Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

AV Receivere Pioneer VSX-abc (seriile noi)

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
xti000

xti000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 11.04.2005
Salutare,

Aveti idee cum e procesat semnalul audio in seriile de AV Receivere Pioneer VSX-abc?
Din ce am studiat in manualul de service al Pioneer VSX-521 (-821, -921) tind sa cred ca semnalul audio analogic de pe intrarile CD, DVR, TAPE e convertit in digital, trecut prin procesarile de VOLUM, TREBLE, BASS si BALANCE (butonul de volum e legat la procesorul M3030RFGPFP), reconvertit in analogic de DAC-ul AK4588 si trimis in finalii audio.
Poate cineva cu experienta sa confirme/infirme acest lucru?
De ce intreb asta?
Detin un Pioneer VSX-528, din pacate fara nici o iesire analogica in afara de cea de subwoofer. As fi vrut sa-i fac o adaptare sa scot semnal din preamplificator (inaintea volumului) pe care sa-l aplic unui amplificator analogic Denon PMA-520. Imi place mai mult cum se aude. Tot ce este conectat la receiver e facut prin cabluri HDMI (semnal digital), deci daca presupunerea mea este corecta, nu prea pot face nici un artificiu de scoate semnalul analogic decat de dupa DAC unde e prea tarziu.

manualul de service l-am luat de pe http://elektrotanya....f/download.html

Multumesc pentru ajutor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate