Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

XUbuntu, diverse chestiuni pentru incepatori

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
kolok

kolok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 07.12.2014
Salutare forumisti,
sunt un nou utilizator al sistemelor de operare linux. Dupa puterile calculatorului meu mi-am intalat ultima versiune de Xubuntu. Pentru inceput as avea doua intrebari:
1. Cum pot seta o anumita imagine de fundal ? (orice imagine o gasesc pe net)
2. Cum pot micsora scrisul de sub pictogramele de pe Desktop ?

Multumesc anticipat.

#2
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Vezi daca gasesti ceva util: http://stressat.blog...3/09/xfce4.html
La a doua intrebare cred ca dimensiunea fontului e legata de dimensiunea iconitelor. Mai poti verifica prin managerul de optiuni la fonturi...

LE: si poti continua linistit sa intrebi una-alta, asta-i "menirea" sectiunii Linux de pe forum, oferirea de asistenta!

Edited by shogun1, 01 April 2015 - 04:08.
Completari


#3
sezibland

sezibland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.03.2015
Dimensiunea fontului la iconite se face bifand "Use custom size" si se alege dimensiunea fontului dorita,

Raman la parerea ca Linux nu se invata doar intreband in stanga si dreapta. Mai trebuie si sa pui mana sa citesti. Daca vrei doar sa fii utilizator de browser pe Linux sunt si eu de acord ca din cateva intrebari este suficient ,, fara nici o bataie de cap.

Uite aici documentatia pentru 14.04 >>> http://docs.xubuntu.org/1404/

Edited by sezibland, 01 April 2015 - 04:39.


#4
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Postsezibland, on 01 aprilie 2015 - 04:33, said:

Raman la parerea ca Linux nu se invata doar intreband in stanga si dreapta. Mai trebuie si sa pui mana sa citesti.
O combinatie interesanta, Ubuntu si RTFM...

#5
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 27.09.2006

View Postkolok, on 31 martie 2015 - 20:17, said:

1. Cum pot seta o anumita imagine de fundal ? (orice imagine o gasesc pe net)
2. Cum pot micsora scrisul de sub pictogramele de pe Desktop ?

1) Din Menu / Settings / Desktop
- sau, right click pe fotografia salvata si "set as wallpaper"

2) Din Menu / Settings / Settings Editor ... aici, te muti pe coloana din stanga (xfce4-desktop) ... in dreapta, marimea fontului este data de valoarea de la font-size.

#6
kolok

kolok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 07.12.2014

View Postacvaristul, on 01 aprilie 2015 - 11:15, said:

2) Din Menu / Settings / Settings Editor ... aici, te muti pe coloana din stanga (xfce4-desktop) ... in dreapta, marimea fontului este data de valoarea de la font-size.

uf ... atat am cautat cheia aia .... pana la urma am inserat o noua cheie in sectiunea Desktop-icon, am ales tip Intreg de 6 si ...... un mare nimic

View Postacvaristul, on 01 aprilie 2015 - 11:15, said:

1) Din Menu / Settings / Desktop
- sau, right click pe fotografia salvata si "set as wallpaper"

Cred ca aici te refereai la windows ca la Xubuntu am cu totul alte optiuni
de pilda, daca fac click dreapta pe imagine ma invita sa deschid imaginea cu GIMP ... Redenumeste si alte alea, iar de fac click dreapta pe desktop si aleg Preferinte desktop am sectiunea fundal dar nu pot selecta decat vreo 5 imagini puse de Xubuntu.

am sa mai caut.

#7
sezibland

sezibland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.03.2015
cand faci click dreapta pe desktop alegi desktop setings, apoi in fereastra deschisa in stanga jos iti apare sa alegi folderul. Faci click, selectezi home , apoi selectezi folderul de picturi sau download unde tii tu pozele.

Attached Files


Edited by sezibland, 01 April 2015 - 19:07.


#8
kolok

kolok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 07.12.2014

View Postsezibland, on 01 aprilie 2015 - 19:00, said:

cand faci click dreapta pe desktop alegi desktop setings, apoi in fereastra deschisa in stanga jos iti apare sa alegi folderul. Faci click, selectezi home , apoi selectezi folderul de picturi sau download unde tii tu pozele.

multam fain
se vede ca imbatranesc Posted Image
mai am si altele dar totusi cea cu micsorarea fontului de sub pictograme nu am realizat-o

Edited by kolok, 01 April 2015 - 19:51.


#9
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Uita-te la imaginea urmatoare, bifezi "Marime personalizata font" si setezi dimensiunea dorita:
[ http://1.bp.blogspot.com/-jEysS6Og9EY/Uj7XXBGuwFI/AAAAAAAADrs/YpwbsO3-0zs/s1600/03.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dupa cum ti s-a mai spus, poate ar fi mai intuitiv un sistem in limba romana! Sunt chestii simple, poti citi documentatia, poti citi materialul pe care ti l-am recomandat (#2), dar poti descoperi si singur destul de usor!

Edited by shogun1, 01 April 2015 - 20:44.
Completari


#10
kolok

kolok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 07.12.2014

View Postshogun1, on 01 aprilie 2015 - 20:39, said:

Uita-te la imaginea urmatoare, bifezi "Marime personalizata font" si setezi dimensiunea dorita:


Dupa cum ti s-a mai spus, poate ar fi mai intuitiv un sistem in limba romana! Sunt chestii simple, poti citi documentatia, poti citi materialul pe care ti l-am recomandat (#2), dar poti descoperi si singur destul de usor!

nu la asta m-am referit.
dar uite ca s-a rezolvat in urma restartari
Mai exact: spuneam mai sus ca am introdus o noua cheie in sectiunea Desktop-icon, am ales tip Intreg de 6
Exact in fereastra de ai prezentato tu mai sus mi-a mai aparut un nou rand, NEACTIVAT, numit, Marimea personalizata pentru font - 6

In concluzie eu nu vroiam iconuri mai mici, ci textul de sub ele mai mic, ceea ce am rezolvat prin introducerea cheii de mai sus.
Uite chiar te rog sa introduci si tu cheia aceea si apoi sa vezi ca-ti va apare si-n fereastra prezentata de tine mai sus.

Edited by kolok, 01 April 2015 - 20:52.


#11
sezibland

sezibland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.03.2015
se stie

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate