Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

tuner tv pinnacle probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ghost_-

ghost_-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.11.2014
Detin un tuner tv foarte foarte vechi un pinnacle pctv 100i care este si placa de captura.De la o vreme incoace cand bag cablu tv in el se vede mereu un "mic scurt" ca si cum da la masa ,iar daca pun mana pe mufa tv metalica in timp ce-l conectez la tuner ma scutura de nu ma vad.Curenteaza de mori.E normal sa te curenteze in halu asta un tuner tv?Izolat la picioare sunt.A ajuns sa-mi fie "frica" sa bag cablu in spatele acestui tuner.Tunerul merge ok ca sa zic asa avand in vedere varsta seculara care o are....
Ar trebui sa ma reorientez catre alt tuner tv.Care o fi chestia cu curentatul Acela.Aproape ca te curenteaza ca la priza :)

Tunerul este acesta

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kEH4OiQ7ROE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Deci eu chiar nu mai înțeleg nimic... pe tine te curentează mufa de la cablu când o bagi în tuner, nu? Ce treaba are tunerul cu asta? De ce e el de vină?
Aia de la firma de cablu au pe traseu amplificatoare, ca altfel nu ar putea sa ramifice cablul pentru toți abonații și sa mai și existe semnal.  Amplificatoarele alea necesita alimentare, care e furnizată tot pe cablul TV sub forma de curent continuu; probabil undeva pe la 50 - 100 volți. Aia e tensiunea pe care o simți tu. Problema este ca firma de cablu ar trebui sa monteze la fiecare abonat o cutie cu condensatoare care sa blocheze curentul continuu și sa lase doar curenții RF sa treacă,  adică semnalul. Aveai cumva pe cablu o cutie pe care ai eliminat-o?

Edited by 0x0c, 31 March 2015 - 15:38.


#3
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004
Problema vine si de la proasta impamantare (a calculatorului si/sau a echipamentelor furnizorului de CATV). Pentru a elimina problema, cel mai simplu este sa realizezi o separare galvanica sau sa cumperi un separator galvanic. EXEMPLU

Edited by robbie_ro, 31 March 2015 - 16:17.


#4
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Confirm si eu, la fel pateam cind bagam in tuner minunatul cablu al celor de la rcs-rds. Am rezolvat problema exact cu piesa de mai sus, cumparata de pe site-ul de mai sus.
In alta ordine de idei, ghost, tunerul ala il folosesti sub w7? AI gasit drivere pentru el? Eu nu.

Edited by Taxon, 31 March 2015 - 19:22.


#5
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

View PostTaxon, on 31 martie 2015 - 19:22, said:

Confirm si eu, la fel pateam cind bagam in tuner minunatul cablu al celor de la rcs-rds. Am rezolvat problema exact cu piesa de mai sus, cumparata de pe site-ul de mai sus.
In alta ordine de idei, ghost, tunerul ala il folosesti sub w7? AI gasit drivere pentru el? Eu nu.
Dacă e cu chip Conexant Fusion 878, încearcă DScaler.  Merge fără driver.

#6
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
878 e, mai demult (ani) cind am incercat DScaler nu am facut nici o brinza.
Ii mai dau o sansa, multumesc de hint.

Edited by Taxon, 31 March 2015 - 19:58.


#7
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

View PostTaxon, on 31 martie 2015 - 19:41, said:

878 e, mai demult (ani) cind am incercat DScaler nu am facut nici o brinza.
Ii mai dau o sansa, multumesc de hint.
Eu am un KWorld cu același cip și merge DScaler pe Win 8.1. Dar să iei versiunea Experimental 4.1.19. Cealaltă nu a mers nici la mine.

#8
ghost_-

ghost_-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.11.2014

View PostTaxon, on 31 martie 2015 - 19:22, said:

Confirm si eu, la fel pateam cind bagam in tuner minunatul cablu al celor de la rcs-rds. Am rezolvat problema exact cu piesa de mai sus, cumparata de pe site-ul de mai sus.
In alta ordine de idei, ghost, tunerul ala il folosesti sub w7? AI gasit drivere pentru el? Eu nu.
chiar win 8.1 cu driverul acesta 6.3.0.584

http://www.pctvsyste...US/Default.aspx

dai jos acolo la download .tine 467mb si e softu cu driver complet.

Edited by ghost_-, 31 March 2015 - 21:36.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate