Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 

Freelancer pe Elance cu PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
_Jedi_

_Jedi_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.02.2007
Buna ziua,

Ma intereseaza cum trebuie inregistrati in contabilitate banii castigati pe Elance ca freelancer. Nu exista contracte intre mine si clienti, si nici intre mine si Elance, exista doar acceptul dat pe termeni si conditti printr-o simpla bifa, la fel ca pe mai toate site-urile. Majoritatea clientilor nu sunt din EU, dar am avut unul din Belgia, persoana fizica nu firma. Este nevoie sa ma inscriu in ROI pentru asta? Elance emite o factura in numele clientilor sai, dar pe ea nu vad trecute decat numarul facturii, numele si adresa clientului si a mea din profilul de pe Elance, data si valoarea in dolari a lucrarii. Nu este trecut nici comisionul lor. Plata se face prin PayPal.

Am cautat pe net si am gasit opinii diferite. Unii spun ca este suficient sa inregistrez sumele intrate in contul meu si ca documente justificative sa folosesc extrasele de cont din PayPal (listingurile cu tranzactii). Altii spun ca trebuie sa am contracte si sa emit facturi pentru toate lucrarile conform cu legislatia romaneasca. Unii spun ca trebuie sa completez doar fomularul 220, altii ca sunt necesare si formularul 201 si formularul 220, etc.

Daca vreunul dintre voi lucreaza pe Elance si are PFA de mai multi ani, v-as ruga sa-mi spuneti cum faceti. Am de gand sa intreb si la ANAF pentru ca s-au aratat amabili si mi-au spus sa-i sun pentru orice problema, dar mi-e teama ca habar nu au ce e aia freelancer pe Elance.

Vali

#2
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Da iti trebuie inregistrare in ROI daca vrei sa fii 100% in ordine. E vorba de TVA-uri si alte nebunii d-astea. Nu suna la ANAF ca le trece alora prin minte sa impoziteze suplimentar si chestiile astea. Astia cand aud bani pe net cred ca este vorba despre jocuri de noroc sau pariuri :))

#3
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
De ce ai dori sa dai din banii tai statului ?

#4
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

 Hawkie, on 01 aprilie 2015 - 11:34, said:

De ce ai dori sa dai din banii tai statului ?

Ca sa nu ajunga la parnaie. De fapt nu statului, ca inseli si uniunea europeana fiindca e o chestie interesanta cu tva-ul, ce vinzi in alta tara nu se considera export daca esti tot din uniune. Pe scurt: sa nu ajunga mireasa lu' Jamal 'Bubba' Abdelkhader la maximum security belgium prison :))

#5
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Sesizez o usoara urma de paranoia. Sunt o gramada de persoane care lucreaza prin intermediul site-urilor de joburi straine (oDesk , eLance , Freelancer etc) si sunt convins ca nici macar 10% nu-si declara veniturile. Si n-am auzit pe nimeni sa fie macar anchetat, daramite sa mearga la parnaie. Nu intru in detalii dar as putea sa spun ca vorbesc din propie experienta.

Acum fiecare e liber sa faca ce vrea cu banul propriu.. daca doarme el mai linistit noaptea stiind ca a cotizat la stat...atunci da-i bataie.

#6
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Nu ajungi la parnaie, normal. Decat daca prejudiciul bate in 100.000 de euro. Insa cum i-a luat pe grei, apoi 'micii' comercianti evazionisti asa poate incepe si la pfa-uri si persoane fizice. Bun, lucrezi, dar cum scoti banii? Tot trebuie prin banca. Si sa lasi paper/electronic trails crezand ca "eaa, cine ma prinde?!"...  nu mi se pare prea intelept :))

Sa nu va treziti cu notificare la cutia postala ca in data de x, la ora y, camera z sunteti asteptat la ANAF sa vorbiti despre activitatea intreprinsa de dvs. in ultimii 5 ani ;)

#7
akkad

akkad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.10.2006
_Jedi_, stai linistit atata timp cat esti PFA, incasarile anuale sunt sub 30.000 de euro si platesti impozit bazat be decizia de impunere.
Daca incasarile anuale sunt mai mari de 30k euro, deja te incadrezi la alta forma de organizare decat PFA.

Oricum, trebuie sa te inregistrezi la registrul comertului daca ai o activitate economica. Personal cred ca trebuie sa te inregistrezi la registrul comertului in momentul cand aceasta este princapala sursa de venit.

Succes!

#8
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Daca faci afaceri cu UE, tot trebuie sa fii inregistrat in ROI... Chiar daca nu ai cifra de afaceri de 48000 sau care e pragul pt tva...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate