Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Antepunerea si virgula

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,008
  • Înscris: 13.12.2009
Este necesara folosirea virgulei in constructia: "In seara asta, voi sta sa invat."? Eu cred ca nu, din moment ce mesajul este foarte bine inteles si fara folosirea acesteia. Exista vreo norma care sa reglementeze situatiile de genul asta?

#2
petrutnet

petrutnet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.12.2007
Teoretic, se pune virgulă :)

#3
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,008
  • Înscris: 13.12.2009
de ce? doar pentru ca e "antepus"? in plus, cine stabileste ce e antepus si ce nu e? de exemplu, in constructia data, mi se pare folosit cat de poate de normal (context: activitati realizate in timpul saptamanii, vorbeam despre ce a facut "aseara", mi se pare  firesc ca propozitia urmatoare sa inceapa cu "In seara asta").

"Locație: nu plătesc pentru că am apartament în proprietate", good one Posted Image

Edited by newbie13, 30 March 2015 - 12:01.


#4
petrutnet

petrutnet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.12.2007
Recunosc că trebuie să aprofundez capitolul ăsta. De ce îți trebuie această informație?

#5
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,008
  • Înscris: 13.12.2009
vorbeam cu-o domnisoara de la bilingv pe care imi place sa o mai tachinez atunci cand comite mici derapaje lingvistice :lol:

eu spun ca virgula e cel mult facultativa acolo, ea zice ca-i obligatorie, dar nu-s convins deloc :D

#6
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Fara virgula. Doar parerea mea, mediocra, in urma celor cativa ani de scoala.

#7
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 08.10.2007
Fără virgulă. Mergea virgula dacă fraza arăta așa: "În seara asta, după ce iau cina, voi sta să învăț".
În cazul de față nu e necesară folosirea virgulei.

#8
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008

 newbie13, on 30 martie 2015 - 11:37, said:

Este necesara folosirea virgulei in constructia: "In seara asta, voi sta sa invat."? Eu cred ca nu, din moment ce mesajul este foarte bine inteles si fara folosirea acesteia. Exista vreo norma care sa reglementeze situatiile de genul asta?

Daca  as scrie "Asta-seara voi sta sa invat ."  ar trebui sa pun virgula ? Mi se pare ca "in seara aceasta" si "asta-seara" sunt echivalente luate ca unitati gramaticale...

Parerea mea de inginer este ca merge fara virgula  , dar nu e litera de lege Posted Image

Edited by superm, 30 March 2015 - 13:43.


#9
formala

formala

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.03.2015
Teoretic se pune fiindcă „În seara asta” e complement de timp. Totuși punerea ei depinde de câțiva factori: gradul de legătura cu partea ascendentă, care urmează, partea din propoziție pe care vrei s-o reliefezi...
Eu văd o legătura strânsă între cele două, deci punerea virgulei nu e necesară. Punerea ei, cred, în contextul ăsta, are rolul de a îndepărta legatura dintre cele două părți.

#10
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 formala, on 08 aprilie 2015 - 02:41, said:

Teoretic se pune fiindcă „În seara asta” e complement de timp. Totuși punerea ei depinde de câțiva factori: gradul de legătura cu partea ascendentă, care urmează, partea din propoziție pe care vrei s-o reliefezi...
Eu văd o legătura strânsă între cele două, deci punerea virgulei nu e necesară. Punerea ei, cred, în contextul ăsta, are rolul de a îndepărta legatura dintre cele două părți.
Despre care teorie vorbiți? Eu nu știu nici o teorie care spune că e nevoie de virgulă pentru a izola complementele de timp. Și e vorba doar de complementele care preced verbul? Iar izolarea se face încadrînd complementul între două virgule sau numai separîndu-l cu o virgulă de ce urmează? Cu celelalte complemente circumstanțiale cum procedăm?

Iată ce ciudățenii ar produce o asemenea regulă:

- Ieri, am venit de la munte.
- Înainte, nu existau bloguri.
- A început să vorbească, dar imediat, a tăcut.
- La vară, mergem la mare.

Întrebările mele sînt retorice, pentru că știu de fapt regula. Necazul e că multă lume crede că virgula aceea trebuie pusă neapărat, că e mai mult obligatorie decît opțională, și astfel apar în presă și chiar în unele cărți altfel redactate îngrijit niște punctuații aberante, cu virgule atît de multe încît devine obositor și enervant să citești. Fenomenul e probabil o reacție la observațiile de genul „Vezi că ai uitat să pui o virgulă”, care sînt mult mai dese decît cele de genul „Vezi că ai pus prea multe virgule”.

#11
formala

formala

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.03.2015
Regula aceea pare a fi spusă cu fermitate, și de asta forumulasem așa. Dar cum ați și spus dumneavoastra, regula nu e obligatorie, exemplele pe care le-ați dat ilustrează asta bine. Dar totuși are vreun folos izolarea lor în astfel de cazul ? Sau e doar că „așa zice regula” ?

#12
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 formala, on 08 aprilie 2015 - 13:54, said:

Dar totuși are vreun folos izolarea lor în astfel de cazul ? Sau e doar că „așa zice regula” ?
Nu, nu are nici un rost. Iar regulile de scriere care se impun nejustificat, numai cu explicația că „așa zice regula”, pot fi ignorate liniștit.

#13
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

 newbie13, on 30 martie 2015 - 11:37, said:

Este necesara folosirea virgulei in constructia: "In seara asta, voi sta sa invat."? Eu cred ca nu, din moment ce mesajul este foarte bine inteles si fara folosirea acesteia. Exista vreo norma care sa reglementeze situatiile de genul asta?

A nu pune virgula undeva...este si ea o regula. Indiferent de cum le scrim noi. Posted Image Oricum ne aratati ce faceti in seara aceasta si numai in seara asta, asa ca virgula nu este necesara. Daca insa aveti de gind sa invatati si dupa-masa sau si poimiine, virgula este necesara. In seara asta, miine dupa-amiaza si mai stiu eu cind...Ma refer la 2 sau mai multe circ. de timp.

 formala, on 08 aprilie 2015 - 13:54, said:

Regula aceea pare a fi spusă cu fermitate, și de asta forumulasem așa. Dar cum ați și spus dumneavoastra, regula nu e obligatorie, exemplele pe care le-ați dat ilustrează asta bine. Dar totuși are vreun folos izolarea lor în astfel de cazul ? Sau e doar că „așa zice regula” ?
O regula este obligatorie...daca este regula. Altfel nu se mai numeste regula. Daca sinteti atenta, el va izolat cu ce este regula...acolo unde...nu se pune virgula. Cred ca altceva: Ieri am venit de la munte cu...ieri, cind am venit de la munte. Fiecare are regula ei.

#14
elisado

elisado

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 21.11.2006
Se pune virgula inainte de "sau"? Dau un exemplu:
"Ii spun ca sunt plecat din oras sau ca nu am cum sa ajung la timp."

#15
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 elisado, on 31 ianuarie 2016 - 01:36, said:

Se pune virgula inainte de "sau"? Dau un exemplu:
"Ii spun ca sunt plecat din oras sau ca nu am cum sa ajung la timp."
De obicei nu, pentru că n-ar folosi la nimic. Virgulele au rostul de a da structură frazei scrise, de a-l ajuta pe cititor să înțeleagă mai ușor cum e construită fraza, care sînt relațiile dintre bucățile ei.

Există totuși cazuri unde virgula aceea are rost. De exemplu, modificînd fraza dumneavoastră, am putea avea așa ceva: Îi spun că sînt plecat din oraș, sau că încă n-am plecat dar sînt ocupat. Aici apare o opoziție între cele două cazuri: sînt plecat din oraș, respectiv sînt în oraș. Atunci sau capătă o nuanță adversativă, ceea ce justifică virgula. La fel se întîmplă și cu conjuncția și cînd devine adversativă, caz în care se pune virgulă înainte de ea. (Observați de asemenea că n-am pus virgulă înainte de dar, ceea ce iarăși e o excepție de la regula generală.)

#16
elisado

elisado

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 21.11.2006
Multumesc pt raspuns. Deci ca o regula ar putea fi se pune virgula cind cele doua propozitii sunt in opozitie? Daca a doua propozitie este oarecum similara cu prima (ca sens) - ca in ex dat de mine - atunci renuntam la virgula.
Dar cum fac daca sensul este similar, dar am o enumerare, ca in:
"Ii spun ca sunt plecat din oras sau ca nu am cum sa ajung la timp sau ca nu doresc sa particip sau ca..."

PS: De ce ati renuntat la virgula in fata lui dar, cum se aplica aceasta exceptie in general?

#17
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 elisado, on 31 ianuarie 2016 - 10:22, said:

Deci ca o regula ar putea fi se pune virgula cind cele doua propozitii sunt in opozitie? Daca a doua propozitie este oarecum similara cu prima (ca sens) - ca in ex dat de mine - atunci renuntam la virgula.
Nu trebuie să le priviți ca pe niște reguli rigide, de genul „dacă e opoziție pun virgulă, dacă nu, nu”. Fiecare autor are o mare marjă de libertate în felul cum folosește punctuația pentru a exprima cît mai bine ce are de transmis. Există foarte puține reguli rigide care privesc virgulele, și de fapt chiar și acelea sînt mai puțin rigide decît crede în general lumea. (De exemplu, în fraza mea anterioară am pus virgulă înainte de un și care coordonează, ceea ce lumea crede că ar fi neregulamentar.)

Dar da, o conjuncție care de obicei coordonează se folosește de regulă fără virgulă, dar o folosim cu virgulă dacă îi dăm un sens adversativ.

 elisado, on 31 ianuarie 2016 - 10:22, said:

Dar cum fac daca sensul este similar, dar am o enumerare, ca in:
"Ii spun ca sunt plecat din oras sau ca nu am cum sa ajung la timp sau ca nu doresc sa particip sau ca..."
La enumerări unde termenii nu sînt puși în contrast unul cu altul nu e nevoie de virgulă. Dar depinde de context. De exemplu punem virgule în astfel de construcții: Îi spun fie că sînt plecat din oraș, fie că n-am timp să ajung, fie că nu doresc să particip etc. Tot așa, punem virgule la enumerări cu și unde insistăm asupra fiecărui termen: Îi spun și că sînt plecat din oraș, și că n-am timp să ajung, și că nu doresc să particip etc.

Am impresia că doriți o regulă valabilă în general, dar nu prea există asemenea reguli. Fiecare caz trebuie judecat în parte. Și v-am spus deja după ce criteriu: dacă virgula îl ajută pe cititor să înțeleagă mai bine relațiile dintre părțile frazei.

 elisado, on 31 ianuarie 2016 - 10:22, said:

De ce ati renuntat la virgula in fata lui dar, cum se aplica aceasta exceptie in general?
Pentru că acolo virgula ar fi fragmentat inutil textul. Necazul e că virgula este un biet simbol, iar relațiile dintre părțile frazei pot fi foarte complexe, ceea ce înseamnă că virgula se împovărează cu o mulțime de scopuri, și nu le poate îndeplini pe toate. Atunci trebuie aleasă soluția cea mai puțin rea dintre toate. În cazul de față, comparați:

1. Îi spun că sînt plecat din oraș, sau că încă n-am plecat dar sînt ocupat.

2. Îi spun că sînt plecat din oraș, sau că încă n-am plecat, dar sînt ocupat.

În varianta 2, cu virgulă, fraza apare împărțită în trei bucăți, deși ca informație conținută ea are două bucăți mari: îi spun că sînt plecat, îi spun că nu sînt plecat. Dacă pun virgulă înainte de dar creez impresia că ar fi trei variante: sînt plecat, nu sînt plecat, sînt ocupat. În realitate n-am plecat și sînt ocupat formează împreună o variantă, deci vreau ca punctuația să mă ajute să transmit ideea asta.

Mai sînt și alte situații unde nu punem virgulă înainte de dar, de exemplu în: După cîteva lecții scurte dar concentrate, copilul a început să înțeleagă cum trebuie procedat. Dacă punem virgulă înainte de acel dar apare un accent forțat asupra lui concentrate, și anume e pus în prea mare opoziție față de scurte.

#18
elisado

elisado

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 21.11.2006
Asa este, cautam o regula clara care sa ma scape de greseli. Multumesc pt lamuriri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate