Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

ford focus 3 vs opel astra h

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
adriano1984

adriano1984

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.03.2015
Salutare!

Imi fac planuri de achizitie a unei masini la mana a doua, km in jur de 100000, oscilez intre ford focus 3 si Opel astra h, dar sunt deschis si la alte variante care sa imi ofere un raport calitate pret avantajos...dispus sa cheltui 8000 de euro.

Criteriile care le urmaresc in principiu la o masina sunt consumul redus de carburant, intretinerea ieftina (consumabile, piese, ....), deci sa fie economica si sa nu imi dea mari batai de cap cu drumuri dese la mecanic.


Astept sugesti sau informati de la detinatori modelelor mai sus mentionate!

Edited by adriano1984, 30 March 2015 - 03:39.


#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Da, la 7990 euro este ok aceasta: http://www.autovit.r...-C36505308.html
sau aceasta la 7690 euro: http://www.autovit.r...-C36325667.html

Edited by xmanyacs77, 30 March 2015 - 04:46.


#3
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,111
  • Înscris: 09.01.2015
Ca fost posesor de Astra h, nu recomand.

#4
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,550
  • Înscris: 08.10.2007
De ce nu recomanzi astra H?

#5
gabitu73

gabitu73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.12.2008

View Postph13xlv, on 30 martie 2015 - 06:20, said:

Ca fost posesor de Astra h, nu recomand.
Eu nu sunt un mare cunoscător în domeniul ăsta, dar am un Astra h benzină 1.6 din 2007 (cumpărat de nou din România), cu care am 163000 km reali, iar singurii bani investiți au fost doar pe consumabile(ulei, plăcuțe de frână, bujii, bucșe, pivoți, chestii d'astea).
Consumul mediu este undeva la 7,5 l/100, eu circulând în proporție de 80% în oraș.
Asta nu înseamnă că Ford-ul nu este bun! Am prieten cu Ford focus II ,cred că de prin 2005, tot benzină și fără a avea probleme majore cu ea.

#6
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Intre Ford focus 3 si Opel astra h as alege o octavia :D

#7
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,111
  • Înscris: 09.01.2015
Eu am avut h diesel si am avut probleme:
un injector, turbina, o supapa la turbina, o supapa la pompa de injectie, probleme cu ecu din volan, probleme cu ușile -nu se mai încuiau toate. Cam astea mi le amintesc, dar am un prieten căruia i s a calat motorul, fiindcă nu i s a aprins becul la presiunea de ulei.
PS.vezi pe forum cam ce probleme apar.

#8
alexxxz

alexxxz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 26.11.2009
recomand astra h, o am de noua 2005 fara probleme.

#9
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Daca ti-a picat un H diesel e clar ca nu a fost exploatat cum trebuie, mai ales daca l-ai mai cumparat sh. Cunosc o gramada de posesori de H-uri si J-uri si la fel cum a spus cineva mai sus, doar consumabile au schimbat la ele.

Revin cu un edit si postez niste H-uri pe care le-am pus acum doua zile pe un alt subiect.

Edit:

Quote

Cateva masini gasite la repezeala:

http://olx.ro/oferta...ra-ID2kUlB.html - Cam cheala
http://olx.ro/oferta...11-ID1InNh.html - Cam vechi anuntul din 2013, plus semn de incepator, posibil lovita
http://olx.ro/oferta...re-ID2lIO1.html - Nu are clima si pare prost ingrijita
http://olx.ro/oferta...11-ID3eAN1.html - Pare ok, desi cam minte cu rulajul, in anunt e cu 10k km mai putin decat in poza. Plus ca pe fundal in poze se vad alte masini la care se lucreaza.
http://olx.ro/oferta...km-ID3btKB.html - Pare ok, cam piperat pretul, insa un plus pentru vopsea.

Am incercat sa iti caut masini luate din Romania, prim proprietar. Nu iti recomand samsari. Sa faci test la reprezentanta orice ai achizitiona.

Edited by Yukoto, 30 March 2015 - 09:49.


#10
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
Pai compara Focus 3 cu Astra J, ca Astra H e cu o generatie in urma.
Exista Astra H la 8000 de euro? Poate din alea fabricate dupa 2008 sub denumirea de Astra Classic, caz in care alege Focusul. :D

#11
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,111
  • Înscris: 09.01.2015
,,,,,,Daca ti-a picat un H diesel e clar ca nu a fost exploatat cum trebuie, mai ales daca l-ai mai cumparat sh,,,,,,,


Pai, cred ca aici vorbim de mașini sh. Așa a cerut inițiatorul.
Masina noua care face 10000km pe an, nu are nevoie decât de consumabile.....la 2 ani.

Edited by ph13xlv, 30 March 2015 - 10:18.


#12
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012
posesor de H, diesel 1,9, din 2008:
-nimic rau de semnalat; am schimbat doar consumabile...
(si merge si brici = accelereaza de zici ca-i benzina!!!)

despre ford: e singura marca de masina diesel la care vad fum negru pe esapament si cand pleaca de la semafor si cand intra in depasire...

SIGUR opelul este mai ieftin la intretinere!

#13
adriano1984

adriano1984

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.03.2015
Revin cu o rectificare,  imi cer scuze, se pare că am facut o confuzie, este vorba despre astra j....

multumesc celor care au venit cu informații pana acuma,  astept in continuare informații mai ales despre problemele care le-ati intalnit la aceste masini.

#14
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,325
  • Înscris: 09.09.2006
Meh, te-ai înscris acum două zile, ar fi trebuit să mai ții încă minte nițel din regulamentul ăla pe care cică l-ai citit (și ai și fost de acord cu el) când te-ai înscris.
Știi că există funcția search, da?
Știi că există arie dedicată pentru sfaturi de cumpărare, care se numește...(pauză pentru suspans)...well, chiar așa: Sfaturi cumpărare auto!
Da' deh, e greu...

Edited by buntzi, 30 March 2015 - 14:43.


#15
adriano1984

adriano1984

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.03.2015
Chill man...mi-am dat si eu seama de greseala mai tarziu, dar am vazut ca nimeni nu aratat deranjat in afara de tine..

ps. promit sa citesc regulametul mai atent sa nu mai fac asa greseli ”enorme”

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate