Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Sfat prezentare în instanță fără avocat

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
invalid

invalid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 23.06.2009
Din motive financiare nu doresc să apelez la serviciile unui avocat, prin urmare mă voi prezenta singur în instanță, ca parte vătămată. Inculpații au fost prinși de către poliție, recunoscându-și atunci vina. Între timp au trecut trei ani, iar acum am primit citația prin poștă, pentru a mă prezenta la Curtea de Apel. Din câte am citit pe Internet, există posibilitatea pierderii cazului, chiar dacă eu am dreptate. Există astfel de șanse, din moment ce ei au fost prinși asupra faptei? Ce alte dovezi aș mai putea aduce? Mie mi se pare suficient, concludent și redundant să mai invoc altceva. Orice sfat e binevenit, cu precădere al celor specialiști sau în cauză. Vă mulțumesc anticipat.

Edited by invalid, 30 March 2015 - 21:25.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Cere un avocat din oficiu, nu te prezenta singur.

#3
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Ai încercat să adresezi întrebarea pe forumuri specializate în consultanță juridică? Pe cel puțin unul dintre ele eu am găsit sfaturi bune și destul de competente.

#4
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

Quote

Art. 93 - Asistenţa juridică a persoanei vătămate, a părţii civile şi a părţii responsabile civilmente
(5) Când organul judiciar apreciază că din anumite motive persoana vătămată, partea civilă sau partea responsabilă civilmente nu şi-ar putea face singură apărarea, dispune luarea măsurilor pentru desemnarea unui avocat din oficiu.
http://www.codproced...1263-64983.html

#5
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Sfat pentru furt calificat
   http://legeaz.net/no...d-penal/art-229
http://legeaz.net/co...11/art-122-cpen
   Actiunea in Instanta incepe din momentul in care s-a depus plangerea, nu de la primul termen de judecata.

#6
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
Daca citatia este pentru Curtea de apel presupun ca procesul a depasit etapa de fond ; asadar in ce faza este procesul ?

#7
invalid

invalid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 23.06.2009

View PostAcrisios, on 30 martie 2015 - 21:51, said:

Daca citatia este pentru Curtea de apel presupun ca procesul a depasit etapa de fond ; asadar in ce faza este procesul ?
Mea culpa. Judecătorie, nu Curtea de Apel. Nu mai pot modifica mesajul original. Stadiul procesual—fond. Mulțumesc și celorlalți pentru sugestii.

#8
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Am avut un coleg care a fost dat afara. Si crezandu-se bun, s-a reprezentat singur. A pierdut con brio..
Asa ca sugestia mea e sa ceri avocat din oficiu sau sa te imprumti..

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Avocatul din oficiu e ca pătrunjelul în ciorbă: nu strică, nu îmbunătățește dar dă bine la imagine. În funcție de miza procesului iți angajezi un avocat mai bun și mai scump sau unul mai slab și mai ieftin. Dacă nu ai nimic de pierdut te reprezinți singur.
Ca parte vătămată vrei ceva despăgubiri? Cât de mari te aștepți să fie și ce șanse sunt să le încasezi după ce le admite instanța? Dacă nu ai cerut decât repararea prejudiciului (și prinși asupra faptului cam presupune că nu ai fost prejudiciat prea mult) poți să nici nu te duci la proces decât pentru audiere, că de partea de condamnare se ocupă procurorii.

#10
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
Pentru a ne putea da cu parerea ar trebui sa cunoastem actele care exista in acest moment la dosar .

#11
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

View PostAcrisios, on 31 martie 2015 - 07:56, said:

Pentru a ne putea da cu parerea ar trebui sa cunoastem actele care exista in acest moment la dosar .

View Postinvalid, on 30 martie 2015 - 21:20, said:

Inculpații au fost prinși de către poliție, recunoscându-și atunci vina.



Cred ca e destul...

#12
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
poate e , poate nu e ; indivizii in cauza isi pot oricand schimba declaratiile initiale in asa fel incat sa nu mai recunoasca faptele comise .

#13
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
in primul rand depinde foarte mult de obiectul procesului. pentru ce fapta au fost trimisi in judecata inculpatii?daca vorbim de furt/inselaciune atunci nu ar trebui sa iti faci probleme pentru ca instanta va intreba daca vreti sa va impacati cu ei.daca nu vreti sa va impacati atunci se vor administra probe si la final o sa se dea o solutie.daca e vorba de alte infractiuni atunci o sa fie putin mai greu sa va descurcati ca va trebui sa probati ca ati suferit o paguba.avocat din oficiu nu se primeste in cauzele penale pentru persoana vatamata decat in cazuri speciale.sfatul meu e sa va angajati totusi un avocat

#14
alecsbu

alecsbu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.01.2015
Dacă după trei ani de zile s-a ajuns ca această cauză sa se judece pe fond, înseamnă că nu este vorba despre un banal furt. Dacă vorbim de un caz de inselaciune, datoria procurorului care s-a ocupat de caz era sa te intrebe daca vrei sa te constitui ca parte civilă in proces si, bineînțeles, sa depui acte care sa confirme ca ti-a fost adus un prejudiciu material. Prezenta ta in sala de judecată va fi mai mult o pierdere de timp. Nu te aștepta sa ai un rol important in proces. Vei fi întrebat de către judecătorul de fond daca ai fost prejudiciat, cu ce suma, daca si cu cât te constitui parte civilă si eventual ți se va cere sa depui din nou acte doveditoare ca ai suferit un prejudiciu. Daca ai depus aceste acte in faza de urmărire penală (la procuror) si ai dat declarație care sa facă o minima legatura cu inculpații, nu mai este nevoie de altceva, poate doar de o scurta declarație in fata judecătorului prin care sa prezinți ce s-a întâmplat (cum ai ajuns sa fi prejudiciat) si care sunt pretențiile tale. Pentru asta nu ai nevoie de un avocat. Așteaptă sa se termine procesul si in cazul in care ai bani de recuperat, cu hotărârea definitiva, prin care ți se va acorda o despăgubire din partea inculpaților, poti incepe procesul de executare silită. Urmărește ca bunuri ale inculpaților sa fie puse sub sechestru in vederea recuperării prejudiciului.

#15
ram

ram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 22.01.2002

View PostSTARTREK1, on 30 martie 2015 - 21:32, said:

Dar dacă pârâtul se află la al 4-lea termen fără avocat (în Septembrie e următorul termen), cum şi când poate cere un avocat din oficiu, pentru că sunt prea multe chichiţe avocăţeşti şi poţi fi "întors ca la Ploieşti" ?
Adică, mai concret, ce paşi sunt de urmat pentru a avea la termenul umător avocat din oficiu ?
La fel, rog detalii şi despre Ajutorul Public Judiciar. Dacă e termen în Septembrie, actele pentru Ajutor Public Judiciar, dacă sunt făcute acum, în Iunie, sunt valabile, sau trebuie iar făcute în Septembrie, pentru a dovedi că n-avem venituri (mai ales mă refer la Atestatul Fiscal).
MULŢUMESC ANTICIPAT

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate