Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Amplificator Stereo CHUNIL CA-1600

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Hadrianvs

Hadrianvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 27.10.2008
Salut, am nevoie de o schema pentru acest amplificator, este produs in Korea de Sud, anii 1980 circa. Mi l-a dat cineva care.si bagase ghearele in el si a facut accidental un scurtcircuit. Amplificatorul la origine era cu doua perechi de finali 2SD218 pe canal, la mine a ajuns cu o pereche de 2SD218 pe un canal si una 2N3055 pe celalalt canal. Ca urmare a scurtcircuitului amandoi 2N3055 s-au ars, impreuna cu doua rezistente de 0,5ohm/5watt. Am pus totul nou, si nu reusesc sa-mi dau seama de ce nu merge, in sensul ca se aude foarte incet (sa zicem cam 2x3W), volumul lucreaza, la fel si corectorul de ton.
Nu am reusit sa gasesc absolut nimic despre acest amplificator si nici sa gasesc vreo schema, cred ca e destul de clasic, ceva asemanator cu Pioneer SX-1500TD (ma refer la finalul audio), dar...atat
Rog pe cine m-ar putea ajuta cu vreo schema sau vreun sfat. Am masurat toti tranzistorii si par buni, am mai schimbat si vreo 4 condensatori, care mi s-au parut mai imbatraniti (si cel mare urmeaza)
Va multumesc!

Attached Files


Edited by Wzzz, 30 March 2015 - 20:17.


#2
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Nu vreau sa fiu rau si sa jignesc. Dar nu ai scris ca ai masurat nicio tensiune. Din asta eu inteleg nivelul dumitale. Ma repet, nu vreau sa fiu rau. Dar risti sa o faci si mai pulbere..
Asa ca sfatul meu e sa cauti un electronist si sa stai pe langa el cand o repara..
Mai sunt si niste reglaje, curentul de repaus, tensiunea de mijloc....

#3
Hadrianvs

Hadrianvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 27.10.2008
Nu am scris,e drept. Tensiunile le-am masurat, dar, cum neavand schema, n-am stiut cum sa interpretez. Pe finali tensiunile par a fi corespunzatoare.
De aia am cerut ajutor (ceea ce de la tine n-am primit) sau/si schema. Poate nu sunt asa inteligent ca matale (in ale electronicii) dar sa stii ca la ironii ma pricep (esti pe terenul meu). Am stat cand eram mai tanar pe langa multi electronisti, si cate ceva am invatat si eu.
Amplificatorul era praf deja cand mi s-a dat, ieseau flacari din el, mai ceva ca de pe nasul balaurilor din povesti, dupa interventia mea se aprinde si tine fuzibilul de 3A(ce-o fi aia?!). Parca am auzit si eu de "reglaje, curentul de repaus, tensiunea de mijloc...", dar, nefiind un amplif construit  de mine de la zero nu le-am considerat necesare.
N-ai reusit decat sa arati ca te consideri vreun tatic al electronicii. Poate ai fi, dar nu asta ma intereseaza. Asa ca, daca nu ai ceva de spus, nu incerca nici macar sa nu fii rau. Nu-ti iese.

Edited by Hadrianvs, 30 March 2015 - 20:52.


#4
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
2N3055 este echivalent cu 2SD218.
Metoda injecției de semnal te-ar putea ajuta după ce verifici comparativ mai întâi toate piesele celor 2 canale și apoi, tot comparativ, tensiunile în punctele „cheie”.
Compară cu schema asta:

Attached Files


Edited by Mircel, 30 March 2015 - 21:25.


#5
diego75

diego75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 20.02.2012
Mam uitat putin pe Google...asta am gasit(mai jos) si 2N3055 nu e echivalent cu 2SD218.

Attached Files


Edited by diego75, 30 March 2015 - 21:30.


#6
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
Nu-i echivalent.
Este chiar mai bun ,in aceasta aplicatie.
Deci se poate pune ,linistit,2N3055.

Edited by bit 61, 31 March 2015 - 06:44.


#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Primul lucru care trebuie măsurat este tensiunea dintre tranzistoarele finale, care trebuie să fie cca. jumătate din cea de alimentare.
Dacă diferă cu mai mult de 10% se merge mai departe.
După simptome şi descrieri este aproape sigur că şi prefinalii au fost afectaţi de scurtcircuit.

#8
Hadrianvs

Hadrianvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 27.10.2008
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!  Stiam eu ca mai sunt inca persoane dornice sa ajute la nevoie.

#9
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Să înţeleg că l-ai rezolvat?

#10
Hadrianvs

Hadrianvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 27.10.2008
Nu chiar, am mai gasit practic toti tranzistorii prefinali strapunsi (ii masurasem dar pe placa, de lene, eu cautam rezistenta 0, nu infinitPosted Image ). Cred ca ceea ce se auzea era semnalul din preanplif. Oricum, i-am comandat pe toti 8 sa stiu una si buna (doi 2SB536, doi 2SD288, doi 2SC1815 si doi 2SC733). Oricum nu-i platesc eu!
Va mai tin la curent oricum, odata ajunse si montate!
Mersi!Posted Image

#11
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
2SD218 echivalent 2N3442, BD245D, 2SD551.

Edited by barbu78, 31 March 2015 - 18:39.


#12
Hadrianvs

Hadrianvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 27.10.2008
Finalii pe un canal i-am schimbat deja(doua 2N3055), Fusesera deja schimbati si, nestiind care erau originali, i-am schimbat numai pe cei arsi. Schemele cu 2SD218 si 2N3045 sunt aproximativ identice, si proprietarul jura ca functiona inainte de a-si baga ghiarele.

#13
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Tinerete, si eu am stat 2+4+1/2 ani prin laboratoarele de chimie si la orele respective, si profesorii . S-a lipt de mine intr-un mare fel. Adica sunt nul.
Pe de alta parte, daca chiar ai stat printre electronisti spuneai am masurat tensiunea de miljoc si curentul de repaus. Am atat si atat. Exact dupa cum am scris in postarea mea..
Altfel, dupa stiinta mea, cand un tranzistor se strapunge, se scurtcircuiteaza. Si instrumentul arata ceva lipit de zero. 0
cand aparatul indica 2 oua, 00, rezulta ca trz este intrerupt.
In general scurtcircuitarea se datoreaza unui anumit fenomen, iar strapungerea altuia...Asa ca dupa masuratoarea piesei defecte cam ai idei unde sa cauti.

Asa ca raman la ideea initiala. Daca nici sa enumeri corect probleme constatate...teoria mama ei..

Edited by Prien, 31 March 2015 - 22:01.


#14
Hadrianvs

Hadrianvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 27.10.2008

View PostPrien, on 31 martie 2015 - 22:00, said:

Tinerete, si eu am stat 2+4+1/2 ani prin laboratoarele de chimie si la orele respective, si profesorii . S-a lipt de mine intr-un mare fel. Adica sunt nul.
Pe de alta parte, daca chiar ai stat printre electronisti spuneai am masurat tensiunea de miljoc si curentul de repaus. Am atat si atat. Exact dupa cum am scris in postarea mea..
Altfel, dupa stiinta mea, cand un tranzistor se strapunge, se scurtcircuiteaza. Si instrumentul arata ceva lipit de zero. 0
cand aparatul indica 2 oua, 00, rezulta ca trz este intrerupt.
In general scurtcircuitarea se datoreaza unui anumit fenomen, iar strapungerea altuia...Asa ca dupa masuratoarea piesei defecte cam ai idei unde sa cauti.

Asa ca raman la ideea initiala. Daca nici sa enumeri corect probleme constatate...teoria mama ei..
Daca eram atat de inteligent si cunoscator in ale electronicii ca Maria Ta, nu deschideam un topic sa cer sfaturi (pentru ca teoretic, cel putin, nu as fi avut nevoie), ci cautam un topic sa iau lumea la misto si sa ma expun de cat sunt de scolit si de inteligent, nu? Tu cred ca stii mai bine.

Du-te, te rog, si canta la alta masa. Pardon, topic!

P.S. Instrumentul meu e electronic, nu indica oua, ci 1(sic!)

Edited by Hadrianvs, 01 April 2015 - 12:46.


#15
Hadrianvs

Hadrianvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 27.10.2008
Am masurat cateva tensiuni pe tranzistorii finali si prefinali. Pentru cei care intr-adevar vor sa ajute. Repet, nu detin nici o schema

Attached Files



#16
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Daca eram atat de inteligent si cunoscator in ale electronicii ca Maria Ta, nu deschideam un topic sa cer sfaturi (pentru ca teoretic, cel putin, nu as fi avut nevoie), ci cautam un topic sa iau lumea la misto si sa ma expun de cat sunt de scolit si de inteligent, nu? Tu cred ca stii mai bine.
Desi nu esti obisnuit cu ironia lui Prien, tind sa ii dau dreptate pentru ca acel amplificator, asa la o prima vedere - nu am stat sa ma uit in detaliu ce componente ai pe acolo - este un amplificator clasic care nu ar diferi mult ca si configuratie generala cu schema pusa de Mircel. Iar daca cauti cu Google sunt sigur ca vei gasi o schema cat de cat asemanatoare unde vei gasi si niste valori de referinta pentru masuratoare.

#17
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Tensiunea de ieşire este relativ corectă, ceea ce poate însemna că finalul este echilibrat static. Acuma trebuie văzut dacă diferenţa de nivel e din final sau dinaintea lui. Pt. asta cel mai simplu e să faci scurt pe potenţiometrul de volum, între cele 2 contacte din stânga, cum te uiţi de sus şi din faţă înîuntru, parcă sunt ceva fire galbene. Dacă se aude mai tare pe finalul respectiv defectul provine din preamplificator sau corector, dacă nu se schimbă nimic e din final şi trebuie săpat mai adânc în el.

#18
Hadrianvs

Hadrianvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 27.10.2008

View Posttehnics, on 01 aprilie 2015 - 15:23, said:

Desi nu esti obisnuit cu ironia lui Prien, tind sa ii dau dreptate pentru ca acel amplificator, asa la o prima vedere - nu am stat sa ma uit in detaliu ce componente ai pe acolo - este un amplificator clasic care nu ar diferi mult ca si configuratie generala cu schema pusa de Mircel. Iar daca cauti cu Google sunt sigur ca vei gasi o schema cat de cat asemanatoare unde vei gasi si niste valori de referinta pentru masuratoare.

Nu ironia ma deranjeaza. Ci luatul de pe sus, unul care deschide un topic si cere ajutor si sfaturi nu asteapta fraze gen "ete inca unu' care se crede meserias si cere dupe ajutor". Nu am pretentii de profesionist (asta e practic al treilea sau al patrulea ampli in care m-am bagat, de obicei repar, cam de douazeci si ceva de ani. deck-uri). Tot ceea ce stiu (putin sau mult) am invatat singur, ca Hobby. Respect pe oricine, nu conteaza cat stie sau nu, cu conditia sa ma respecte. Atat.
Poti sa-i dai dreptate, nu ma deranjeaza.

View Postmihaicozac, on 01 aprilie 2015 - 15:36, said:

Tensiunea de ieşire este relativ corectă, ceea ce poate însemna că finalul este echilibrat static. Acuma trebuie văzut dacă diferenţa de nivel e din final sau dinaintea lui. Pt. asta cel mai simplu e să faci scurt pe potenţiometrul de volum, între cele 2 contacte din stânga, cum te uiţi de sus şi din faţă înîuntru, parcă sunt ceva fire galbene. Dacă se aude mai tare pe finalul respectiv defectul provine din preamplificator sau corector, dacă nu se schimbă nimic e din final şi trebuie săpat mai adânc în el.
Am incercat deja, nu se schimba nimic. Potentiometrul de volum,asa ca cele din corectorul de ton, functioneaza. In plus, daca ridic volumul la maxim distorsioneaza Posted Image

Edited by Hadrianvs, 01 April 2015 - 16:05.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate