Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Contabilitatea in partida simpla pentru un SRL nou

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
nickyro

nickyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 18.01.2015
Am inteles ca aceasta noua directiva europeana a fost introdusa la 1 ianuarie 2015 si se aplica de la 1 martie a.c. Urmeaza sa deschid un SRL in iulie, intrebarea mea este daca pot tine contabilitatea in partida simpla? Ma descurc sa-mi fac o contabilitatea in partida simpla si daca ar fi posibil ma scuteste sa platesc un contabil, mai ales ca in primul an de functionare nu as avea multe de contabilizat.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Deocamdata n-am vazut modificarea asta in legea contabilitatii.

#3
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Tot trebuie sa iti semneze un contabil la final... si decat sa gresesti si sa dai toti banii inapoi, eventual mai vi si cu ceva de acasa... mai bine apelezi la o firma. Daca nu ai multe chestii de contabilizat scapi cu 200 - 250 lei pe luna cel mult.

#4
nickyro

nickyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 18.01.2015

View Postpotae, on 29 martie 2015 - 18:09, said:

Tot trebuie sa iti semneze un contabil la final... si decat sa gresesti si sa dai toti banii inapoi, eventual mai vi si cu ceva de acasa... mai bine apelezi la o firma. Daca nu ai multe chestii de contabilizat scapi cu 200 - 250 lei pe luna cel mult.

Am lucrat in UK  ca self employed 6 ani si contabilitatea era exact de tipul asta, eu o faceam si mi sa parut foarte usor. De aceea m-am gandit ca ar fi perfect daca pot sa aplic contabilitatea in partida simpla pentru SRL

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
N-are legatura ce-i in UK cu ce avem noi. Cea in partida simpla ce cam aceeasi contabilitate in partida dubla doar ca n-ai conturi dar tot trebuie sa stii o gramada de lucruri "contabilicesti" mai ales ca fiscalitatea vine cu regulile ei.

Edited by neagu_laurentiu, 29 March 2015 - 19:07.


#6
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View Postneagu_laurentiu, on 29 martie 2015 - 18:06, said:

Deocamdata n-am vazut modificarea asta in legea contabilitatii.

Nu inseamna ca nu exista :)). Fa-ti un update.

http://static.anaf.r...m1ss_romana.htm
http://codfiscal.net...-stop-shop-m1ss

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Am sa fac, n-am o problema. Dar ce mi-ai dat tu n-are nici o legatura. Contabilitatea e una, fiscalitatea-i alta, fiecare au legi de guvernare diferite.

Edited by neagu_laurentiu, 30 March 2015 - 06:19.


#8
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014

View Postpotae, on 29 martie 2015 - 18:09, said:

Tot trebuie sa iti semneze un contabil la final... si decat sa gresesti si sa dai toti banii inapoi, eventual mai vi si cu ceva de acasa... mai bine apelezi la o firma. Daca nu ai multe chestii de contabilizat scapi cu 200 - 250 lei pe luna cel mult.

Cel mult. Poate chiar 100.

Trebuie sa semneze un contabil, sau poti semna tu daca ai studii economice finalizate.

#9
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View Postneagu_laurentiu, on 30 martie 2015 - 06:15, said:

Am sa fac, n-am o problema. Dar ce mi-ai dat tu n-are nici o legatura. Contabilitatea e una, fiscalitatea-i alta, fiecare au legi de guvernare diferite.

nu mai fi gicã contra, man.

#10
nickyro

nickyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 18.01.2015
Daca sunt licentiat in economie (Facultate de Stiinte Economice - specializare Management) pot sa semnez?

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postpotae, on 30 martie 2015 - 16:58, said:

nu mai fi gicã contra, man.
Nu sunt. Chiar da-mi un text de lege, vreau sa ma pun la punct. Dar pana una-alta, legea contabilitatii e clara. Iar codul fiscal n-are legatura (inclusiv ce mi-ai dat acolo).

View Postnickyro, on 31 martie 2015 - 23:18, said:

Daca sunt licentiat in economie (Facultate de Stiinte Economice - specializare Management) pot sa semnez?
Da, in conditiile de aici:

Legea contabilitatii said:

ART. 1
(1) Societatile comerciale, societatile/companiile nationale, regiile autonome, institutele nationale de cercetare-dezvoltare, societatile cooperatiste si celelalte persoane juridice au obligatia sa organizeze si sa conduca contabilitatea financiara, potrivit prezentei legi.
ART. 5
(1) Persoanele prevazute la art. 1 alin. (1)-(4) au obligatia sa conduca contabilitatea in partida dubla si sa intocmeasca situatii financiare anuale, potrivit reglementarilor contabile aplicabile.
ART. 10
(2) Contabilitatea se organizeaza si se conduce, de regula, in compartimente distincte, conduse de catre directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie. Aceste persoane trebuie sa aiba studii economice superioare.
Prin persoana imputernicita sa indeplineasca functia de director economic sau contabil-sef se intelege o persoana angajata potrivit legii si care are atributii privind conducerea contabilitatii entitatii.
(3) Contabilitatea poate fi organizata si condusa pe baza de contracte de prestari de servicii in domeniul contabilitatii, incheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania.

Edited by neagu_laurentiu, 01 April 2015 - 10:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate