Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Cum scapi de matreata?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015
Pana acum am testat toate sampoanele si din farmacii si de pe raft care erau anti matreata si nu au dat nici un rezultat.

Un timp ma dadeam cu otet inainte de baie/dus si stateam asa cateva minute, isi facea oarecum treaba doar ca imediat cum am sarit o baie fara sa ma dau cu otet ma umpleam iar de matreata.

In ultimul timp nu mai e doar matreata, sunt parca bucati de piele mari cat jumatate unghia care mi se fac in cap chiar de a doua zi dupa ce ma spal pe cap.

Cu ce sa mai incerc sa ma dau sa scap de matreata asta oribila?

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,972
  • Înscris: 18.12.2007
In primul rand fa o vizita la dermatolog. Pana nu identifici cauza nu ai cum sa o tratezi. Nu te mai da pe cap cu tot felul de nebunii, e posibil sa agravezi problema existenta.

Edited by AlexEn, 31 March 2015 - 12:03.


#3
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Ca sa tratezi problema trebuie sa intelegi mecanismul ei. Sanse ca un sapon sa ajute sunt infime. De fapt ajuta ca dai jos matreata prin spalare. Atat.

#4
Andantae

Andantae

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,844
  • Înscris: 19.09.2014

 Wess, on 31 martie 2015 - 11:55, said:

Pana acum am testat toate sampoanele si din farmacii si de pe raft care erau anti matreata si nu au dat nici un rezultat.

Un timp ma dadeam cu otet inainte de baie/dus si stateam asa cateva minute, isi facea oarecum treaba doar ca imediat cum am sarit o baie fara sa ma dau cu otet ma umpleam iar de matreata.

In ultimul timp nu mai e doar matreata, sunt parca bucati de piele mari cat jumatate unghia care mi se fac in cap chiar de a doua zi dupa ce ma spal pe cap.

Cu ce sa mai incerc sa ma dau sa scap de matreata asta oribila?

gaz

fa-ti doua masaje capilare cu gaz, dimineata si seara. nu te spala pe cap cel putin 3 ore de la masaj!

#5
balauru23

balauru23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 17.08.2008
Incearca cu Vichy Dercos Anti-dandruff Shampoo with Selenium sau L'Oreal Elvive (elseve) Active Selenium sau daca gasesti alt sampon cu seleniu.

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
https://www.google.r...m.softpedia.com

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Rezolvarea este în ,,interior ".

Vezi alimentația.

Nu sînt în parametrii ceva vitamine/minerale.

Am avut la fel şi am luat Milgama, după o vîrstă :) şi după un anotimp fără ultraviolete am avut aceeaşi problemă.

S-a rezolvat rapid.

#8
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,111
  • Înscris: 03.07.2008

 Wess, on 31 martie 2015 - 11:55, said:

...

In ultimul timp nu mai e doar matreata, sunt parca bucati de piele mari cat jumatate unghia care mi se fac in cap chiar de a doua zi dupa ce ma spal pe cap.

...

Dermatita seboreica?!?
Mergi totusi la un dermatolog!

#9
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Temporar, cu sampon Nizoral (ketoconazol, antifungic eficient) daca s-o mai gasi.
Si mai temporar (pentru un eveniment), cu aspiratorul. Ai grija la urechi.

#10
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014
O solutie este si rasul in cap (mi-a fost recomandata de medicul de familie, pe care si-o aplica si sie insusi).

#11
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Eu am incercat cred ca peste 10 feluri de sampoane bio, cu toate am facut matreata insa cu Head & Shoulders am scapat. A fost singurul care a functionat pe termen lung.

#12
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010

 Wess, on 31 martie 2015 - 11:55, said:

Pana acum am testat toate sampoanele si din farmacii si de pe raft care erau anti matreata si nu au dat nici un rezultat.

Un timp ma dadeam cu otet inainte de baie/dus si stateam asa cateva minute, isi facea oarecum treaba doar ca imediat cum am sarit o baie fara sa ma dau cu otet ma umpleam iar de matreata.

In ultimul timp nu mai e doar matreata, sunt parca bucati de piele mari cat jumatate unghia care mi se fac in cap chiar de a doua zi dupa ce ma spal pe cap.

Cu ce sa mai incerc sa ma dau sa scap de matreata asta oribila?
te razi in cap.

#13
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
sapun cu sulf, sprijinirea unei flore intestinale sanatoase cu enzime si probiotice.

#14
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015

 Andantae, on 31 martie 2015 - 12:01, said:

gaz
fa-ti doua masaje capilare cu gaz, dimineata si seara. nu te spala pe cap cel putin 3 ore de la masaj!
Gaz? Ce gaz, de unde il cumpar?

 balauru23, on 31 martie 2015 - 12:04, said:

Incearca cu Vichy Dercos Anti-dandruff Shampoo with Selenium sau L'Oreal Elvive (elseve) Active Selenium sau daca gasesti alt sampon cu seleniu.
O sa incerc, mersi!

 gumball3000, on 31 martie 2015 - 12:05, said:

Am folosit functia 'Search' dar nu mi-a dat nici un rezultat.

 crisstonne, on 31 martie 2015 - 12:11, said:

Rezolvarea este în ,,interior ".
Vezi alimentația.
Nu sînt în parametrii ceva vitamine/minerale.
Am avut la fel şi am luat Milgama, după o vîrstă :) şi după un anotimp fără ultraviolete am avut aceeaşi problemă.
S-a rezolvat rapid.
Cu siguranta o sa incerc, merci!

 Razvan_N, on 31 martie 2015 - 12:16, said:

Temporar, cu sampon Nizoral (ketoconazol, antifungic eficient) daca s-o mai gasi.
Si mai temporar (pentru un eveniment), cu aspiratorul. Ai grija la urechi.
Nizoral nu se mai gaseste, a fost singurul care dupa ce l-am folosit am scapat 6 luni fara gram de matreata, acum se gaseste doar un "inlocuitor" bun de nimic dar la fel de scump.

 pv7722, on 31 martie 2015 - 12:20, said:

O solutie este si rasul in cap (mi-a fost recomandata de medicul de familie, pe care si-o aplica si sie insusi).
Eu tot timpul sunt tuns zero...

 badsica, on 31 martie 2015 - 12:24, said:

Eu am incercat cred ca peste 10 feluri de sampoane bio, cu toate am facut matreata insa cu Head & Shoulders am scapat. A fost singurul care a functionat pe termen lung.
La mine nu a functionat.

 cristianraduca, on 31 martie 2015 - 12:25, said:

te razi in cap.
Eu tot timpul sunt tuns zero...

 NelsonMandela, on 31 martie 2015 - 12:29, said:

sapun cu sulf, sprijinirea unei flore intestinale sanatoase cu enzime si probiotice.
Merci!

#15
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
cred ca in loc de gaz poti folosi un produs numit "petroleum", este o sticluta relativ mica si care costa cam 20 ron.
sapun cu sulf gasesti prin farmacii, e facut pe la cluj si costa cam 6.5 ron.

#16
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Gazul este petrolul lampant ce se punea la lampile bunicilor Se gaseste la metalochimice si in anumite benzinarii .

#17
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 14.02.2008
Cauza ar putea fi o ciuperca!
Un sampon bun este cel cu urzica&aloe vera de la Farmec.
Pt. a rezolva problema ''ciupercii'',iei o sticluta(15 ml) de ulei esential de oregano(antifungic teribil!),si torni in flaconul de sampon cam 4-5 picaturi/50 ml sampon(daca tubul e de 200 ml sampon pui cam 20 picaturi ulei),agiti bine flaconul(sa se omogenizeze) si te speli de 2 ori cu sampon(lasi cel putin cate un minut sa actioneze inainte de clatire).
Succes!

#18
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
o varianta foarte buna este solutia Diprosalic (e un tub mic de plastic, alb cu visiniu, costa pana in 15 lei in farmacii)
preferabil in combinatie cu sampon antimatreata special, dar practic merge bine si cu altele obisnuite
dupa spalat si sters parul, se pun cateva picaturi (10-12) pe o discheta de vata si se freaca bine parul inca ud, inclusiv sprancene si perciuni Posted Image
la inceput se aplica inca odata (dimineata sau seara, pe parul uscat), dar dupa o perioada e suficient de doua ori pe saptamana, dupa splarea parului
nu trebuie aplicat mult, chiar are efect mai slab daca se pune multa solutie
ps. este tratament prescris de la dermatolog, nu la intamplare

Edited by aeon, 31 March 2015 - 13:24.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate