Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Informatii (sfaturi ,pareri ,impresii etc ) despre o masina noua

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#1
Cami1981

Cami1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 03.01.2015
Salut ,
Ma uit dupa o masina noua .Doresc sa fie hatch sau sedan (poate combi ) .
Bugetul este de aprox 12000 -12500 euro + 1500 euro rabla +reducere oferita de dealer .(daca doreste el sa imi ofere )
Ca dotari doresc :ac (nu clima neaparat ) ,proiectoare ,stergator luneta ,roata rezerva (nu kit ) ,senzori spate -parcare  ,metalizata  ,volum portbagaj peste 380 l ,greutate cat mai mica a masinii ,garda mai mare 13 14 cm ,garantie maricica etc
Acum am un Punto motor 1.2 si o Albea 1.2.(asta vreau sa o dau la rabla )

Nu doresc ,inca , o marca anume  .Nu sunt decis daca sa fie Fiat ,Renault ,Mazda etc .
Sunt la stadiul de culegere informatii de la dealeri ,de la voi ,drive test .

Doresc mai multe informatii ,sfaturi ,pareri ,SERIOASE si sincere  de la voi , privind mai multe chestiuni pe care inca nu le stapanesc asa bine !

Prima ,ar fi legata de motorizare :
motor cu turbina sau aspirat ??? Ce am acum , au motoarele  aspirate ambele 1.2 , una cu 60 cp si alta 80 cp (are 16 valve )
Stiu si de problemele celor de la VAG cu motorul minune tsi privind distributia pe lant .Acum vad ca au schimbat platforma si fac numai distributie pe curea .
Mai au probleme aceste motoare ??? (ma refer cele fabricate in anul 2014 ,ca daca ar fi sa cumpar acum , din lotul ala cred ca primesc )  
La motoarele cu turbina ,este mai scumpa intrebinerea ??? Cat ''traieste '' o turbina ??
Ce alte masini (marci ) au mai avut probleme cu motoarele ??


ps.masina sa fie pe benzina .


Merci mult pentru viitoarele informatii .

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E ceva ciudat în dorinţele tale: nu doreşti neapărat climatronic, dar vrei vopsea metalizată.
Ca idee, este mult mai periculos să te sufle un curent de aer rece sau cald, decât să circuli cu o vopsea nemetalizată.
Mulţi percep diferenţă pentru vopseaua metalizată, aşa că mai bine îţi alegi nuanţa de roşu preferată, fără metalizare şi alegi climatronicul. Va fi eficient inclusiv acum, primăvara, pe vremea asta ploioasă, la dezaburirea geamurilor.

Nicio maşină nouă nu are probleme cu motorul, decât dacă îţi baţi joc de el (schimburi de ulei omise, supraturări inutile etc.). Un sfat foarte important: alege un motor cu distribuţia pe lanţ, nu pe curea.

Fiat, Renault, Mazda... compari mere cu pere. Maşinile asiatice sunt mai scumpe, dar şi mai fiabile. La Nissan-ul meu, cumpărat în 2007, în afară de o bucşă la basculă şi de macaraua de la geamul uşii stângi (faţă) nu am schimbat nicio piesă. Urmează de-abia acum (sfârşitul lui aprilie) să schimb plăcuţele de frână.

Un drive test te va lămuri. Alege maşina cu care te identifici. Dar ţine cont şi de recomandările mele şi, desigur, şi de ale celorlalţi.

L.E. Poate mai reuşeşti să suplimentezi bugetul până la 15000 euro, cam de acolo începi să găseşti maşini fiabile.

Edited by PSC, 01 April 2015 - 11:01.


#3
Cami1981

Cami1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 03.01.2015
reply to PSC:
Cu ac normal nu am probleme cu el la dezaburire nici iarna nici pe ploaie .Sunt multumim  .In ceea ce priveste ac vs climatronic , nu stiu cat de sanatos este climatronicul la sanatate ,fata de ac ul normal .

Spui de distributia pe lant ca este mai ok decat cea pe curea .
UIte ca ,cei de la VAg pun acum curea la masinile noi (Golf ,Passat ).
Dar Toyota Corolla -Auris ,modelele noi , au lant care nu se schimba niciodata (garantate pe viata ....asa mi au spus in showroom )
Deci parerile sunt impartite aici si la nivel inalt .

Si totusi 15000 euro pe o masina care dupa 7-8 ani  nu cred ca mai face 6000 7000 euro !!!

#4
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,199
  • Înscris: 13.07.2005
Bugetul nu este foarte mare ...
Ca si variante posibile ar fi:
- Citroen C4 Seduction 1.6 VTi 120 CP - oferta "last minute" la 13.728 Euro TVA inclus ( si are ca si dotari aer conditionat automat bizona, vopsea metalizata, sistem navigatie, senzori de ploaie si lumina, etc)
Oferta buna zic eu !
- Ford Focus Trend 1.0 Ecoboost( este la 14.000 Euro - promotie de lansare dar se pot scoate in acelasi pret niste dotari suplimentare de vre-o 2-3000 Euro). Vezi ca pe un topic "paralel" sunt postate niste oferte primite pt. acest model;
- Hyundai i30( te incadrezi, fara oferte si negocieri la un 1.4 Confort + TPMS)
- Opel Astra Business Edition - 12.244 Euro ; motorizarea e cam "subtire" in pretul asta ( 1.4 - 100 CP ) dar fie poti scoate in bugetul tau o motorizare mai serioasa, fie - avand in vedere ce detii acum - pentru tine nu este neaparat o problema.
- de la Mazda ( ca tot ai pomenit-o) te incadrezi doar la Mazda 2 G90 echipare Challenge + vopsea metalizata ( 13.490 + 340 Euro). Este decent dotata ( AC, geamuri electrice, oglinzi incalzite, pilot automat, bluetooth), Mazda 3, in cea mai ieftina varianta G100 ( motor 1.5 100 CP echipare Emotion e 15.290 Euro + 390 Euro vopseaua metalizata).

Acum depinde de tine ce-ti doresti, ce este pentru tine indispensabil si la ce poti renunta.
Eu personal nu as renunta la climatizare automata.
Din punct de vedere al dotarilor, oferta Citroen mi se pare imbatabila.
Ar mai fi de vazut si la Opel Astra ce oferta concreta poti obtine ( poate au versiunea asta si cu un motor mai vanjos - daca pentru tine conteaza acest aspect).
Idem la Ford - acolo chiar se pot obtine discounturi semnificative ( un minim 10 % daca doar schitezi un interes in acest sens).
Avand cateva variante in clasa compacta, as incerca sa merg pe acestea in dauna unor modele din clasa mica ( chiar mai bine dotate).

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vrei să ai o maşină pe care să te bazezi sau una pe care să o vinzi?
Nu vreau să defăimez niciun producător, dar eu am cea mai mare încredere în maşinile asiatice. Iar asta cu garanţia pe viaţă... e discutabil. Teoretic, o distribuţie pe lanţ nu are nevoie de întreţinere periodică niciodată, însă practic şi ea e supusă uzurii/uzării. Depinde de stilul de conducere; dacă eşti mai sportiv, atunci aşteaptă-te la cheltuieli mai mari cu întreţinerea.
Absolut toţi mecanicii şi şoferii cu care am discutat li s-a părut incredibil ca o maşină să funcţioneze timp de 8 ani cu plăcuţele de frână originale. Probabil că şi la VW este posibil.
Uite-te şi la dimensiunile anvelopelor. Deşi nu pare un criteriu important, anvelopele cu dimensiunile 205/60 R16 sunt mai scumpe şi ceva mai greu de găsit (doar la distribuitorii specializaţi, nu în hypermarketuri) decât cele cu dimensiunile 205/55 R16. Dealtfel, nu recomand achiziţionarea anvelopelor din hypermarket, sunt totuşi elemente de siguranţa circulaţiei.

LE. Acum am văzut postarea colegului marr. Dintre modelele menţionate de el eu aş încerca, la câte un drive test, Focus-ul, Hyundai i30 şi Mazda 2 G90 (dacă nu poţi urca bugetul până la Mazda 3).

Edited by PSC, 01 April 2015 - 14:02.


#6
Cami1981

Cami1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 03.01.2015
@pt marr

Merci  pt sfat  .I30 si C4 le am pe lista ( am una ff lunga si vreau si sa le vad in showroom )
Ford nu am nimic pe lista si nici Mazda deoarece credam ca sar peste bugetul meu .Vad ca mi ai dat  si Opel la un pret ff bun .

@pt PSC

Vreau o masina pe care sa o tin 7/8  ani .
Acum am un Punto de 7,3 ani si o Albea de aproape 10 ani .In asta a doua nu se mai merita sa bag bani (peste 10 ani eu ii zic pa ..)
Ca si Stil de conducere ,iti dai seama daca am o masina de 60 cp si una de 80 cp Posted Image) Am si un copil ....

ps.un lucru f important acum pentru mine este si volumul portbagajului Mi ar placea un hatch de 400 l (oare exista asa ceva ) Sedanurile au toare portbagaul mare dar sunt unele foarte lungi .
De ex ":Am fost la Toyota .Aveam in lista 2 masini :Corolla si Auris .Mi a placut Auris ul ,dar are un portbagaj f mic .La fel ca la Punto .Desi pe hirtie scrie ca este mai mare , este cam la fel .
Corolla este si ea ok ,dar este parca prea lunga 4.62 !!!

Edited by Cami1981, 01 April 2015 - 15:07.


#7
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,199
  • Înscris: 13.07.2005
Mai ales ca ia si copil, gandeste-te la siguranta in detrimentul altor vopsele si mergi pe ceva din clasa compacta !
Focus, Astra, C4, i30 - ai de unde alege !
Din experiente si surse "directe" la Ford si Hyundai se pot obtine discounturi bune.
Din auzite si la Opel se poate obtine un pret bun, semnificativ redus fata de cel de lista.
Nu stiu daca acest lucru se aplica si modelelor deja aflate in promotii, dar merita incercat !

Bafta !

#8
Cami1981

Cami1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 03.01.2015
''Lista '' mea   de acum , o combinatie de masini low cost (asa sunt considerate de ''lume '' 301, elysee ,Rapid Toledo ): cu compacte ( ?I30  ,308 ) etc :

1.Skoda Rapid si CombiFabia
2.Seat Toledo (geaman cu Rapid , mai ieftin inca )
3.Toyota Corolla si Auris  
4.Peugeot 301 si 308 (asta e masina anului 2014 parca )
5. Citroen C4 si C elysee (frate cu 301,mai ieftin insa )
6.Kia ceed si sw
7.Hyundai i 30 si sw(nu am vazut in trafic la noi modelul asta , dar stiu ca exista in showroom )
8.Suzuki s cross (imi place cum arata ....nu stiun ce ''scoruri '' au insa
9.Ford Focus (merci Marr pt pont  )
10.Opel Astra Business

Cam pe astea le am studiat (pe siteurile de specialitate si pe cluburi )
Mie imi plac mult hatchurile ,dar nu stiu daca gasesc ceva cu portbgaj mai mare ( 400 l ) Sunt curios daca Peugeot ul 308 si ceed ul au spatiile interioare si portbagajul mai mari !

@pt marr

Mazda 2 are un volum f mic la portbagaj (280l scrie  !!! ) Avea pret ff bun ,dar ''pas'' ..

#9
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,199
  • Înscris: 13.07.2005
C-elisee, 301, Rapid - sunt chiar low-cost. Nu-si au locul intr-un versus cu Focus, Astra, i30 ...
S-Cross - eram gata sa zic ca sare cu mult din bugetul tau ! Dar acum am vazut oferta la 12.800 Euro ! Este de luat in seama !

Peugeot 308 este o masinuta reusita, dar in bugetul tau intra doar versiunea 1.2 80 CP echipare Acces la 13.391 Euro si mie mi se pare scump fata de ofertele de la C4, Astra Business sau Ford Focus.
In aceeasi echipare, cu motorul de 1.2 Turbo 110 CP se duce spre 15.000 Euro.

La Toyota te incadrezi doar la versiunile de baza cu motorul cel mai mic ( 1,3 VVT-I). Dar sunt masini bune, te vor tine fara probleme cei 7 -8 ani ! Si in versiunile de baza au totusi dotari de bun simt ( AC, oglinzi electrice si incalzite, comenzi audio pe volan).

KIA Cee'd Spring Edition vine cu dotari ok, la un pret bun ( 12.356 Euro si vopseaua metalizate e doar 93 Euro !!). Motorizarea de 1.4 / 100 CP nu va "rupe norii" . Ar fi interesant de vazut daca la promotia asta intra si motorul de 1.6 GDI ( la echiparea Best este mai scump cu 1000 Euro decat cel de 1.4 GSL).

Du-te pe la dealeri, cere oferte concrete ( mentioneaza ca NU esti fixat pe un anume model si ca o sa ceri oferte si de la concurenta X, Y, Z), fa drive-test si apoi te decizi asupra modelului care-ti place cel mai mult si care ofera cel mai mult din ceea ce-ti doresti !

PS: Arunca un ochi si la Mitsubishi Lancer !
Acum am vazut ca au o oferta la Lancer 1.6 MiVEC sedan echipare Invite( si are suficiente dotari: aer conditionat automat, jante aliaj, geamuri electrice fata-spate, volan imbracat in piele cu comenzi audio, oglinzi electrice si incalzite,  proiectoare ceata) = 14.868 Euro.
Poate mai negociezi ceva de-acolo daca-ti place masinan( si sigur poti ca-l vad in programul "Prima Masina" listat la 13.950 Euro !).

Edited by marr, 01 April 2015 - 16:20.


#10
Cami1981

Cami1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 03.01.2015
Legat de Kia , care este diferenta intre GDi si Gsl ??? Sunt ambele pe benzina ??? Sunt aspirate ??? Mai mult de 1.5 pe benzina nu cred ca se merita .Consuma f mult un motor de 1.6 pe  benzina !!! Cred ca in oras nu scoti sub 12 l/100 km nici la vale !!!

#11
Cami1981

Cami1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 03.01.2015
Am gasit ceva interesant :
De la la începutul anului 2015, se vor produce doar autoturisme care să respecte norma de poluare euro 6. Maşinile noi cu motoare euro 5 vor putea fi vândute până la epuizarea stocurilor, dar nu mai târziu de 31 august 2015. Norma Euro 6 impune limite mai drastice mai ales pentru oxizii de azot.
Deci poate ceva reduceri mai mari la euro 5 ,vandute in vara !!!

#12
Ruiz

Ruiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 21.11.2005
Poate iti poti "modela" putin orientarea. Adica, te poti uita spre o masina dintr-o clasa un pic superioara, second, pina in 30000km si in garantie.
E un pic mai greu sa gasesti insa daca ai rabdare poti sa reusesti.
Eu am cautat timp de aproape 1 an, e drept ca nu ma presa timpul intrucit aveam masina. Aveam un buget care mergea pina la 18000, mi se pusese pata pe un Tiguan, insa dupa o perioada mi-am dat seama ca sunt supraevaluate la second.
O masina cu pina in 100K si fara dotari de ultima generatie, la 17-18K euro e un nonsens.Asa ca in ultimele 2 luni am inceput sa ma orientez spre altceva.Daca nu e crossover macar sa fie break...
Am incercat niste B7 aduse de afara , toate in jur 120000km declarati (binenteles vreo 200000 reali) la preturi intre 10.000 si 14.000.
Pina acum o luna cind am dat intr-o Skoda Octavia 3 Elegance break cu 27.000km cu garantie valabila pina in septembrie si pe care am luat-o la 13.500
Asadar masina de generatie noua, portbagaj, dotari de la navigatie, senzori de parcare, lane-assist si tot ceea ce intra in echiparea de top Elegance, cu garantie, la un pret apropiat de bugetul tau.
Nu vad de ce ai da banii pe o Fabia noua cind poti lua o Octavia (aproape) noua.Diferenta de clasa e incomparabila....
Binenteles asta e doar parerea mea.Pentru tine e doar o idee in plus...

#13
Cami1981

Cami1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 03.01.2015
@Ruiz
Foarte pertinenta parerea ta .Si eu ma ma uit dupa sh .DAR este o mare problema .
Nevasta mea doreste ca masina sa fie noua .Nu vrea sa auda de sh uri .

Deci nu am decat varianta asta .

#14
Ruiz

Ruiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 21.11.2005
Ideea de sh e o bariera psihologica pentru multa lume.Dar poate o convingi cu ideea de sh in garantie Posted Image

#15
Cami1981

Cami1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 03.01.2015
Ideea este ca nu accepta sh deoarece este ''obiect '' ''purtat '' de altul inaintea ei .
Nici o sansa deci .

#16
haga

haga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 09.09.2009
Daca te-ai inteles bine cu modelele Fiat, vezi daca te incadrezi ca pret la un 500 L.La baza are un 1.4 benzina aspirat , 95 cp, 16v, Euro 6; ca dotari de baza cred ca indeplineste cerintele tale, portbagajul se duce spre 400l, garda la sol mare, garantie cred ca 5 ani are acum.

#17
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 Cami1981, on 02 aprilie 2015 - 12:44, said:

@Ruiz
Foarte pertinenta parerea ta .Si eu ma ma uit dupa sh .DAR este o mare problema .
Nevasta mea doreste ca masina sa fie noua .Nu vrea sa auda de sh uri .

Deci nu am decat varianta asta .

Am eu o varianta buna pentru tine.
O Octavia Smart (promotia actuala cu suficiente dotari) 1,2 TSI 105 CP (ala de 85 e prea slab), NOUA, este undeva in jur de 16K. Zici ca ai 14K. Mai negociezi ceva (nu cred ca poti prea mult fiind oferta dar ceva trebuie  sa scoti), mai pui ceva si iei o masina mai buna (si Toyota e buna nimic de zis dar nu cred ca iese la banii astia si e mai anosta d.p.m.d.v) si mai mare (cea mai mare din clasa ei) decat toate modelele pe care le-ai insirat pana acum.
Think about it !

#18
Cami1981

Cami1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 03.01.2015
@haga
Fiat 500 L nu stiam ca este asa spatios la portbagaj ! Merci pt sfat .

@mufasa
Skoda Octavia este o masina f buna , dar totusi 16000 E !!! (am 12, .12.500 plus rabla ) Nu fac aia discount 2000 E .
Singurul minus este motorul 1.2 tsi lant ,care a avut probleme in trecut .Acum cred ca s au rezolvat.Merci .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate