Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Recomandare placa de baza, soket 1150

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013
Buna ziua,
in scurt timp o sa-mi achizitionez un sistem format din urmatoarele:
http://www.pcgarage....nt-bronze-500w/
http://www.pcgarage....-1600-mhz-cl10/
http://www.pcgarage....4460-32ghz-box/
http://www.pcgarage....zalman/z3-plus/
+ o placa de baza.
Astea pentru inceput. Urmand ca in decurs de 2-3 luni sa achizionez si un ssd precum si un gtx 960.

Stistemul va fii folosit exclusiv pentru gaming.

Am nevoie de voi pentru achizitia placii de baza. Tin sa mentionez ca nu ma intereseaza nici crossfire nici overclock. In schimb ma intereseaza sa scot cea mai buna performanta cu cei mai putini bani.

Avand in vedere cele mentionate, va pot spune ca bugetul alocat este de aproximativ 450 lei. Daca vi se pare prea mult pentru o placa de baza avand in vedere compoentele mentionate si cerintele mele, nu ma supar daca imi recomandati placi de baza mai ieftine.

Eu aveam de gand sa merg pe aceasta:

http://www.pcgarage....1ty-b85-killer/
sau, mai ieftina:
http://www.pcgarage....97-anniversary/

In schimb nu stiu daca merita sa dau atatia bani pentru ceea ce vreau eu de la ea.

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Arunci banii aiurea, nu-ti trebuie placa de baza de 450 lei pt acel procesor, GTX 960 se descurca pe sursa de 400 W, carcasa nu este in stoc si nu este nici tocmai ieftina, mai ales cand ai DeepCool TESSERACT la 125 lei.
In schimb te-ai zgarcit la RAM (4 gb in loc de 8), SSD (ai putea sa-l pui acum daca nu te-ai uita la placi de baza de 450 lei), placa video.

Configuratia aceea intra in categoria "asa nu".

Parca mai aveai un topic deschis.

Edited by gumball3000, 30 March 2015 - 13:54.


#3
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
gumball - iar vorbesti asa sa te aflii in treaba? memorii la 1600 cu radiator ti se par naspa?
sau o sursa sirtec de 500w? da cu 30 lei mai putin pe una de 400. wow. ce afacere.

mihai - vrei neaparat de pe garaj?

carcasa
placa de baza atx
placa de baza matx
memorii putintel mai ok

Edited by shmu, 30 March 2015 - 13:51.


#4
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Sirtec-ul de 500W oricum nu-si merita banii:
http://www.pcgarage....50p14xehx-450w/

Eficienta mai buna, pret mai mic, electronica mai solid si, culmea, putere mai mare pe linia de 12V (444W vs 400W cat are Sirtec-ul de 500W).

@mihai_costea
Placa video o ai?

#5
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postmihai_costea, on 30 martie 2015 - 13:29, said:

Astea pentru inceput. Urmand ca in decurs de 2-3 luni sa achizionez si un ssd precum si un gtx 960.
gik - mai citeste odata.

si da, nu am vazut sursa aia la oferta. merita toti banii la 199. si sirtec de 500 nu-si merita banii cu oferta aia de la garaj. ca in rest e ok.

Edited by shmu, 30 March 2015 - 14:03.


#6
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013

View Postshmu, on 30 martie 2015 - 13:47, said:

gumball - iar vorbesti asa sa te aflii in treaba? memorii la 1600 cu radiator ti se par naspa?
sau o sursa sirtec de 500w? da cu 30 lei mai putin pe una de 400. wow. ce afacere.

mihai - vrei neaparat de pe garaj?

carcasa
placa de baza atx
placa de baza matx
memorii putintel mai ok
Nu vreau neaparat de la garaj. Sunt de acord sa cumpar si de la alte firme atata timp cat nu au o reputatie proasta in ceea ce priveste garantia.

View Postgumball3000, on 30 martie 2015 - 13:46, said:

Arunci banii aiurea, nu-ti trebuie placa de baza de 450 lei pt acel procesor, GTX 960 se descurca pe sursa de 400 W, carcasa nu este in stoc si nu este nici tocmai ieftina, mai ales cand ai DeepCool TESSERACT la 125 lei.
In schimb te-ai zgarcit la RAM (4 gb in loc de 8), SSD (ai putea sa-l pui acum daca nu te-ai uita la placi de baza de 450 lei), placa video.

Configuratia aceea intra in categoria "asa nu".

Parca mai aveai un topic deschis.
Pentru acest procesor nu, dar daca anul viitor achizitionez un i7 ? De ce sa-mi schimb tot sistemul cand pot cumpara componente ok din start.
Cat despre sursa, mi-a fost recomandata tot aici, pentru electronica si protectii.
Memoriile intradevar, ai dreptate, nu e vorba ca m-am zgarcit, ci nu imi permit acum, dar luna viitoare mai iau 4gb. Mai mult nu cred ca are rost in gaming.
Nu-mi permit sa-mi schimb sistemul la fiecare 6 luni, ca sa aleg ceva doar cat sa faca fata componentelor iar daca fac upgrade sa schimb tot.
De aceea merg pe o sursa mai mare si o placa de baza mai performanta.
Nu vreau sa ma intelegeti gresit, accept orice sfat sau configuratie. Chiar va rog sa faceti asta. Multumesc!

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Poti pune i7 linisitit si pe placa de baza la 180 lei, ca vei avea exact aceleasi performante.

#8
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
eh.. cum ai reducerile alea la sursa si memorii, e ok sa iei si restu de la ei sa nu te incurci cu 10. oricum diferenta de pret nu va mai fi prea mare.

View Postgumball3000, on 30 martie 2015 - 14:00, said:

Poti pune i7 linisitit si pe placa de baza la 180 lei, ca vei avea exact aceleasi performante.
dar nu are rost din moment ce isi permite.
ar fi ok o placa de baza atx si cu header de usb 3.0. nu? e cam de kko sa dai tone de bani pe restul componentelor, iar placa de baza care le leaga pe toate sa iei o prastie ieftina.

in caz ca nu stiai, nu totul la un pc se rezuma la performante. mai exista si alte criterii.

Edited by shmu, 30 March 2015 - 14:03.


#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nu este vorba ca nu-ti permiti acum, este vorba ca aloci bani multi in piese care nu-ti aduc spor vizibil de performanta, din cauza asta nu iti mai raman acum pt RAM sau SSD.
Plus ca daca mai intentionezi sa stai si vreo 3 luni pe integrata, ai fi putut pune 8 GB in dual channel.

View Postshmu, on 30 martie 2015 - 14:02, said:

dar nu are rost din moment ce isi permite.
ar fi ok o placa de baza atx si cu header de usb 3.0. nu? e cam de kko sa dai tone de bani pe restul componentelor, iar placa de baza care le leaga pe toate sa iei o prastie ieftina.
A fost doar un exemplu extrem, in cazul lui mai mult de un asrock b85m-dgs nu are motive sa ia.
ATX iei cand ai nevoie de multi conectori (PCI, PCI-E, SATA,sloturi RAM, mufe pt. ventilatoare samd), altfel nu se justifica investitia.

#10
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Desigur, ca sporul de performanta ar fi fost imens. :)

@Mihai
In mare arata ok, desi ai de schimbat:
- sursa cu ce ti-am pus mai sus
- placa de baza iei ceva ieftin si bun, ATX, daca nu-ti trebuie RAID: http://www.pcgarage....yte/ga-b85-hd3/ (eventual, merge si H97 Anniversary, desi arata ca naiba doar cu PCI-uri)
- carasa nu-i pe stoc, dar ai varianta Z3 in stoc, careia ii lipseste un ventilator fata de cea Plus
- cu un mic efort, cred ca te incadrezi si la 8GB RAM din start
http://www.pcgarage....-channel-kit-1/

#11
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013

View Postshmu, on 30 martie 2015 - 14:02, said:

eh.. cum ai reducerile alea la sursa si memorii, e ok sa iei si restu de la ei sa nu te incurci cu 10. oricum diferenta de pret nu va mai fi prea mare.


dar nu are rost din moment ce isi permite.
ar fi ok o placa de baza atx si cu header de usb 3.0. nu? e cam de kko sa dai tone de bani pe restul componentelor, iar placa de baza care le leaga pe toate sa iei o prastie ieftina.

in caz ca nu stiai, nu totul la un pc se rezuma la performante. mai exista si alte criterii.
Shamu, nu am tone de bani :)). In schimb vreau o placa de baza care sa "tina" cu brio componentele, nicidecum sa se "forteze". Daca e prea mult pentru placa de baza si acea carcasa, recomandati-mi alta placa de baza mai ieftina precum si alta carcasa (ceea ce ati facut deja).

View Postgeorgik12, on 30 martie 2015 - 14:06, said:

Desigur, ca sporul de performanta ar fi fost imens. Posted Image

@Mihai
In mare arata ok, desi ai de schimbat:
- sursa cu ce ti-am pus mai sus
- placa de baza iei ceva ieftin si bun, ATX, daca nu-ti trebuie RAID: http://www.pcgarage....yte/ga-b85-hd3/ (eventual, merge si H97 Anniversary, desi arata ca naiba doar cu PCI-uri)
- carasa nu-i pe stoc, dar ai varianta Z3 in stoc, careia ii lipseste un ventilator fata de cea Plus
- cu un mic efort, cred ca te incadrezi si la 8GB RAM din start
http://www.pcgarage....-channel-kit-1/
Multumesc pentru sursa. Ca si carcasa nu tin mortis sa iau acel model, prefer si una la 100 lei cat timp nu baraie ca dracu si nu se stramba doar cand o ridici, fara componente in ea.

#12
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
daca nu vrei overclock si raid atunci poti sa iei linistit o placa de baza iefina, gasesti multe modele cu dotari decente pe la 250 ron (hdmi de rezerva, 4 sloturi de memorie,usb 3.0), nu pierzi nimic dpvd al performantei
nu exista placa de baza care sa se "forteze" din cauza componentelor, poate doar in cazul unui overclock puternic poti atinge aceste concepte dar fara overclock toate "tin" fara nici o problema
cu banii economisiti iti iei ssd si acolo castigi mult
ram cat? 2x4Gb? sper ca nu 1 singura placa de 4Gb

Edited by Kroghy, 30 March 2015 - 14:14.


#13
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
cam greu cu carcasa - si ieftina si solida.. vezi ca ai si R1 care e ok.

cat despre placa de baza, cum zicea si gumball - poti sa iei si una la 180 lei si iti duce.
problema e ca la 180 gasesti H81, care nu are header usb 3.0 asa ca nu poti folosi portul usb 3.0 de pe carcasa.
asa ca orienteaza-te catre un B85 (chipset). de preferat una cu iesire digitala (DVI sau mai bine HDMI) - din moment ce o sa stai pe onboard ceva vreme.

Edited by shmu, 30 March 2015 - 14:14.


#14
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013

View PostKroghy, on 30 martie 2015 - 14:10, said:

daca nu vrei overclock si raid atunci poti sa iei linistit o placa de baza iefina, gasesti multe modele cu dotari decente pe la 250 ron, nu pierzi nimic dpvd al performantei
iar cu banii economisiti iti iei ssd si acolo castigi mult
ram cat? 2x4Gb? sper ca nu 1 singura placa de 4Gb
Ram aveam de gand 1 singura acum si inca una luna viitoare. Depinde de buget.. Care e undeva la 1700 fara carcasa.

View Postshmu, on 30 martie 2015 - 14:12, said:

cam greu cu carcasa - si ieftina si solida.. vezi ca ai si R1 care e ok.

cat despre placa de baza, cum zicea si gumball - poti sa iei si una la 180 lei si iti duce.
problema e ca la 180 gasesti H81, care nu are header usb 3.0 asa ca nu poti folosi portul usb 3.0 de pe carcasa.
asa ca orienteaza-te catre un B85 (chipset). de preferat una cu iesire digitala (DVI sau mai bine HDMI) - din moment ce o sa stai pe onboard ceva vreme.
Sa inteleg ca R1 e mai ok decat Z3? Aici ma refer la calitate/pret, filtre de praf, ventilatoare. Pana as cumpara filtre praf (nu stiu sigur daca pe R1 sunt) si ventilatoare pentru R1 nu as iesi mai scump decat un Z3 plus (cumparat de altundeva, pentru ca nu e pe stoc) care are lucrurile astea incluse?
Iar asta ar fii mai ok decat aniversary? http://www.pcgarage....yte/ga-b85-hd3/

Edited by mihai_costea, 30 March 2015 - 14:19.


#15
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
nu pui bugetul cu / fara o componenta. bugeul e total.
vezi ce B85 ti se incadreaza in buget, ce carcasa si in functie de asta iti iei si 1 sau 2 placute de ram. dar NU iti lua ceva mai naspa doar ca sa inghesui de acum 8gb. poti sa mai astepti putin - o placuta de ram se monteaza in 10 secunde.

#16
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
nu o sa joci prea multe jocuri actuale cu 4Gb, majoritatea vor 8Gb

#17
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
si nu o sa joace nimic pe onboard din jocurile care vor 8gb.
nu are rost sa-si ia 8gb acum in detrimentul unei carcase mai bune sau o placa de baza decenta.

#18
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013

View Postshmu, on 30 martie 2015 - 14:19, said:

si nu o sa joace nimic pe onboard din jocurile care vor 8gb.
nu are rost sa-si ia 8gb acum in detrimentul unei carcase mai bune sau o placa de baza decenta.
Aici ai dreptate shamu. Momentan o sa stau pe onboard. Cat despre carcasa, uita-te putin la edit-ul de mai sus. Merita R1 sau raman pe Z3 plus, sau ar fii alta in banii astia?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate