Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

5 ghz wifi club - pentru cei ce nu mai pot folosi 2.4 ghz.

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Deschid acest subiect pentru cei ce nu mai pot folosi deloc banda de 2,4ghz din cauza congestiilor radio.

Problema pe 5 ghz este că routerele din comerț au semnal prost în 5ghz. Cel mai bun este Netisul, ca sculă soho. Pentru semnal superior însă un Mikrotik este excelent, mă refer la modelul ac cu deschidere de 90 de grade, va bate mult mai bine ca routerele de 2.4 ghz.

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
iti iei pe langa router un  NanoStation M5

si ar mai fi si antenele de la celalalt capat

#3
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 21.04.2005

 benis, on 29 martie 2015 - 13:13, said:

Deschid acest subiect pentru cei ce nu mai pot folosi deloc banda de 2,4ghz din cauza congestiilor radio.

Problema pe 5 ghz este că routerele din comerţ au semnal prost în 5ghz. Cel mai bun este Netisul, ca sculă soho. Pentru semnal superior însă un Mikrotik este excelent, mă refer la modelul ac cu deschidere de 90 de grade, va bate mult mai bine ca routerele de 2.4 ghz.

Asta e o constatare sau e vreo intrebare pe undeva ?

#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
De ce nu mai poti folosi 2.4 ghz?

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Eu pot sa folosesc 2.4GHz si cand citesc 40 retele de la vecini (stau langa un bloc) Posted Image

Edited by andreic, 29 March 2015 - 14:04.


#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Pot fi si 100 de retele, daca nu au trafic pe ele nu-ti influenteaza cu nimic viteza.
Si apoi ar mai fi canalul 13, pe care din ce am observat sunt de cele mai multe ori cele mai putine retele.

Edited by gumball3000, 29 March 2015 - 17:55.


#7
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Nu e adevarat, numarul de retele (SSID-uri) influenteaza viteza chiar daca nu e nimeni conectat la ele pentru ca in general la fiecare 100 de ms se emit becon frame-uri.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

 gumball3000, on 29 martie 2015 - 17:55, said:

Pot fi si 100 de retele, daca nu au trafic pe ele nu-ti influenteaza cu nimic viteza.
Si apoi ar mai fi canalul 13, pe care din ce am observat sunt de cele mai multe ori cele mai putine retele.
Influenteaza dar prea putin sa conteze, e vorba de distanta si putere (SNR). Ch 13 e norma europeana dar in cea americana 11 e ultimul si multe scule asa sunt setate. Oricum nu are rost sa mai vorbim de canale cand facem 40MHz si mai ales MIMO cu 2 antene minim, oricum ocupa aproape toata banda Posted Image

Edited by andreic, 30 March 2015 - 06:30.


#9
manssebas

manssebas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 01.06.2007

 benis, on 29 martie 2015 - 13:13, said:

Deschid acest subiect pentru cei ce nu mai pot folosi deloc banda de 2,4ghz din cauza congestiilor radio.

Problema pe 5 ghz este că routerele din comerţ au semnal prost în 5ghz. Cel mai bun este Netisul, ca sculă soho. Pentru semnal superior însă un Mikrotik este excelent, mă refer la modelul ac cu deschidere de 90 de grade, va bate mult mai bine ca routerele de 2.4 ghz.

Normal la 5GHz sa ai semnal mai prost, cu cat frecventa e mai mare cu atat acoperirea este mai mica, vezi 3g vs gsm. Mikrotik iti da posibilitatea sa emiti cu o putere de maxim 1W cea ce nu e legal (maxim-ul de emisie pe benzile publice este de 100mW de 10 ori mai putin). Poti inbunatati pe 2.4 GHz prin marirea SNR (signal noise ratio) ori prin marirea puterii de emisie, ori prin scaderea zgomotului si folosirea unor antene cu castig mai mare.

Cam ce pretentii aveti de la un router de maxim 250 lei pe 2.4 GHz (cu niste etaje de amplificare radio prost gandite sau mai bine zis economic gandite) folosit in bloc unde sunt zeci de wireless-uri ?

Edited by manssebas, 30 March 2015 - 09:15.


#10
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006

 andreic, on 30 martie 2015 - 06:30, said:

Influenteaza dar prea putin sa conteze, e vorba de distanta si putere (SNR). Ch 13 e norma europeana dar in cea americana 11 e ultimul si multe scule asa sunt setate. Oricum nu are rost sa mai vorbim de canale cand facem 40MHz si mai ales MIMO cu 2 antene minim, oricum ocupa aproape toata banda Posted Image

Influenteza mai mult decat realizezi ... In primul rand beacon frame-urile sunt trimise la rata de transfer cea mai mica mandatorie setata pe AP. Echipamentele SOHO (cu firmware stock) nici nu permit ajustarea ratelor de transfer pe care le suporta, asa ca vor fi trimise la 1 Mbps. 15 SSID-uri in acelasi canal iti diminueaza performanta cu peste 30%, chiar daca nu e conectat nimeni la ele.

#11
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 adrian001, on 30 martie 2015 - 02:37, said:

Nu e adevarat, numarul de retele (SSID-uri) influenteaza viteza chiar daca nu e nimeni conectat la ele pentru ca in general la fiecare 100 de ms se emit becon frame-uri.
discutabil
transfer cu 10-10.4 MB/s pe wireless desi vad cel putin 15 retele ale vecinilor
nu am remarcat modificari de viteza
canal auto..
probabil ca influenteaza, dar prea putin ca sa conteze

pana la urma, este macar  o persoana care sa se incadreze la "pentru cei ce nu mai pot folosi deloc banda de 2,4ghz din cauza congestiilor radio." ?
daca da, cum se manifesta?

#12
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 21.04.2005
Omul zice ca e vorba de un club. Asa ca eu as merge mai intai pe ideea de a vedea ce anume este montat acolo, ce reguli au fost implementate in firewall . Pana la urma este vorba de un hotspot public. Daca o fi vorba de vreun TP-Link nu ma mira ca crapa dupa 5-6 clienti ! Pe urma cate radio-uri are montate in spatiul ala ?
Trebuie tinut cont si de numarul maxim de clienti per antena.
Personal am pus niste hotspoturi facute cu Mikrotik , in 2.4 ghz in niste locatii de genul si am avut varf-uri de incarcare clienti si cate 180 , in total . Nici macar nu sughitau AP-urile. Managementul l-am facut cu un RB 951G-2HnD . La varf urca procesorul pana in 80%. Deci depinde si ce anume se doreste a se face acolo. Daca vrea sa traga in 2.4 ghz cu sute de mega in spectru aglomerat , clar ca-si ia gandul. Daca se vrea un trafic decent , banda limitata,totul tinut sub control atunci eu zic ca 2.4 ghz inca e o frecventa viabila.
Sincer eu unul nu m-as arunca la echipamente cu AC si 5 ghz pentru locuri publice. AC-ul in ptmp merge prost in spectru aglomerat comparativ cu N-ul.Inca nu e un standard ajuns la maturitate, solid. In schimb merge foarte bine in PtP.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate