Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Detinere conturi curente

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
hopingsteam

hopingsteam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 27.09.2011
Am fost ieri la Banca Transilvania sa imi mai deschid un cont curent (eu avand deja unul), si mi s-a spus ca nu pot detine decat un cont curent.
De ce nu pot detine mai multe? As dorii sa am un cont in care sa imi depun banii, si un cont pe care sa il alimentez constant si sa fac diferite plati pe internet / prin oras..

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Intr-unul depui si altul alimentezi, care e logica?
Poti face la ing cont de economii care este separat de contul curent atasat cardului, cand vrei sa platesti ceva, deschizi homebank si transferi banii in contul curent.

Edited by gumball3000, 31 March 2015 - 13:22.


#3
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Și încă unul să-l arăți cuiva când îți cere bani împrumut. :)))

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Defapt eu inteleg ca tu ai nevoei de un card de debit cu alimentare separata.
Exista candva ceva de genul, dar nu mai stiu pe la ce banci.

Si la Carrefour erau intr-o vreme la casa.

Mai poti eventual sa-ti faci un card de credit cu  o suma minima ca plafon, si-l alimentezi cand ai nevoie.

Edited by eiffel, 31 March 2015 - 13:33.


#5
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

 gumball3000, on 31 martie 2015 - 13:21, said:

Intr-unul depui si altul alimentezi, care e logica?
Logica e sa puna bani dintr-un cont in altul doar pentru plati online sau anumite cheltuieli planificate... in restul timpului tine contul "secundar" gol si sta fara grija ca i-ar putea disparea banu'.

Si eu auzisem tampenia asta cu un singur cont curent la BT, dar pe site-ul lor se specifica ca poti deschide mai multe conturi.
La fel, si la comisioanele BT24 scrie: Transferurile intre conturile proprii (deschise la Banca Transilvania si sub acelasi ID), schimburile valutare, constituirile depozit, plati utilitati catre conturi colectoare din Banca Transilvania precum si platile in valuta catre beneficiari cu conturi deschise la Banca Transilvania sunt necomisionate.

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Dupa cum am mai spus, poate face la ING asta, tine banii in contul de economii si nu ii poate sustrage nimeni de acolo (spre deosebire de contul curent atasat cardului).

Edited by gumball3000, 31 March 2015 - 13:35.


#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Poti sa ai mai multe conturi si platesti separat administrarea lunara a fiecaruia, nu vad un impediment... cine stie ce au zis aia sau de ce nu au vrut...

#8
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

 gumball3000, on 31 martie 2015 - 13:35, said:

Dupa cum am mai spus, poate face la ING asta, tine banii in contul de economii si nu ii poate sustrage nimeni de acolo (spre deosebire de contul curent atasat cardului).
Da, dar tranzactiile inter-bancare au comisioane, nu sunt gratuite, ca in cazul unor conturi deschise la aceeasi banca.

 andreic, on 31 martie 2015 - 13:37, said:

Poti sa ai mai multe conturi si platesti separat administrarea lunara a fiecaruia, nu vad un impediment... cine stie ce au zis aia sau de ce nu au vrut...
La BT nu exista taxa de administrare si cum tranzactiile intre conturile lor sunt gratis iti dai seama ca nu le pica bine sa incurajeze oamenii spre a-si deschide mai multe conturi. Practic, BT n-ar castiga nimic dintr-un al doilea cont deschis de initiator: tot ce vine din contul deja existent nu are comision, tot ce se plateste prin cardul atasat celui de-al doilea cont la fel, e fara taxa.

Edited by Dares, 31 March 2015 - 13:46.


#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 Dares, on 31 martie 2015 - 13:38, said:

La BT nu exista taxa de administrare si cum tranzactiile intre conturile lor sunt gratis iti dai seama ca nu le pica bine sa incurajeze oamenii spre a-si deschide mai multe conturi.
Atunci se explica.

#10
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,171
  • Înscris: 28.06.2005
Un cont curent în care pui banii inițial și din care faci toate plățile și un cont de economii în care verși surplusul. Contul de economii e ăla în care ții banii pe care nu-i vrei disponibili/vizibili la un moment dat.
Când ai nevoie de mai mulți bani în contul curent, muți din contul de economii.
Toate tranzacțiile se fac prin contul curent, contul de economii fiind un cont de depozit cu disponibilitatea imediată a banilor.

 Dares, on 31 martie 2015 - 13:38, said:

Da, dar tranzactiile inter-bancare au comisioane, nu sunt gratuite, ca in cazul unor conturi deschise la aceeasi banca.


La BT nu exista taxa de administrare si cum tranzactiile intre conturile lor sunt gratis iti dai seama ca nu le pica bine sa incurajeze oamenii spre a-si deschide mai multe conturi. Practic, BT n-ar castiga nimic dintr-un al doilea cont deschis de initiator: tot ce vine din contul deja existent nu are comision, tot ce se plateste prin cardul atasat celui de-al doilea cont la fel, e fara taxa.
Logica existenței mai multor conturi curente pe același utilizator în aceeași bancă, e defectă.
Al doilea cont pentru disponibilitatea banilor imediat este contul de economii.

Edited by sfantu.dracu, 31 March 2015 - 13:58.


#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Pai din cate stiu eu nu se mai pot face 2 conturi curente ptr o persoana de foarte mult timp la nicio banca.
Ceva reglementare BNR.

Eu am avut la BCR 2 astfel de conturi, de pe vreema cand contul e card era separat de contul curent - cam 16 ani in urma. Acum vreo 6 ani m-au fortat sa-l inchid si sa atasez cardul al contul curent cu explicatia ca ptr 1 CNP nu mai au voie sa aiba mai mult de un cont curent. La contul asta se pot atasa alte conturi de economii, termen, etc.

#12
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006
ok..am 2 conturi...deschise unul la raiffesissen si unul al cec...pe cel de la cec iau salariul iar celalalt il tin pt plati online,ebay,etc...imi puteti sugera bancile care au cele mai mici comisioane de administrare cont lunare, comisioane interogare cont,extragere ATM,etc...as dori sa inchid contul la raiffeissen si sa ma mut si de la cec cu salariul la alta banca..la care ar fi cel mai avantajos?multumescPosted Image

#13
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

 alinator, on 31 martie 2015 - 14:42, said:

la care ar fi cel mai avantajos?

 hopingsteam, on 31 martie 2015 - 13:09, said:

la Banca Transilvania


#14
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006
Ce tot o dati inainte cu conturile de economii? Acolo ai atasata surpriza de 16% impozit catre stat dupa dobanda.
Facand mutari dintr-un cont in altul asa mai mult pierzi...in plus de asta nu ai card atasat la contul de economii, asa ca nu poti arata prietenilor contul tau pe zero!

 alinator, on 31 martie 2015 - 14:42, said:

ok..am 2 conturi...deschise unul la raiffesissen si unul al cec...pe cel de la cec iau salariul iar celalalt il tin pt plati online,ebay,etc...imi puteti sugera bancile care au cele mai mici comisioane de administrare cont lunare, comisioane interogare cont,extragere ATM,etc...as dori sa inchid contul la raiffeissen si sa ma mut si de la cec cu salariul la alta banca..la care ar fi cel mai avantajos?multumescPosted Image

Eu am salariul la Raiffeisen Bank. Este incheiata o conventie intre societatea srl si Raiffeisen si eu nu platesc nici un comision. Atat platesc 7 lei/luna pt Internet Banking, mobile banking, un cont in GPB.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Corect, de obicei acolo unde este cardul de salariu firmele au mai putut negocia ceva avantaje ptr salariati. Gen comisioane 0 sau chestii similare.

#16
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,171
  • Înscris: 28.06.2005

 loveparade, on 31 martie 2015 - 14:58, said:

Ce tot o dati inainte cu conturile de economii? Acolo ai atasata surpriza de 16% impozit catre stat dupa dobanda.
Facand mutari dintr-un cont in altul asa mai mult pierzi...in plus de asta nu ai card atasat la contul de economii, asa ca nu poti arata prietenilor contul tau pe zero!



Eu am salariul la Raiffeisen Bank. Este incheiata o conventie intre societatea srl si Raiffeisen si eu nu platesc nici un comision. Atat platesc 7 lei/luna pt Internet Banking, mobile banking, un cont in GPB.
Și contul curent generează dobândă. Infimă, e drept, dar generează. Și pentru asta plătești 16% impozit.
Dobânda la conturile de economii este iar mică. Ceva de genul 2% pe an.

La banca Transilvania comisionul de administrare este 0 (zero) fără a fi nevoie de o înțelegere a angajatorului cu banca, comisionul pentru internet banking este de 1 leu/ lună iar pentru mobile banking este de 4 lei/lună.

#17
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006

 sfantu.dracu, on 31 martie 2015 - 15:30, said:

Și contul curent generează dobândă. Infimă, e drept, dar generează. Și pentru asta plătești 16% impozit.
Dobânda la conturile de economii este iar mică. Ceva de genul 2% pe an.

La banca Transilvania comisionul de administrare este 0 (zero) fără a fi nevoie de o înțelegere a angajatorului cu banca, comisionul pentru internet banking este de 1 leu/ lună iar pentru mobile banking este de 4 lei/lună.
deci sa imi mut salariul la BT, fac card,etc... si unde sa imi fac un cont pentru un card aferent sa cumpar online, etc?la ce banca?deci salariu la BT 1 si 2 un cont si card pt ebay,online shopping la ce banca?sa fie cat mai mici comisioane administare lunare,anuale,etc?la raiffesiisen mai iau javrele si 10 lei anual nu stiu pt ce...Posted Image

internet banking si mobile banking..CE INSEAMNA EXACT?as dori sa verific mereu soldul contului online mereu..care din acestea face acest lucru?Posted Image scuze ca nu stiu..Posted Image dar nu cunosc cum sta treaba..mersiPosted Image

#18
penciuc

penciuc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 09.08.2010

 sfantu.dracu, on 31 martie 2015 - 15:30, said:

Și contul curent generează dobândă. Infimă, e drept, dar generează. Și pentru asta plătești 16% impozit.
Dobânda la conturile de economii este iar mică. Ceva de genul 2% pe an.
La banca Transilvania comisionul de administrare este 0 (zero)

Platesti 16% impozit din profit, adica daca ai facut intr-o luna 2 lei din dobanzi, platesti 16% din aia 2 lei => @ loveparade ca nu iesi pe minus mutand banii dintr-un cont intr-altul.
@ sfantu.dracu La Transilvania platesti comision pentru ca-ti intra banii in cont

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate