suparati ca lumea nu se inroleaza ci prefera sa renunte la tranzactii (parca doar 3 merg fara sa fii inrolat), s-au gandit sa genereze ei parolele.

Edited by don_dannielo, 01 April 2015 - 13:02.


#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

 -7-, on 01 aprilie 2015 - 12:46, said:

Ca utilizator ING nu inteleg urmatoarele:

1 - Voi discutati despre verificarea ING cu SMS? Care este deja implementata? Sau urmeaza sa implementeze ceva nou ca la fiecare utilizare/plata sa ai nevoie sa astepti un SMS?
2 - Pai de pe orice adresa fac o plata inversa, adica intru/ma loghez pe o adresa si ordona plata de pe cardul meu, fara sa imi mai ceara cod sau verificare.

Si de ce? "banca de nedorit a mileniului III" - Din cauza ING-ului avem majoritatea Homebank, cam ca la RDS, daca nu era RDS-ul... majoritatea nu prea aveam internet acasa, poate in 2015 aveam... dar in 2000 si un pic... nu prea.

Imi place faza cu SMS, mult mai placuta ca tokenul si moca.

e ceva nou. pe langa parola 3d secure mai astepti si SMS. Nu tine de SMS-urile din internet banking, e diferit.

Si nu are treaba RDS-ul cu netul, am net de pe vremea dial-upului Vodafone prin linie Romtelecom.
Si Internet Banking am din 2009 cred, incepand cu BT...de pe vremea cand functiona doar cu certificate si doar in IE.

#9
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 lex404, on 01 aprilie 2015 - 13:06, said:


e ceva nou. pe langa parola 3d secure mai astepti si SMS.
Vei introduce doar parola asta noua.

Edited by don_dannielo, 01 April 2015 - 13:12.


#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Pai hai sa luam un caz ipotetic.

Preturile la eMag sunt mai mici pe site decat in showroom ( daca te duci fara comanda in showroom ).
Ti se strica telefonul, vrei sa-ti cumperi unul de pe site si sa mergi in 3 ore sa-l ridici din showroom. Unde primesti SMS-ul? :lol:

#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Platesti cu cardul in showrom, cauti un bancomat in drum spre showroom?

Scoti de la saltea?

Pui cartela SIM in alt telefon/tableta?

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Da, am uitat ca pot plati valoare unui telefon cu cardul in showroom...
Dar poate eu vreau sa ma duc cu mana-n jeburi. Poate vreau sa imi comand de la garaj unul cu livrare maine dimineata. Ce fac?! ( exclus ramburs )


exista, bineinteles, solutii. Ma duc la banca si fac OP.
Ca si in internet banking, tot SMS cere Posted Image


crezi ca am depozit de telefoane? Mai am unul dar e codat Orange, eu am Vodafone. Deci, ce fac in cazul asta astfel incat sa nu-mi misc fundu' de pe scaun?Se zice ca ar trebui sa usureze treaba...sa vedem :)

Edited by lex404, 01 April 2015 - 13:23.


#13
-7-

-7-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.04.2015
Nu inteleg ce ziceti, o sa va citesc pana inteleg.
Imi aduc aminte cu nostalgie cand cumparaturile online reprezentau ceva de genul - Comandai online, ajunge curierul si plateai cash, ce dragut.
Acum dau comanda si in secunda 2 urmaresc tranzactia in desfasurare.

Partea nasoala? Sunt ca o femeie, cumpar aiurea online, mp3, telecomanda, ceas, curea, blugi, foarfeca, brelocuri, tricouri.
Partea buna ca sunt ieftine, partea proasta ca oricum nu imi folosesc, bine ca nu mai sunt asa de sarac ca pe vremea cand nu imi permiteam RTC.

#14
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
O mare porcărie faza cu SMS.

#15
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006

 lex404, on 01 aprilie 2015 - 13:19, said:

Da, am uitat ca pot plati valoare unui telefon cu cardul in showroom...
Dar poate eu vreau sa ma duc cu mana-n jeburi. Poate vreau sa imi comand de la garaj unul cu livrare maine dimineata. Ce fac?! ( exclus ramburs )


exista, bineinteles, solutii. Ma duc la banca si fac OP.
Ca si in internet banking, tot SMS cere Posted Image


crezi ca am depozit de telefoane? Mai am unul dar e codat Orange, eu am Vodafone. Deci, ce fac in cazul asta astfel incat sa nu-mi misc fundu' de pe scaun?Se zice ca ar trebui sa usureze treaba...sa vedem Posted Image

Cand iti moare bateria telefonului incep sa-si faca aparitia spasmele si tu vorbesti de ce se intampla cand ramai fara telefon definitiv. Iti spun eu ca in maxim 5 minute ai cartela bagata intr-un alt telefon. MAXIM 5 minute.

Sa nu care cumva sa te mai urci intr-o masina ca poate se blocheaza pedala de acceleratie la maxim, ambreiajul si frana nu mai functioneaza si in fata ai o curba la 90 de grade si jos este polei si vantul bate din lateralul stang cu aproximativ 62.5km/h si tu faci infarct si lovesti o batranica ce se deplasa pe jos la biserica.

Cuvantul "poate" isi <<poate>> face aparitia oriunde si in orice context.

#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Da, in ce telefon bag SIM-ul? Imi dai tu inca unul? Si cand imi moare bateria, asta este. Nu-s foarte dependent de el. Il folosesc cand am nevoie, dar cand n-am nevoie nu ii simt lipsa.
Situatia prezentata este una foarte plauzibila. Telefoanele in ziua de azi au viata scurta, mor subit.

Edited by lex404, 01 April 2015 - 14:15.


#17
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 lex404, on 01 aprilie 2015 - 14:14, said:

Telefoanele in ziua de azi au viata scurta, mor subit.
Ai vazut prea multe filme horror.

Plus ca imi este greu sa cred ca nu poti schimba in 5 min numarul de telefon prin aplicatia homebank sau la serviciul lor de RC.

#18
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Ahasverus, on 01 aprilie 2015 - 10:24, said:

Asta inseamna ca daca vrei sa cumperi ceva online, e musai sa ai telefonul langa tine!

Si mai inseamna ca trebuie musai sa fii abonat. Mi se impune un serviciu colateral. Nu consider normal.

In alta ordine de idei, ing astia sint mari porcortani. In 2008 aveau 12% dobanda pe an, cu regularizare zilnica a dobanzii, la un cont normal (nu stiu cum se numeste, dar un cont obisnuit, nu la termen sau mai stiu eu ce), apoi au tot ciopartit dobanda pana a ajuns la 0. Daca iei in considerare taxele de administrare, daca ii imprumuti bani, tot tu le platesti lor. Cum ar fi de ex. ei sa-mi dea imprumut 10 mii de euro si dupa 2 ani eu sa le dau inapoi 9950 (sau cat o fi) ? Ar fi de acord ? Pentru ce sa-si mai puna lumea banii la banca ? Vorba lui Badea, tineti bani cash.

Si inca ceva, de ziua mea, m-au sunat sa-mi spuna la multi ani. Le-am spus sa nu ma mai deranjeze niciodata. Si asa imi tot schimba cardul de capul lor in fiecare an, ca s-au semnalat tentative de frauda pe nu stiu ce zona sau categorie de carduri, etc. Si sucursala la care trebuie sa ma duc eu (ca nuuuuu, nu merge sa mergi la orice sucursala ing) e exact in capatul celalalt al orasului.

 Ahasverus, on 01 aprilie 2015 - 10:24, said:

Apple si Google ne permit sa platim prin apropierea telefonului si autentificarea cu amprenta pe telefon, iar ING ne trimite si SMS!

Bine ca nu ne si suna, sa le confirmam cu voce tranzactia.

 lex404, on 01 aprilie 2015 - 10:34, said:

Am sunat la RC pe 1 ianuarie si tipul de la RC nici nu stia pe ce planeta traieste...

Pai 1 ianuarie nu e zi libera ? Posted Image

Edited by Ion_de_la_Raion, 01 April 2015 - 14:31.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate