Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cumparare teren cu credit imobiliar

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007
Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti si mie care sunt etapele in achizitionarea unui teren cu credit imobiliar pe acel teren.
Am vazut un teren, care imi place, am vorbit deja la banca si as putea lua un credit mai mare decat acest teren.
As dori sa stiu care sunt urmatorii pasi si in ce ordine, mai ales cand se semneaza antecontractul si cum se procedeaza pentru banii de avans.

Edited by aurick86, 30 March 2015 - 07:50.


#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Daca ai vb deja la banca si te califici iar vanzatorul este de acord sa ti-l vanda prin intermediul unui credit te asiguri ca proprietarul are toate actele ptr acel pamant, mergeti la notar si faceti un antecontract ocazie cu care ii dai si un avans dupa care mergi la banca cu antecontractul si cu ce-ti mai cer ei. Ar fi de preferat ca antecontractul cat si contractul sa fie facute la acelasi notar. Cu siguranta banca ti-ar fi explicat procedura.

#3
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Vezi ca nu toate bancile (de fapt, mai niciuna) accepta ca si garantie terenuri, sau daca accepta cer sa fie in intravilanul marilor orase si acopera un procent mai dezavantajos din valoarea evaluata. Sunt si exceptii.

#4
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
In ultima vreme s-au mai relaxat bancherii... gasesti un credit pentru teren, insa nu din prima si nu e chiar o treaba usoara.
Astia si-au luat niste tepe cu terenurile, incat sufla si in iaurt acum.

#5
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
La momentul aug 2014 situatia era neprofitabila la majoritatea bancilor. Maxim 50% din valoarea garantiei pentru teren la strada cu 3 benzi pe sens dintr-un oras centru universitar. Din fericire, altii au avut nas mai bun pentru treburile astea si a fost cu happy end.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate