Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Pensionare / Pensionare anticipata

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Sorin16

Sorin16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 24.08.2007
Salut. Am o ruda in provincie care ma intreaba daca se poate pensiona anticipat dupa 18 ani de munca din care 16 ani in grupa 1, 8 luni in grupa 2 si restul in conditii normale.
Respectiv ce alte beneficii are pentru perioada lucrata in aceste conditii.

Va multumesc pentru raspunsuri.

Edited by Sorin16, 31 March 2015 - 10:23.


#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,696
  • Înscris: 14.10.2008
Si eu m-as pensiona cat mai anticipat posibil, dar cu cat mai devreme, cu atat mai mica ii pensia, nasol, trebuie vechime, nu se stie daca apuc 65 de ani, tatal meu a murit in 2014 la doar 59, ciuciu pensie.

#3
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Nici eu nu prind pensie. In plus, sunt si decretel...

#4
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
numai daca e bolnav sau magistrat, mecanic locomotiva etc

Edited by aazz, 31 March 2015 - 10:38.


#5
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Apai... io i-am facut p-aia de la armata sa-mi planga de mila si sa ma lase acasa... Merge?

#6
Sorin16

Sorin16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 24.08.2007
Sa inteleg: Pentru a beneficia de pensia de limita de varsta trebuie sa ai stagiu complet de cotizare (35 de ani) si in functie se perioada lucrata se reduce varsta de pensionare.
Daca se lucreaza minim 50% din timpul de lucru din luna pe o perioada de minim 20 de ani in unitati miniere se reduce varsta standard de pensionare cu 20 de ani.

#7
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Nu prea poti sa ne pensionezi antitipat decat pe boala...

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,993
  • Înscris: 07.11.2006
Pensionarea anticipata poate avea loc cu cinci ani mai repede decat limita de varsta,in schimb daca retin bine trebuie sa ai un stagiu complet de cotizare,care este de 43 de ani pentru barbati.

#9
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
uica zeno mocanu sa pensionat la 55 ani cica a fost mecanic de locomotiva pana pe la 40-45 ani ultimi 10 ani a lucrat la o balastiera, are ~2000 lei pi luna!!!!!!!!!!!!!!!!1

#10
Solarcells

Solarcells

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.03.2015

View Postadisz, on 31 martie 2015 - 12:26, said:

Pensionarea anticipata poate avea loc cu cinci ani mai repede decat limita de varsta,in schimb daca retin bine trebuie sa ai un stagiu complet de cotizare,care este de 43 de ani pentru barbati.

Stagiu complet de cotizare este de 35 de ani atât pentru bărbați,cât și pentru femei,dar ca să ieși la pensie pentru stagiu complet cu depășirea a 8 ani al stagiului complet de 35 de ani,ar fi trebuit ca un bărbat să fi lucrat non stop de la vârsta de 20 de ani,astfel ar putea cere o pensie anticipată cu 2 ani mai devreme de vârsta de 65 de ani,ceea ce nu ar fi chiar un mare câștig,mai ales că ți se calculează o pensie redusă cu 0.75% pentru fiecare lună de pensie anticipată până împlinești vârsta de 65 de ani !.Eu am 14 ani de fosta grupa 1 de muncă în minerit de subteran până în 2001 și 6 ani de muncă în domeniul forajelor petroliere (nu știu dacă intră în grupa de condiții deosebite),deci aș avea un stagiu de cotizare de 14+7(spor grupa 1)=21 ani de cotizare plus încă 6 ani care fac în total 27 de ani cotizare,deci aș mai avea nevoie de încă minim 8 ani de muncă pentru a îndeplini stagiul complet de cotizare de 35 de ani și cum am doar 48 de ani împliniți,mai am de tras până pe la vreo 58 de ani când sper că cei 7 ani de reducere al vârstei de pensionare se va aplica și în cazul meu.Posted Image

Edited by Solarcells, 31 March 2015 - 21:32.


#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,993
  • Înscris: 07.11.2006

View PostSolarcells, on 31 martie 2015 - 21:30, said:

Stagiu complet de cotizare este de 35 de ani atât pentru bărbați,cât și pentru femei,dar ca să ieși la pensie pentru stagiu complet cu depășirea a 8 ani al stagiului complet de 35 de ani,ar fi trebuit ca un bărbat să fi lucrat non stop de la vârsta de 20 de ani,astfel ar putea cere o pensie anticipată cu 2 ani mai devreme de vârsta de 65 de ani,ceea ce nu ar fi chiar un mare câștig,mai ales că ți se calculează o pensie redusă cu 0.75% pentru fiecare lună de pensie anticipată până împlinești vârsta de 65 de ani !.Eu am 14 ani de fosta grupa 1 de muncă în minerit de subteran până în 2001 și 6 ani de muncă în domeniul forajelor petroliere (nu știu dacă intră în grupa de condiții deosebite),deci aș avea un stagiu de cotizare de 14+7(spor grupa 1)=21 ani de cotizare plus încă 6 ani care fac în total 27 de ani cotizare,deci aș mai avea nevoie de încă minim 8 ani de muncă pentru a îndeplini stagiul complet de cotizare de 35 de ani și cum am doar 48 de ani împliniți,mai am de tras până pe la vreo 58 de ani când sper că cei 7 ani de reducere al vârstei de pensionare se va aplica și în cazul meu.Posted Image


Eu m-am referit strict la pensionarea anticipata,care se petrece cam asa:

Persoanele care au realizat un stagiu de cotizare cu cel puţin 8 ani mai mare decât stagiul complet de cotizare prevăzut de lege, pot solicita pensia anticipată cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare.

Acum ca este sau nu castig,ramane la latitudinea fiecaruia.Tu scriai de inceputuri in campul muncii la 20 de ani.De ce sa nu luam 18 ani?18 + 43 = 61 care nu este egal cu 65!!!
In cazul tau unde ai grupe diferite de munca,este si mai usor pentru ca vei iesi mai repede la pensie,daca vrei.


ps.Eu anul asta in octombrie fac cei 35 de ani de cotizare minima.Mai am de tras inca optPosted Image

#12
Solarcells

Solarcells

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.03.2015
Mai am vreo 6 ani pe cartea de muncă italiană,pe care n-am de gând să-i transfer în România,pentru că dacă-i voi transfera vor conta doar pentru stagiul complet de cotizare de 35 de ani,dar nu și pentru cuantumul pensiei !.Mai bine voi mai munci câțiva ani în Italia și voi adăuga ani pe cartea de muncă italiană care îmi vor permite la 65 de ani să primesc un minim de pensie care este după legile lor actuale de 501 € !!!,apoi în România voi plăti din mână încă 8 ani de contribuții pentru a îndeplini stagiul complet de 35 de ani.Mai am și vreo 3 ani de șomaj + stagiul militar,care nu știu dacă se adaugă la cuantumul de 35 de ani ca vechime efectivă,dacă poți să-mi spui ceva despre cum sunt calculați acești ani.Posted Image

Edited by Solarcells, 01 April 2015 - 11:09.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate