Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Camin hidrofor din beton-inundat

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
La casa niciodata nu scapi de belele, cand zici c-ai scapat, hop mai apare cate ceva, asta ca sa nu te plictisesti.

Si cum a plouat in draci zilele astea, am zis sa ridic capacul sa vad ce mai e in camin ca pompa scotea apa.
Ca sa amintesc nitel, am "hidroizolat" caminul cu toate smacurile posibile, nimic n-a mers desi am primit laude peste laude, pina la urma am facut o basha de 0.5m pe 0.5m am pus o pompa si atunci cand se infiltreaza apa mai tare pompa o scoate fara probleme.

Eh, asa merge treaba de peste doi ani si mergea bine!

Numa' ca duminica cand ne-am uitat, tasnea apa cu debit mare acolo unde e facuta basha (pe un perete lateral al bashei care e betonata), in mod clar panza freatica era foarte sus.
Intrebarea e , cu ce pot sa acopar gaura pe unde tasnea apa. Caminul e betonat, dar nu hidroizolat!
Probabil apa a tot sapat si s-a facut ditai gauroiul pe unde intra acum.

Edited by thalia, 31 March 2015 - 14:17.


#2
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Gaura se poate acoperi cu mai multe chestii. Cand e uscata poti sa dai cu mortar de reparatie si apoi cu hidroizolatie.
Daca e uda exista o spuma de la ceresit care reactioneaza (expandeaza) la contactul cu apa.
Totusi, cea mai buna solutie ar fi sa hidroizolezi caminul. Numai ca asta inseamna sa construiesti alt camin defapt.
O hidroizolatie sanatoasa nu e ieftina...
O solutie ar fi penetron (un praf care se baga direct in beton, atunci cand il torni, si inchide porii)
O alta solutie este poliuree (un fel de vopsea, care din pacate e cam scumpa 16-18 euro/mp + TVA, dar stii ca nu mai ai treaba pe veci).

Daca nu vrei sa construiesi alt camin, ai putea sa sapi doar in jur, si sa pui dren in jurul caminului (asta daca ai unde sa canalizezi apa). Pui drenul la fundul caminului si astupi santul sapat cu pietris. Drenul e inveleste cu geotextil, pentru a preveni infundarea acestuia cu pamant. Apoi legi capetele la o teava de canalizare.

#3
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Nu mai imi bat capul cu hidroizolat caminul.
Crede-ma ca am bagat indeajuns de multi bani in hidroizolat , am dat cu Radmix-toate tipurile, am invelit cu o folie geotextila, apoi cu o vopsea nu stiu de care si nimic nu merge.
Cel mai probabil panza freatica e foarte aprope de suprafata , iar presiunea cu care  apa da sa intre e foarte mare.
O sa caut ceva gen spuma sa incerc sa introduc in gaura respectiva...

#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
O solutie buna ar fi: Ciment cu intarire ultra-rapida pentru izolarea scurgerilor de apa CX-1: http://www.ceresit.r...apida-cx-1.html

Edited by xmanyacs77, 31 March 2015 - 17:12.


#5
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,823
  • Înscris: 30.03.2009
2 variante:

- camin din plastic in locul celui existent, pe care sa-l ancorezi de o placa de beton, sau sa-i torni o placa care sa incastreze capacul

- excavat/sapat in jurul celui existent, inclusiv dedesupt si puse urmatoarele: strat pietris, folie, turnat beton, membrana protectie/hidroizolatie fundatie montata ca la carte

Vezi ce-i mai ieftin.

#6
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

 thalia, on 31 martie 2015 - 14:16, said:

La casa niciodata nu scapi de belele,
duminica cand ne-am uitat, tasnea apa cu debit mare

-Daca e panza freatica asa de ridicata eu unul as renunta la camin subteran,as prelungii cela doua conducte pana afara si l-as acoperii cu pamant sau cu capac.Deasupra as fixa un frigider vechi in care as reinstala hidroforul.care astfel vara va fi protejat de caldura,iar iarna de frig.L-as vopsii frumos in verde ca sa intre in peisaj-Si uite asa simplu as scapa eu de belea.

Edited by Arayan, 31 March 2015 - 21:09.


#7
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

 Alxdava, on 31 martie 2015 - 20:25, said:

2 variante:

- camin din plastic in locul celui existent, pe care sa-l ancorezi de o placa de beton, sau sa-i torni o placa care sa incastreze capacul

- excavat/sapat in jurul celui existent, inclusiv dedesupt si puse urmatoarele: strat pietris, folie, turnat beton, membrana protectie/hidroizolatie fundatie montata ca la carte

Vezi ce-i mai ieftin.
Corect.
Cel mai simplu ar fi un alt camin in interiorul celui existent.
Daca ai doar hidroforul, si spatiul iti permite, poti sa cumperi un rezervor de plastic (300L sau 500L), tai partea de sus, bagi hidroforul si cele doua tevi, izolezi bine tevile, si ai scapat de stres.

#8
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

 xmanyacs77, on 31 martie 2015 - 17:11, said:

O solutie buna ar fi: Ciment cu intarire ultra-rapida pentru izolarea scurgerilor de apa CX-1: http://www.ceresit.r...apida-cx-1.html

Intrebarea e, pot sa dau cu cimentul asta cand acolo este umed?

multam

Nu am de ce sa fac alt camin.

Apa ce s-a infiltrat nu ajunge pe fundul caminului caci e scoasa imediat afara.
Hidroforul e pus pe un raft inalt , iar apa nu ajunge la el. Eu zic ca nu are rost sa bag banii intr-un alt camin doar pentru o gaura in perete. Gaura trebuie acoperita, dar cu ceva care sa tina la forta cu care apa "impinge" in perete.

Deci la treaba asta caut solutie.

#9
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

 thalia, on 01 aprilie 2015 - 10:16, said:

Intrebarea e, pot sa dau cu cimentul asta cand acolo este umed?

multam

Nu am de ce sa fac alt camin.

Apa ce s-a infiltrat nu ajunge pe fundul caminului caci e scoasa imediat afara.
Hidroforul e pus pe un raft inalt , iar apa nu ajunge la el. Eu zic ca nu are rost sa bag banii intr-un alt camin doar pentru o gaura in perete. Gaura trebuie acoperita, dar cu ceva care sa tina la forta cu care apa "impinge" in perete.

Deci la treaba asta caut solutie.

Trebuie pusa o placa de policarbonat:http://www.dedeman.r...onz-2x1-05.html care sa astupe gaura, iar dupa aceea reparata gaura cu : http://www.ceresit.r...apida-cx-1.html

Edited by xmanyacs77, 01 April 2015 - 14:26.


#10
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Care e rolul placii de policarbonat?

#11
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

 thalia, on 01 aprilie 2015 - 14:29, said:

Care e rolul placii de policarbonat?

In placa de policarbonat va impinge apa; astfel in spatele ei faci reparatia caminului!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 02 April 2015 - 18:45.


#12
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
Daca basha era betonata cum trebuie(nu cu o mana de ciment peste pamant)  eu nu vad cum sa "tasneasca" apa, eventula doar sa se infiltreze. Dar pompa nu mergrea? Nu scotea apa din camin? Si eu am camin si la mine se mai infiltreaza apa dar nu tasneste.

#13
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Cred ca acel camin nu are armatura/ciment conform standardelor de calitate!Posted Image

#14
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 xmanyacs77, on 04 aprilie 2015 - 15:38, said:

Cred ca acel camin nu are armatura/ciment conform standardelor de calitate!Posted Image
Nici nu conteaza cum este caminul construit ...casa este construita intr-o zona gresita , iar ce se intimpla la camin este nimic fata ce se intimpla la casa ....

#15
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

 maximg, on 04 aprilie 2015 - 15:59, said:

Nici nu conteaza cum este caminul construit ...casa este construita intr-o zona gresita , iar ce se intimpla la camin este nimic fata ce se intimpla la casa ....

Pompa mergea, apa nu a ajuns pe fundul caminului , ci tasnea doar in basha. tasnea, e prima data cand am vazut cum tasneste apa din pamant.


Da' cu casa ce ai brePosted Image ?Slava Domnului, casa e bine!
Caminul a fost construit prost de la inceput, cum am zis am incercat de de toate sa il hidroizolez, sunt bani aruncati pe fereastra! Ca atare am facut basha asta, ulterior construirii caminului, probabil un perete al bashei a fost mai subtire si a cedat.

#16
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 thalia, on 04 aprilie 2015 - 21:24, said:


.... e prima data cand am vazut cum tasneste apa din pamant.
Da' cu casa ce ai brePosted Image ?Slava Domnului, casa e bine!
...........
Am inteles ca este vorba de Otopeni ... Zona aceea are mari probleme cu apa , si asta nu va face bine la case . Nu este normal sa stai cu pompa de drenaj in functiune .

#17
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
Parca doar partea stanga cum mergi pe DN spre Buc era cu probleme la apa.....

#18
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 forbes29, on 05 aprilie 2015 - 07:30, said:

Parca doar partea stanga cum mergi pe DN spre Buc era cu probleme la apa.....
In Otopeni , zona Odai este Jale ( cu J mare ...) pinza freatica a ajuns in primavara la mai putin de 1m ...stau aia cu pompele si scot apa la greu , o dau pe terenurile alaturate libere , pe strazi , mai este un canal acolo ...si apa se intoarce ... ( caz vazut concret )
In Tunari , zona noua , dupa stadion , Jale ( cu J mare ) ....
...si mai sint si alte zone din jurul Bucurestiului , spre exemplu Bragadiru .... asta din zonele stiute concret .
Problema nu este numai ca acum apa este la un nivel ridicat ...Pe masura ce se va construi si asfalta , situatia se va inrautati , sau daca apa va scadea , natural sau prin drenaje , iar apar probleme , eventual de tasare sau in functie de natura terenului , chiar mai grave .
Sa spunem ca la un cutremur , solul ala este perfect pt a distruge tot ce se afla pe el ????

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate