Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Achizitie subcompacta rabla 2015

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Doresc sa cumpar in urmatoarele saptamani o masina noua mica ,iar ca buget 12k € +- 500€ + cuponul rabla si posibil un ecobonus

M-am interesat pana acum de
Ford fiesta
Skoda fabia
Opel corsa
Citroen c3
Peugeot 208
Hyundai i20 cel nou
Kia rio
Mazda 2







#2
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Mie imi place mult noua Fabia ca aspect. Un plus este grupul VAG din care face parte Skoda. Apoi Opel Corsa, apoi Ford Fiesta. Restul nu sunt masini.

#3
alamic05

alamic05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 31.12.2008

View PostYukoto, on 29 martie 2015 - 21:40, said:

Mie imi place mult noua Fabia ca aspect. Un plus este grupul VAG din care face parte Skoda. Apoi Opel Corsa, apoi Ford Fiesta. Restul nu sunt masini.
off :da restul ce sunt? mai lasa grupul VAG

on : Mazda 2 zic eu

#4
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Mazda 2 e cea mai cheala dintre toate, ce e drept toata lumea are numai cuvinte de lauda despre ea.

#5
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
As alege in ordinea asta: Fabia, corsa, fiesta, Mazda (de restul nu ma pronunt) totusi in acest buget nu te incadrezi si la o clasa superioara?

#6
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Mazda 2 e laudata, dar mi se pare ca e si cea mai mica dintre ele.

As merge pe Fiesta, Corsa, i20, 208.

PS: ce treaba are aia cu "Un plus este grupul VAG din care face parte Skoda" ?! Este neaparat un plus?! :w00t:

#7
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Doar daca e cheala, am vazut i30, Kia ceed, 308, cam astea am vazut in suma asta.
Ideea e ca imi doresc si eu o clima, un scaun incalzit, un led in bot pretentii mari nu am dar doar suntem in 2015, sa am manivele la geamuri spate e de neconceput... Sincer prefer una mica si cu dotari decat o cutie mare si cheala, iar rate nu fac :)




#8
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
De scaune incalzite in segmentul asta nu prea am auzit (ma rog, la dimensiunea lor, daca aprinzi o tigara, deja incepi sa transpiri). Restul "pretentiilor" sunt rezolvabile.

#9
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Avand in vedere ca vin dupa un Logan e cam greu sa ma decid, toate par din alta liga, de-asta mi-e si greu sa decid, e totusi o suma destul de maricica si nu as vrea sa fie un fail

#10
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Fiesta, Mazda 2, 208. La Fabia nici nu m-aș uita în banii aia, Corsa mi se pare prea feminină.

Ai încercat o negociere la dealer pentru un Focus 3 pre-facelift? Am impresia că te-ai încadra, dacă mai găsești pe stoc.

#11
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Am sa ma duc sa intreb de el , desi nu era expus

#12
cris26

cris26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 08.03.2015
Decat geamuri electrice pe spate care le utilizezi f rar si led mai bine una mai mare gen ceed i30 focus ...e alt confort totusi, siguranta. O chichineata d asta mica e ok ca masina de oras, ca a doua masina ... spor

http://suchen.mobile.../204747865.html

Uite si led si scaune incalzite ... de 500 e ti o aduc si n fata blocului

#13
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,198
  • Înscris: 13.07.2005
La 12000-12500 Euro + Rabla sunt 99% sigur ca te incadrezi si la un Focus 3 facelift 1.0 Ecoboost - este o oferta de lansare la 14.000 Euro TVA inclus - 1500 Rabla - 500 Euro avantaj Ford pt. programul Rabla - ce mai negociezi la dealer ( si la Ford se negociaza serios ca atare poti obtine lejer niscaiva dotari suplimentare).
Parca si vazusem ceva oferta de genul la un dealer .

La Opel, este o oferta la Astra 1.4. 140 CP ( Business Edition) la 12.244 Euro inclusiv TVA.

Prin urmare, cu putin efort, te poti incadra la o compacta.
Si prin efort nu inteleg neaparat efort financiar suplimentar ci vizite pe le dealeri si negocieri ( NU te limita la a cere oferte doar dealerilor din Bucuresti - incearca si la jur - Pitesti, Ploiesti, Valcea, Brasov, etc !)

#14
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
1.0 de la Ford e cu probleme.  Se pare că nu-i incantat de benzina româneasca.  La banii ăștia e dificil să-ți iei o mașină așa dotata cum vrei tu. Uită-te după mașina care îți place, vezi unde ajungi cu banii și discuți cu dealerul local ce variante ai. Se mai întâmplă să fie mașini de showroom disponibile care le obții la un preț mai bun sau în fața unei vânzări rapide sunt mai concesivi.

În general cere oferta pentru mașinile pe stoc.  Au preturi mai bune, dar trebuie să accepți dotările care sunt pe ele.

#15
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 04.07.2006
Astra e 1.4 aspirat nu turbo la banii aia si are 100 cai. Vezi Focus. Eu zic ca e peste tot din ceea ce ai enumerat mai sus.
Mergi cu oferta pe care ti-o atasez la un Dealer Ford si negociaza.

Good Luck!

Attached Files



#16
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
E exceptionala oferta asta. 4000 de euro reducere?

#17
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Nu-i mult, pentru că îi raportată la prețul de lista.  Eu am luat-o pe a mea cu 9000 reducere, dar la vremea respectiva oricum în mod normal dădeau o reducere de 4000 euro.

#18
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 04.07.2006
Sa lasam la o parte cifrele de star si sa ne "focusam" pe pretul final, desi pretul de catalog ala e (ce e scris in oferta).
La 13.000E nu cred ca gasesti alta oferta mai buna , mai ales cu dotarile respective (ma refer la o masina de generatie noua nu un la sfarsit de generatie).
Singura varianta pe care o mai vad ar fi Jetta la 14k si un pic. 1.2 Tsi 105 cai.

Mai poti lua in calcul Megane , noua Fabia.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate