Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Legionarii (trecut, doctrina, etc)

- - - - -
  • Please log in to reply
258 replies to this topic

Poll: Legionarismul (121 member(s) have cast votes)

Are legionarismul viitor in Romania contemporana?

  1. Da (37 votes [30.58%])

    Percentage of vote: 30.58%

  2. Nu (84 votes [69.42%])

    Percentage of vote: 69.42%

Vote Guests cannot vote

#1
maks

maks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 14.04.2006
Cine au fost legionarii si cine sunt astazi?Este o miscare care poate renaste sau este una complet terminata care tine de o istorie controversata?Ideea acestui topic mi-a venit in urma unei emisiuni pe un post TV in care a aparut un domn numit Suru si un coleg foarte tanar al acestui domn amandoi imbracati in uniforme verzi.Legionarii devenisera in anii '90 musca de pisoar a tovarasului Iliescu si a celor ca el.Isi meritau acest rol din punct de vedere istoric?Detin in continuare acelasi rol?

Edited by maks, 15 December 2006 - 00:38.


#2
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006
Cred ca legionarii vor renaste dar acest topic va fi închis.

#3
maks

maks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 14.04.2006

 Ramunc, on Dec 15 2006, 00:26, said:

Cred ca legionarii vor renaste dar acest topic va fi închis.
Pai de ce sa fie inchis?D Suru a afirmat ca este sau va fi partid inregistrat legal.Ce e interzis de discutat aici?Eu spre exemplu stiu foarte putine lucruri despre aceasta miscare si multe informatii despre ei au fost deformate de comunisti deci sunt multe de discutat pe tema asta.Un topic pe tema asta nu poate fi decat binevenit.

Edited by maks, 15 December 2006 - 00:42.


#4
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

 maks, on Dec 15 2006, 00:39, said:

Pai de ce sa fie inchis?D Suru a afirmat ca este sau va fi partid inregistrat legal.Ce e interzis de discutat aici?


A mai fost un topic sau mai multe despre legionarism închise.

#5
maks

maks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 14.04.2006

 Ramunc, on Dec 15 2006, 00:42, said:

A mai fost un topic sau mai multe despre legionarism închise.
Nu stiam.Am folosit functia search si m-am mirat ca nu am gasit nici unul.Cred ca ar fi un abuz daca ar fi inchis.E vorba de o miscare cat se poate de legala care se revendica din miscarea veche.

#6
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

 maks, on Dec 15 2006, 00:46, said:

Nu stiam.Am folosit functia search si m-am mirat ca nu am gasit nici unul.Cred ca ar fi un abuz daca ar fi inchis.E vorba de o miscare cat se poate de legala care se revendica din miscarea veche.


Corect !
Tot in acea emisiune s-a specificat faptul ca liderul legionarilor a fost judecat, sub acuzatia de ilegalitate a org ce o conduce. A fost absolvit de acuzatii. Acele topice au fost inchise in acea perioada, de catre mine. Sper ca am fost inteles de ce am inchis acele topice :)

#7
maks

maks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 14.04.2006

 Zamolxel, on Dec 15 2006, 00:51, said:

Corect !
Tot in acea emisiune s-a specificat faptul ca liderul legionarilor a fost judecat, sub acuzatia de ilegalitate a org ce o conduce. A fost absolvit de acuzatii. Acele topice au fost inchise in acea perioada, de catre mine. Sper ca am fost inteles de ce am inchis acele topice :)

Ok.Sunt nou pe softpedia asa ca nu am stiut despre asta.Eu cred ca se poate discuta cat se poate de civilizat despre asta.In emisiune mi s-a parut spre exemplu unul dintre moderatori de-a dreptul impertinent.Nu l-am vazut in vreo emisiune la fel de impertinent cu vreun fost comunist actual european democrat.

#8
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006
E foarte probabil sa fie inchis, chiar exista subiecte tabu pe forum, am patit si au patit si altii, asa e pe forumurile mari din romania....
Dar pana il inchide sa lamurim putin lucrurile.
Miscarea legionara a fost o miscare in primul rand spirituala, de orientare ortodoxa si nationalista. A fost raspunsul romanismului la kistchul politic importat de aiurea (liberalismul sau comunismul au fost implantate in Romania, nu sunt creatii romanesti, legionarismul da).
In fine, sunt multe de spus, personal iti recomand Pagina Fundatiei George Manu pt domunetare sau Pagina Romaniei Nationaliste.

Acum ai intrebat ce sanse are pe viitor. Nu cred ca poate fi vorba de o renastere a miscarii legionare in forma interbelica ci mai degraba va fi vorba de o renastere a spiritului legionar, adica a nationalismului romanesc autentic (PRM e un partid fals-nationalist).

Acum ca ai adus vorba de Serban Suru, nu mai sunt demult la curent cu actiunile lui, mie insa nu-mi inspira incredere. De ce el nu e cenzurat in timp ce batranii legionari, sunt cenzurati? Parca prea e tinut in brate. Nu putini sunt cei care spun ca Suru e marioneta SRI-ului, eu nu am dovezi nici ca e nici ca nu e, in orice caz s-a dovedit incapabil de actiuni constructive.

Cred ca in cel mult 5 ani va aparea un partid nationalist autentic care sa reprezinte acea masa a romanilor nationalisti. E inevitabil.....

#9
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
legiunea va readuce romania pe linia de plutire

#10
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

 maks, on Dec 15 2006, 00:56, said:

Ok.Sunt nou pe softpedia asa ca nu am stiut despre asta.Eu cred ca se poate discuta cat se poate de civilizat despre asta.In emisiune mi s-a parut spre exemplu unul dintre moderatori de-a dreptul impertinent.Nu l-am vazut in vreo emisiune la fel de impertinent cu vreun fost comunist actual european democrat.


Eu nu sunt chiar asa de nou si nu cred ca se va putea discuta civilizat  -_-

Oricum... ce propun legionarii... mi se pare idealul politic, imposibil de aplicat pe cai democratice. :)

#11
maks

maks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 14.04.2006

 Zamolxel, on Dec 15 2006, 01:02, said:

Eu nu sunt chiar asa de nou si nu cred ca se va putea discuta civilizat  -_-

Oricum... ce propun legionarii... mi se pare idealul politic, imposibil de aplicat pe cai democratice. :)
Eu habar nu am ce propun de fapt.Oricum uniformele mi s-au parut anacronice si cam bizare.La fel mi s-a parut si ideea sugerata de inregimentare.Propuneau inchisoarea pentru nerespectarea promisiunilor electorale care suna grozav aplicata la actuala clasa politica.In rest pareau foarte informati si visatori.Mai exista si alte miscari legionare in afara de cea a domnului Serban Suru?

Edited by maks, 15 December 2006 - 01:12.


#12
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Oricum... ce propun legionarii... mi se pare idealul politic, imposibil de aplicat pe cai democratice. smile.gif

Pe cai democratice e imposibil pentru ca sistemul e facut in asa fel incat nu decat schimbari formale. Esenta ramane aceeasi. Legionarismul pune accentul pe om nu pe program, un sistem incompatibil cu democratia asa cum e ea vazuta astazi. Codreanu spunea : "programul politic de care are nevoie tara este iubirea, in ea se cuprinde atat principiul libertatii cat si cel al autoritatii." Contrar a ceea ce inteleg cei mai multi prin legionarism, legionarii nu propovaduiesc un regim totalitar.

Quote

In rest pareau foarte informati si visatori.Mai exista si alte miscari legionare in afara de cea a domnului Serban Suru?

Exista una singura, Suru a divizat-o cand s-a autoproclamat sef al miscarii legionare, bla bla bla. Dupa revolutie Horia Sima a indemnat legionarii din tara sa-si faca un partid si sa participe la viata politica. Isi facusera partidul Noua Romanie Crestina unde Serban Suru era sef. Partidul nu a fost acceptat la tribunal. Dupa aceea intre Mircea Nicolau (legionar din anii `30) si Suru apar primele animozitati, e o poveste lunga, Suru sfarseste prin a-si crea propria organizatie. Legionarii batrani isi fac partidul Pentru Patrie (la ora actuala numara in jur de 60 000 de membri) si Fundatia George Manu, au si cateva reviste. Ii poti gasi la adresa http://www.fgmanu.org
In 2000 apare gruparea Noua Dreapta, ei nu se declara legionari, nici nu sunt, ci doresc sa fie continuatori ai mesajului legionar, ii poti gasi pe http://www.nouadreapta.org
Intr-o vreme si Nicador Zelea Codreanu, un nepot de frate al Capitanului isi facuse o organizatie numita Actiunea Verde, despre ei nu mai stiu mare lucru, oricum are cei mai putini aderenti, poate doar Suru are mai putini ca el....

Legionari :

Comemorarea de la Tancabesti de anul acesta
[ http://www.fgmanu.org/tancabesti1.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Undeva in ardeal:
[ http://www.fgmanu.org/smb4.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai multe gasesti pe pagina Fundatiei G. Manu...

#13
mariuspetru

mariuspetru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 10.04.2005
"Interesante" idei se propovaduiesc pe aici.

Se impleteste un fel de "ortodoxie" extremista, de tip islamism wahhabist, cu idei de stil oarecum "legionar", pentru a da o motivatie romaneasca primei parti. Foarte interesant si ma intreb cine va sponsorizeaza, baietei... Sunteti doar asa convinsi de aceste idei? Hmmm...

As atrage totusi atentia celorlalti utilizatori asupra unui astfel comportament, care apare relativ des pe aici.

Cat despre voi, baietasi, atentie la ... neatentie.  :photo:

#14
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

"Interesante" idei se propovaduiesc pe aici.

Se impleteste un fel de "ortodoxie" extremista, de tip islamism wahhabist, cu idei de stil oarecum "legionar", pentru a da o motivatie romaneasca primei parti. Foarte interesant si ma intreb cine va sponsorizeaza, baietei... Sunteti doar asa convinsi de aceste idei? Hmmm...

As atrage totusi atentia celorlalti utilizatori asupra unui astfel comportament, care apare relativ des pe aici.

Cat despre voi, baietasi, atentie la ... neatentie.

Cred ca habar nu ai ce e nici ortodoxia nici legionarismul. Poate oi avea habar cine a fost Wahabbi, dar nu ne intereseaza asa ca daca vrei sa postezi incearca sa fii on topic...

Quote

Cat despre voi, baietasi, atentie la ... neatentie.

Ai apucaturi de pe vremea raposatului? Ti-a intrat in sange amenintarea cu turnatoria sau ce ti s-a intamplat?

Auzi la el cine ne sponsorizeaza? Sa ne sponsorizeze pt ce, pt ca postam pe forum? Pe tine te sponsorizeaza cineva? :w00t:
Get a life ppl :death:

#15
maks

maks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 14.04.2006

 mariuspetru, on Dec 15 2006, 02:21, said:

"Interesante" idei se propovaduiesc pe aici.

Se impleteste un fel de "ortodoxie" extremista, de tip islamism wahhabist, cu idei de stil oarecum "legionar", pentru a da o motivatie romaneasca primei parti. Foarte interesant si ma intreb cine va sponsorizeaza, baietei... Sunteti doar asa convinsi de aceste idei? Hmmm...

As atrage totusi atentia celorlalti utilizatori asupra unui astfel comportament, care apare relativ des pe aici.

Cat despre voi, baietasi, atentie la ... neatentie.  :photo:
Pai de ideile extremei stangi nu se leaga nimeni.Atata timp cat ideile extremei drepte sunt legale nu vad de ce nu ar fi expuse.Evident e un pericol astazi sa simpatizezi cu extrema dreapta si o onoare sa simpatizezi cu cea stanga.Poate tocmai de aceea ar fi interesant de dezbatut aceste idei de extrema dreapta care au fost interzise pana mai ieri.Oamenii care le sustin se supun totusi unor riscuri destul de mari.Eu cred ca merita ascultati cel putin in aceasi masura in care sunt ascultati si comunistii.

Edited by maks, 15 December 2006 - 03:17.


#16
afterdeath

afterdeath

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 702
  • Înscris: 27.10.2006
Legionarii de ieri, pensionarii de mâine.
Nu a existat nicio mişcare naţională, deci nicio mişcare legionară, deci nu a existat decât, ca şi azi, o mână de bisericoşi fără salam şi altă mână, stângă, de nepricepuţi fără hram.

#17
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Atata timp cat ideile extremei drepte sunt legale nu vad de ce nu ar fi expuse

Nu stiam ca exista idei legale si idei ilegale. Ideile pot fi arestate? In Romania e interzis scrisul, cititul, sunt arestate opiniile? In ce tara traim?

Quote

Nu a existat nicio mișcare națională, deci nicio mișcare legionară

Miscarea legionara a fost in prima linie a luptei anticomuniste inca de la inceputuri. Inca din 1919 cei ce vor forma in 1927 miscarea legionara au fost printre primii anticomunisti romani. Zeci de mii de morti si arestati, in anii `30 sa fii legionar riscai sa-ti pierzi locul de munca, sa fii arestat si omorat fara judecata, cu toate astea zeci de mii de tineri, studenti, preoti, tarani, muncitori sau intelectuali au intrat in randurile acestei miscari. Cand a mai trait Romania un asemenea fenomen? Daca erai liberal sau taranist nu te aresta nimeni la miezul noptii si nici nu te impusca pentru ca apoi sa-ti lase cadavrul pe caldaram 3 zile, daca erai legionar riscai sa ajungi astfel. Si totusi membrii acestei miscari si-au asumat acest risc iar asta spune multe despre caracterele acestor oameni.
Chiar Iuliu Maniu in 1944 recunostea ca : "Recunosc cã d-l Codreanu a fost superior gândirii mele. Eu am încercat sã adopt în lupta si salvarea tãrii cãi politice; el a ales o cale superioarã si anume aceea de a realiza mai întâi caractere, educând un tineret, care, pe cãi de înãltare patrioticã sã dãruiascã totul, moral si spiritual. Astfel, d-l Codreanu voia sã creeze mai întâi o elitã conducãtoare si apoi un partid."

Dar ai dreptate pentru omul comod de azi, obisnuit doar cu partidele avide dupa putere si ciolan, aceste lucruri par atat de nemaipomenite incat ii e mai usor sa spuna "asa ceva nu a existat", ca taranul dintr-o poanta, care, vazand o girafa la Zoo spune : "asa ceva nu exista in realitate".

#18
kaminski

kaminski

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 05.05.2004
Renasterea legionarismului este rezultatul a 16 ani de guvernare incompententa si corupta, peste tot in EU creste incet dar sigur gruparile de extrema dreapta  <_< .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate