Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Paypal sub 18 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Rhastalord

Rhastalord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.01.2015
Salut.Am 16 ani si mi-am facut un cont de paypal legat de cardul tatalui meu pentru a efectua tranzactii online fara alt efort fizic. Am facut multe tranzactii reusite dar si o tranzactie ce nu a decurs tocmai bine.Respectivul nu mi-a dat bunurile iar eu am dat "chargeback" la tranzactie. Banii mi-au revenit in cont dar contul meu este acum "locked" pentru motive de securitate.Le-am aratat adresa/schimbat parola/schimbat security questions si mai am sa le arat ID-ul ( buletinul ). Avand in vedere ca nu am 18 ani am incercat sa evit acest detaliu dar uite ca acum nu mai pot da inapoi. Contul de paypal este pe numele meu si, din cate am auzit, daca paypal depisteaza conturi folosite de useri care au sub 18 ani, vor primi suspendare + freeze la toti banii din cont. Ce sa fac? Sa pun poza la buletin ? :( Multumesc

#2
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014

Quote

daca paypal depisteaza conturi folosite de useri care au sub 18 ani, vor primi suspendare + freeze la toti banii din cont

Dacă ai citit asta pe site-ul lor, atunci ai răspunsul.

P.S: tatăl tău ştie cu ce te ocupi?

#3
Rhastalord

Rhastalord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.01.2015
Nu sunt un negociator sau altele ci doar am luat un joc de pe un forum la mana a 2-a cu digital code. El nu mi-a mai raspuns si am dat un chargeback ce a avut succes. Tata mi-a sugerat sa-mi fac paypal sa nu mai depun atat de mult efort fizic cu paysafecard sau alte metode de plata. Faptul ca m-am bagat sa cumpar un joc de la alt user online, asta e prostia mea. Nu i-am spus dar intentionez sa o fac. Multumesc

#4
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

 Rhastalord, on 29 martie 2015 - 19:10, said:

Salut.Am 16 ani si mi-am facut un cont de paypal legat de cardul tatalui meu pentru a efectua tranzactii online fara alt efort fizic.

Daca taica-tu nu stie ce ai facut, iti va rupe oasele. Ca de aflat fii sigur ca va afla.
Daca stie, e ok.

 Rhastalord, on 29 martie 2015 - 19:10, said:

Am facut multe tranzactii reusite dar si o tranzactie ce nu a decurs tocmai bine.Respectivul nu mi-a dat bunurile iar eu am dat "chargeback" la tranzactie

Cam dubios ce spui.
Cred ca nu ne spui toate detaliile tranzactiei. Cred ca ascunzi ceva esential.
De ce nu ti-a trimis respectivul bunurile ?
Ceva nu se leaga in toata tarasenia asta...

Edited by sylvius, 29 March 2015 - 19:24.


#5
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

Quote

pentru a efectua tranzactii online fara alt efort fizic
Io-s curios cum sunt alea cu efort fizic, faci cate o flotare pentru pentru fiecare dolar ?

Quote

sa nu mai depun atat de mult efort fizic cu paysafecard sau alte metode de plata
Si eu care aveam probleme la proba de 50m .

Edited by OmulLLORT, 29 March 2015 - 19:27.


#6
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Cate parale ai in cont, asta e toata chestia :)

#7
Rhastalord

Rhastalord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.01.2015

 sylvius, on 29 martie 2015 - 19:23, said:

Daca taica-tu nu stie ce ai facut, iti va rupe oasele. Ca de aflat fii sigur ca va afla.
Daca stie, e ok.



Cam dubios ce spui.
Cred ca nu ne spui toate detaliile tranzactiei. Cred ca ascunzi ceva esential.
De ce nu ti-a trimis respectivul bunurile ?
Ceva nu se leaga in toata tarasenia asta...

Tata m-a sfatuit sa-mi fac un cont paypal, nu este nimic ascuns.

Ce este atat de dubios?Sunt foarte multi scammeri online. Am cumparat de la un tip de pe acest reddit, am vorbit cu el iar respectivul nu mi-a dat ce negociasem de fapt.  http://www.reddit.co...OffensiveTrade/

#8
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Din câte îmi amintesc numele cu care te-ai înscris la PayPal trebuia să coincidă cu numele posesorului de cont.

#9
Rhastalord

Rhastalord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.01.2015

 OmulLLORT, on 29 martie 2015 - 19:26, said:

Io-s curios cum sunt alea cu efort fizic, faci cate o flotare pentru pentru fiecare dolar ?


Si eu care aveam probleme la proba de 50m .

Ai prefera sa te duci jumatate de kilometru pentru a-ti cumpara ceva online sau sa il cumperi direct de pe scaun?Asta faceam timp de 1 an si am spus ca este nevoie de o schimbare, simple as that :)

 dualis, on 29 martie 2015 - 19:29, said:

Din câte îmi amintesc numele cu care te-ai înscris la PayPal trebuia să coincidă cu numele posesorului de cont.
Asta am crezut si eu si nu , nu este obligatoriu. Am intrebat de pe mai multe surse la crearea contului de paypal daca trebuie sa coincida cu numele posesorului de cont si mi-au raspuns ca nu are nici-o relevanta numele contului bancar cu cel de pe paypal

#10
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
@Rhastalord -

atunci e ok, imi cer scuze fata de tine, te-am judecat pripit.
Am presupus eronat ca ai facut totul pe ascuns, ca multi adolescenti de azi.
Mea culpa.

Posted Image

In legatura cu freeze si cont, sunt sigur ca se va putea debloca.
Vorbeste cu tatal tau, se va rezolva pana la urma, nu te nelinisti.
Daca dumnealui e titularul, atunci doar impreuna cu el veti putea rezolva problema.

#11
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

 Rhastalord, on 29 martie 2015 - 19:32, said:

Ai prefera sa te duci jumatate de kilometru pentru a-ti cumpara ceva online sau sa il cumperi direct de pe scaun?Asta faceam timp de 1 an si am spus ca este nevoie de o schimbare, simple as that Posted Image
Am preferat sa folosesc cea mai usoara metoda fara a ma expune inutil, si nu dadeam buy la orice cont de brazzers vandut cu 5$ de dubiosi pe forumuri dubioase, ca nu era contul lui taticu.
La 14-15 ani m-am dus cu mama sa imi fac card, mi-am pus putini bani pe el si m-am descurcat, am avut si cont pe paypal (nu cred ca atunci era interzis pentru minori)

Edited by OmulLLORT, 29 March 2015 - 19:40.


#12
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu se-ntelege nimic din ce scrii. De unde ai cumparat jocul? Siteul avea optiunea de a face plati prin paypal, sau doar ai trimis cuiva niste bani?
In mod normal, banii ar fi trebuit s-ajunga pe card, dupa ce se lamureste situatia cu vanzatorul, dar in cazul tau probabil au facut o mica verificare si-au vazut ca-i ceva dubios, cardul nu-i al tau.

#13
Rhastalord

Rhastalord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.01.2015
Pe acel site dai anuntul doar. Dupa vorbesti cu clientul de ce metode de plata dispune, suma etc.Cardul este al tatalui cu acelasi nume de familie.Cel mai probabil s-au prins ca nu am 18 ani si vor sa le demonstrez varsta reala

#14
lestef

lestef

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 12.02.2014
photoshop la buletin !

Cred ca stii ca am glumit... doar nu te pun sa-ti falsifici buletinul.

#15
Rhastalord

Rhastalord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.01.2015
M-au sfatuit cativa sa fac treaba asta la CNP respectiv eliberarea buletinului dar presupun ca au program cu care sa-l verifice.

#16
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Banuiesc ca cel care te-a sfatuit are tot 16 ani si toata ziua joaca CS. Cei de la paypal sigur sunt din Dabadubu, n-au auzit de paint, photoshop etc.
Exista niste algoritmi, inclusiv intre datele detinatorului si seria cardului, dar discutia-i inutila din moment ce tu nu vrei sa spui sub ce forma i-ai trimis banii, ce-ai bifat p-acolo, despre ce suma e vorba, nu mi-e clar nici ce-au blocat, contul, sau doar tranzactia.

#17
Rhastalord

Rhastalord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.01.2015
Nu mi-a cerut nimeni informatii suplimentare, imi cer scuze daca am omis ceva. Este vorba de 28$ si mi-au blocat contul , tranzactiile fiind "Refunded".

#18
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cum nu ti-a cerut? De doua ori te-am intrebat sub ce forma i-ai trimis banii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate