Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Perimarea

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
no_comment

no_comment

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 13.02.2013
Un proces al tatalui meu a fost declarat perimat si a fost pus sa achite cheltuieli de judecata. Dar nu trecuse un an... Eu stiam ca un proces poate fi suspendat un an. Cel putin, asa era in vechiul Cod.
Tatal meu sufera de mania persecutie si tot timpul i se pare ca judecatorii au ceva cu el. De aceea, ar vrea sa il reclame pe judecator. Si m-a pus pe mine sa ma interesez pe net. La CSM? La Parchet? Unde trebuie sa se adreseze.
Acest judecator a mai judecat o cauza (din care a fost disjunsa aceasta). Si acolo l-a pus pe tata sa plateasca cheltuieli de judecata.
Multumesc.

#2
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
din noul CPC:

CAPITOLUL III
Unele incidente procedurale
SECŢIUNEA a 4-a
Perimarea cererii
Art. 416
Cererile supuse perimării
(1) Orice cerere de chemare în judecată, contestaţie, apel, recurs, revizuire şi orice altă cerere de reformare sau de retractare se perima de drept, chiar împotriva incapabililor, dacă a rămas în nelucrare din motive imputabile părţii, timp de 6 luni.
(2) Termenul de perimare curge de la ultimul act de procedură îndeplinit de părţi sau de instanţă.
(3) Nu constituie cauze de perimare cazurile când actul de procedură trebuia efectuat din oficiu, precum şi cele când, din motive care nu sunt imputabile părţii, cererea n-a ajuns la instanţa competentă sau nu se poate fixa termen de judecată.

+ bonus: nu recomand sa-l reclami pe judecator; ai 99,9% sanse sa pierzi timp si bani, fara a obtine satisfactie si fara sa castigi un capat de ata.

Edited by nycolae, 30 March 2015 - 12:59.


#3
no_comment

no_comment

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 13.02.2013
Multumesc. Deci 6 luni spune noul cod. Dar eu stiam ca legile nu sunt retroactive (cu exceptia legii penale mai favorabile).
Se mai poate cere esalonarea cheltuielilor de judecata, sau e prea tarziu?

#4
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
cui trebuie sa achiti cheltuielile de judecata? statului?

#5
no_comment

no_comment

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 13.02.2013
Nu. Părţii adverse.
http://portal.just.r...401&id_inst=212

#6
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

View Postno_comment, on 30 martie 2015 - 13:09, said:

Dar eu stiam ca legile nu sunt retroactive (cu exceptia legii penale mai favorabile).

Pai de ce sa fie retroactive?

#7
no_comment

no_comment

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 13.02.2013
Procesul a inceput in 2013 si a fost suspendat in 2014 in baza unui articol din vechiul Cod de Procedura Civila. Se poate sa fie declarat perimat in baza noului Cod? Se schimba regulile in timpul jocului?

#8
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
Esalonarea platii catre partea adversa se poate face cu acordul acesteia. Dupa ce partea adversa va avea la mana decizia irevocabila (nu cred ca sentinta asta de la jud. Constanta este irevocabila, poate/sigur mai exista cai de atac), vi se va cere plata banilor. Intai printr-o cerere simpla, apoi, daca nu o onorati, prin executor. In concluzie, ramane sa va intelegeti cu adversarul direct (sau prin mijlocirea executorului) la o esalonare. Dar, asa cum am zis, mai sunt cai de atac in opinia mea, si mai puteti trage de timp (dar vor creste si cheltuielile pe care va trebui sa le achitati, daca veti pierde si un eventual recurs).

#9
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

View Postno_comment, on 30 martie 2015 - 22:34, said:

Procesul a inceput in 2013 si a fost suspendat in 2014 in baza unui articol din vechiul Cod de Procedura Civila. Se poate sa fie declarat perimat in baza noului Cod? Se schimba regulile in timpul jocului?

Februarie 2013, mai exact. Procesul tau e inceput in decembrie 2013.

#10
no_comment

no_comment

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 13.02.2013
Multumesc. Cu asta m-am lamurit. Dar mai vin cu o intrebare si o pun tot aici, ca sa mai deschid alt topic. Exista vreo grila in functie de care se acorda cheltuielile de judecata? Mi se pare cam mult 2000 de lei pentru un proces cu doar 3 infatisari.

Edited by no_comment, 01 April 2015 - 22:34.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate