Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Imprimanta laser Kyocera FS-1030D scoate pagini cu fundal gri

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Am cumparat o imprimanta SH Kyocera FS-1030D ce avea 58.000 pagini listate (pret 150 lei in octombrie 2014). A functionat bine inca 2.000 pagini si a inceput sa scoata un fundal gri la pagini. Am imiscat stanga-drapta butonul de curatare de pe drum-unit, dar fara efect scontat.
Drum-unit original e la vreo 700 lei.
Mai exista vreo sansa de resuscitare la un pret decent? Sau cumpar alta tot SH la 150 lei si o folosesc iar 6 luni pana crapa.
Atasez o foto cu pagina listata iar in dreapta e o parte de pagina alba (cum ar trebui sa fie)
Attached File  WP_20150329_001.jpg   94.07K   45 downloads

Edited by dorin_2k, 29 March 2015 - 14:09.


#2
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,950
  • Înscris: 09.04.2005
Du-o la un service care să curețe tonerul rezidual (probabil rezervorul e plin) și să regleze poziția lamelei care curăță tonerul de pe tambur. Nu-ți fă griji, te mai duce 100 000 de pagini.

#3
-Unicat-

-Unicat-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 27.03.2015
Dorine, imi permit sa ghicesc ca de la InfoC...?

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
O veste buna.
Acum sa caut un service pt ea. Nu cred ca gasesc asa ceva pe o raza de 20 km in jurul localitatii mele.

View Post-Unicat-, on 29 martie 2015 - 14:21, said:

Dorine, imi permit sa ghicesc ca de la InfoC...?
Nop. E de la Diablos.

#5
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,950
  • Înscris: 09.04.2005
Poți să încerci și singur, scoate drum unit, detașează rezervorul de toner și sub el e o fantă acoperită de o lamă care glisează, bagi aspiratorul și scoți tot. Fă operația în baie :)
Cu lamela e mai complicat dar dacă golești tonerul uzat și cureți bine toate resturile s-ar putea să nu mai fie nevoie.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Ok, incerc maine asta. Cautasem pe Youtube cum sa desfac drum unit dar nu am gasit pt acest model.
E chiar complicata operatia de reglare a lamelei? Trebuie scule sau dispozitive speciale?

#7
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,950
  • Înscris: 09.04.2005
Aici arată cum se înlocuiește dar încearcă întîi să vezi cum merge după ce cureți tonerul rezidual, n-are rost să te complici, îmi pare rău că am și pomenit de asta Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WF_FKGTEkIE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Aici ai cum se golește  tonerul  rezidual dar e bine să aspiri și pe cel din rezervorul de care ți-am zis înainte.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5pNkvxtwo3w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gepres, 29 March 2015 - 15:37.


#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Am golit tancul rezidual (era plin), dar nicio imbunatatire printarii. Am sa caut un service pt reglarea lamelei de curatare sau ce-o mai fi trebuind.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Am dus-o la sevice si un tehnician cu multa experienta ì-a schimbat tonerul. E ok acum.

#10
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Pe viitor, ia un HP 1320, daca ti se strica iar actuala.

#11
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,538
  • Înscris: 10.04.2009
sau asa ceva:

https://www.interlin...dpi-p10911.html

am luat-o recent... e avion cu reactie :)

am ramas uimit de cat de repede printeaza (chiar si fata de 1320N-ul pe care l-am avut anterior)

e adevarat ca ocupa putin mai mult spatiu, dar merita :D

#12
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Dupa 20000 de pagini scoase trebuie schimbata lampa, la Samsunguri, si nu renteaza.
Iar tonerul e de 2 ori mai scump fata de 1320 ;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate