Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Afisare TV in autoservire ,

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
luigyy90

luigyy90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 07.01.2008
Buna ziua ,
As dori daca se poate sa ma indrume careva , Detin o autoservire in care as vrea sa montez 3 televizoare pe care sa afisez meniul si desigur sa pot modifica meniul . Ideea este daca exista un asemene soft sau daca il poate face cineva si cat anume ma costa .

#2
sezibland

sezibland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.03.2015
Nimic special ! Faci meniul ca imagine GIF si o pui sa ruleze la nesfarsit . Sau faci un flash si il afisezi pe ecran.

#3
luigyy90

luigyy90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 07.01.2008
Si cand vrei sa modifici meniul ?

#4
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 luigyy90, on 29 martie 2015 - 22:35, said:

Buna ziua ,
As dori daca se poate sa ma indrume careva , Detin o autoservire in care as vrea sa montez 3 televizoare pe care sa afisez meniul si desigur sa pot modifica meniul . Ideea este daca exista un asemene soft sau daca il poate face cineva si cat anume ma costa .
Iti descarci LibreOffice (gratuit). Creezi pagina (sau paginile) cu meniul in Impress (substitutul lui Powerpoint) si afisezi full-screen. Sau, daca ai MS Office, faci acelasi lucru in powerpoint.

#5
luigyy90

luigyy90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 07.01.2008
Buna , asta este o solutie daca atasez cate un calculator la fiecare televizor , in schimb asta este o solutie mult mai costisitoare decat daca as lega un calc la 3 monitoare . Din punct de vedere tehnic ma descurc cu legare televizoarelor la un singur calc in schimb am nev sa fac afisare diferita si in accelasi timp pe fiecare tv.

#6
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Poti sa afisezi ceva diferit pe fiecare televizor daca ai o metoda hardware de a lega 3 display-uri la acelasi PC, care sa fie recunoscute ca 3 display-uri diferite. Programul folosit e acelasi, pur si simplu setezi cate un desktop diferit pentru fiecare monitor si afisezi acolo ce vrei.

Solutia pe care o cauti este una de hardware.

#7
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 11.08.2003
+ link

#8
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Depinde cand si de cate ori schimbi meniul. Daca au tv-urile intrari usb sau card, bagi respectivele dispozitive de pe care se afiseaza imaginea.



#9
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
cum a spus colegul mai sus
utilizezi USB stick
sa ruleze ceva de pe el... film, poze, etc
daca televizoarele au capabilitati DLNA, poti "transmite" de pe un singur PC sau telefon

#10
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
Variantele sunt simple: 1. atasezi un stick la fiecare tv si pui imaginea sa ruleze tot timpul (presupun ca meniul se schimba odata pe zi) 2. cum a postat sorin mai sus dar trebuie sa ai posibilitatea hardware pentru asta.

#11
luigyy90

luigyy90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 07.01.2008
Din pct de vedere HW nu sunt probleme , din punct de vedere soft nu prea ma descurc nu am gasit nici un prg cu care sa pot afisa lucruri diferite pe toate monitoarele , Am incercat cu windows picture viewer , in momentul in care deschid windows picture viewer pe un monitor nu pot sa mai deschid inca 2 windows picture viewer pentru a le pune pe celelate monitoare . Teoretic si cel mai comod mi-ar fi un prg care sa imi afiseze si sa pot face modificari prin retea .

#12
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

 luigyy90, on 30 martie 2015 - 09:25, said:

Din pct de vedere HW nu sunt probleme , din punct de vedere soft nu prea ma descurc nu am gasit nici un prg cu care sa pot afisa lucruri diferite pe toate monitoarele , Am incercat cu windows picture viewer , in momentul in care deschid windows picture viewer pe un monitor nu pot sa mai deschid inca 2 windows picture viewer pentru a le pune pe celelate monitoare . Teoretic si cel mai comod mi-ar fi un prg care sa imi afiseze si sa pot face modificari prin retea .

Salvezi imaginea dedicata pe cate un memory stick usb(3 bucati), dar trebuie sa ai la fiecare tv cate un port usb;  introduci fiecare stick in portul usb al fiecarui tv, iar acestea vor afisa fiecare alta imagine pe ecran! Simplu ca buna ziua.Posted Image

#13
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 luigyy90, on 30 martie 2015 - 09:25, said:

Din pct de vedere HW nu sunt probleme , din punct de vedere soft nu prea ma descurc nu am gasit nici un prg cu care sa pot afisa lucruri diferite pe toate monitoarele , Am incercat cu windows picture viewer , in momentul in care deschid windows picture viewer pe un monitor nu pot sa mai deschid inca 2 windows picture viewer pentru a le pune pe celelate monitoare . Teoretic si cel mai comod mi-ar fi un prg care sa imi afiseze si sa pot face modificari prin retea .
Impress sau Powerpoint raspund la toate cerintele tale. Setezi ca pe fiecare ecran sa fie afisat un desktop diferit (extend desktop sau cum ai tu optiunea) si muti instanta corespunzatoare de impress sau powerpoint pe desktop-ul respectiv.

Asa se face si la televiziuni si in aeroporturi si in multe alte locuri. N-are rost sa redescoperim apa calda.

#14
luigyy90

luigyy90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 07.01.2008
Am reusit intr-un sfarsit cu 4 monitoare deschid 3 presentari cu power point pe care pot sa le modific in timp real de pe al patrulea monitor . Acum sa vad ce fac cu licenta .

#15
sezibland

sezibland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.03.2015
Foloseste Linux si Libre Office. Este absolut gratuit , nu trebuie licenta.

#16
luigyy90

luigyy90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 07.01.2008
Am incercat sa deschid de mai multe ori impress ca sa fac afisare pe mai multe televizoare si nu imi da voie .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate