Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Disqus - intrebare temeni de folosire

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
FoTN

FoTN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 08.03.2011
Salut. Am niste dubii in legatura cu un site sau aplicatie numita Disqus, daca nu esti inregistrat la ei nu poti comenta pe anumite pagini. Ce ma ingrijoreaza, termenii si conditiile lor, vor posta mai jos pasajul care mie personal mi se pare foarte dubios.

To use the Disqus service, an email address, username and password are required. That’s it. We use personally identifiable information to deliver the Service, to comply with reasonable requests of law enforcement and recommend additional content to you, some of which may include content from advertisers".

Ok, deci eu ce trebuie sa inteleg din chestia asta?  Daca nu sunt de acord cu un articol postat pe un blog ,site sau forum unde e necesar user/password DIsqus ma pot identifica si trimite in judecata? Cum ramane cu dreptul la libera opinie? Sau ce inseamna exact " reasonable requests of law enforcement"? Turnatori? Serviciu care spioneaza userii si trimite SRI-ul peste un copil care a folosit termenul "bomba" de x ori intr-o conversatie?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
1. Anonimitatea pe internet este o iluzie.
2. Disqus spune ca iti inregistreaza adresa de e-mail si IP-urile folosite cand te loghezi/scrii in sistem.
3. Daca "organul legii" cere toate datele despre utilizatorul "FoTN", Disqus este obligat sa le predea aceste informatii.
Cel putin asa e in Romania; in alte tari exista alta legislatie.

#3
FoTN

FoTN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 08.03.2011

 Adm, on 29 martie 2015 - 21:00, said:

1. Anonimitatea pe internet este o iluzie.
2. Disqus spune ca iti inregistreaza adresa de e-mail si IP-urile folosite cand te loghezi/scrii in sistem.
3. Daca "organul legii" cere toate datele despre utilizatorul "FoTN", Disqus este obligat sa le predea aceste informatii.
Cel putin asa e in Romania; in alte tari exista alta legislatie.

Dar daca public o opinie negativa despre un produs sau articol Disqus poate divulga informatiile mele personale administratorilor site-ului respectiv?

#4
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
FoTn: nu fi paranoic ! toate serviciile de Internet, toţi providerii sînt obligaţi să coopereze cu poliţia dacă eşti acuzat de încălcarea legii şi există un mandat. Ăla e un disclaimer pe care orice site îl bagă. Vezi şi că spun că îsi rezervă drepul să-ţi trimită spam deci mai bine nu dai un email principal ci unul de backup; eu pe nici un site nu bag emailul principal, ci unul pe care îl folosesc mai ales pt înregistrări şi nu-l citesc zilnic (şi care e plin de spam).

#5
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Eu mi-am facut cont la disqus cu un mail temporar. Si daca chiar scrii ceva sensibil pe disqus (desi asta e un fel de chat inofensiv) n-ai decat sa postezi intotdeauna printr-un proxy.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate