Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cum pot proteja de furt o cartela prepaid?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Pe softpedia am citit acu mai bine de un an-doi de un caz in care proprietarul sim-ului s-a trezit deposedat de numarul respectiv, prin interventia "binevoitoare" a unui dealer local, care a inlocuit sim-ul si i l-a dat unei persoane neautorizate, dar cu ceva dare de mana.... Ala a fost un caz extrem, dar se mai intampla sa fii furat...

Cum iarna nu-i ca vara si nici prepay-ul nu-i abonament, cum poti face dovada ca numarul respectiv e al tau si cum il poti recupera?

E de ajuns sa inregistrezi datele personale in sistemul operatorului sau in caz de furt se ia ruta: politie, politie=>operator, naiba mai stie ce alte institutii?

O discutie generala...

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
o inregistrezi la O.S.I.M.?
Vorbesti in balarii despre bombe artizanale si ti-o inregistreaza "organele competente" pe numele tau, cu toate datele personale?

Edited by myshyk, 29 March 2015 - 13:04.


#3
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Razbunare. Publici pe cat poti de multe, chiar si pe siteuri externe, anunturi cu numarul de telefon incat noul posesor sa nu poata da nici macar un amarat de beep din cauza avalanselor de mesaje si apeluri. Sa nu mai zic trebuie sa stea nonstop cu el la incarcat.

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View PostIP-XCENTRIC, on 29 martie 2015 - 12:57, said:

Pe softpedia am citit acu mai bine de un an-doi de un caz in care proprietarul sim-ului s-a trezit deposedat de numarul respectiv, prin interventia "binevoitoare" a unui dealer local, care a inlocuit sim-ul si i l-a dat unei persoane neautorizate, dar cu ceva dare de mana.... Ala a fost un caz extrem, dar se mai intampla sa fii furat...

Cum iarna nu-i ca vara si nici prepay-ul nu-i abonament, cum poti face dovada ca numarul respectiv e al tau si cum il poti recupera?

E de ajuns sa inregistrezi datele personale in sistemul operatorului sau in caz de furt se ia ruta: politie, politie=>operator, naiba mai stie ce alte institutii?

O discutie generala...

Simplu.
La declararea furtului te intreaba cele mai apelate 3 numere. ( orange )


ps. ideea e ca daca cineva stie care-s alea, iti poate lua numarul. Dar poti depune plangere si oricum sa iti ia cineva numarul lasa copie de buletin si delcaratie.

Edited by lex404, 29 March 2015 - 13:10.


#5
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Trebuie sa-ti faci tu rost de dovada ca ai numarul ala, nu operatorul. Cine a furat/fura/va fura numere gold de telefon probabil are un oarecare suport al unui angajat al operatorului.
In legile romanesti nici macar nu e stabilit clar cine e posesorul numarului de telefon. Din moment ce operatorul poate dezactiva un numar, pare a fi al lui. Dar mai e si legea portabilitatii. Si cum e ilegal sa vinzi/inchiriezi/instrainezi ceva care nu-i al tau, pare ca e numarul clientului.
E foarte util sa-ti faci cont pe site-ul operatorului cu numarul respectiv, faptul ca ai sub control contul dovedeste ca ai controlat si numarul.

#6
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
daca cartelele s-ar cumpara cu buletinu, te durea in p**** fiindca nimeni nu mai putea sa iti fure nr.

#7
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,492
  • Înscris: 13.10.2010
1. Cont myaccount.
2. Reincarcare online cu un card care este pe numele tau sau alta medota online care sa dovedeasca acest lucru.
3. Cand apelezi RC numele sau prenumele sa fie real.
4. Pastrezi ambalajul
5. :habarnam:

#8
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004

View Postccf_cristi, on 29 martie 2015 - 13:18, said:

1. Cont myaccount.
2. Reincarcare online cu un card care este pe numele tau sau alta medota online care sa dovedeasca acest lucru.
3. Cand apelezi RC numele sau prenumele sa fie real.
4. Pastrezi ambalajul
5. Posted Image

Bun, deci fiecare operator cu bucataria lui... Cu cat mai multe dovezi ca esti indreptatit sa folosesti numarul, cu atat mai bine.

5. Cererea de portare (pastrat copia)... Posted Image

Edited by IP-XCENTRIC, 29 March 2015 - 13:21.


#9
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
Mergi la un Orange Shop(daca discutam de un prepay Orange) si zici ca vrei sa iti schimbi cartela(o data pe an o poti schimba gratis)... atunci iti vor cere buletinul ca sa treaca datele de pe el la ei in sistem si gata.. numarul respectiv o sa apara ca e pe numele tau in sistemul lor.

#10
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Eu nu am patit asa ceva pana acum, Doamne fereste!Posted Image

#11
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
O inregistrezi pe numele tau. Adica intri pe site-ul providerului si iti completezi datele personale.

#12
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
frate... de furt o protejezi doar tinand-o ascunsa...

impotriva utilizarii neautorizate dupa ce a fost furata oi protejezi cu PIN

recuperarea numarului e posibila in diverse varianre functie de operator

cel mai bine si usor, e daca ai ambalajul original

altfel ti se pun ceva intrebari.. exemplu mai sus sau cat ai incarcat ultima oara si cand...

Edited by Nero-d, 29 March 2015 - 14:43.


#13
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Pastrezi plasticul original. Ala de fura numarul cam greu sa il aiba si pe ala si iti faci cont online unde introduci datele personale.  Daca mai si incarci on line nu stiu cum o sa explice ala ca tu vreme de un an ai incarcat succesiv cartela din contul personal. In alta ordine de idei am schimbat o cartela normala cu una micro sim. Nu m-a intrebat nimeni daca e a mea.

#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
o faci abonament.

#15
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,582
  • Înscris: 01.03.2015
Eu in trecut mi-am personizat cartela. M-ad dus la Cosmote si mi-am declarat de buna voie identitatea tocmai in ideea ca daca o pierd sau imi este furat telefonul sa pot recupera numarul[0766..1111]dealtfel foarte drag. Cand mi-am schimbat sim-ul am facut-o fara nici-o formalitate si batai de cap. Acum sunt la DIGI cu un abonament de 3€ Astea sunt variantele care le poti incerca si tu.

#16
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Nu face bine DIGI, ca la cumpararea si incarcarea unui SIM prepay cere bulletin ? :huh:

#17
sicismund

sicismund

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 16.01.2010

View PostIP-XCENTRIC, on 29 martie 2015 - 12:57, said:

Pe softpedia am citit acu mai bine de un an-doi de un caz in care proprietarul sim-ului s-a trezit deposedat de numarul respectiv, prin interventia "binevoitoare" a unui dealer local, care a inlocuit sim-ul si i l-a dat unei persoane neautorizate, dar cu ceva dare de mana.... Ala a fost un caz extrem, dar se mai intampla sa fii furat...

Cum iarna nu-i ca vara si nici prepay-ul nu-i abonament, cum poti face dovada ca numarul respectiv e al tau si cum il poti recupera?

E de ajuns sa inregistrezi datele personale in sistemul operatorului sau in caz de furt se ia ruta: politie, politie=>operator, naiba mai stie ce alte institutii?

O discutie generala...
Nu poți proteja o cartelă prepay decât dacă dorește Fane sau Miorița din reprezentantele operatorului respectiv.Trust Me ,acești lucrători comerciali fac absolut ce doresc cu datele tale,chiar le pot ignora dacă este cazul (adică nu ai nimic)

#18
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

View Postvasilemadalincristian, on 19 iunie 2015 - 09:03, said:

Nu face bine DIGI, ca la cumpararea si incarcarea unui SIM prepay cere bulletin ? Posted Image
Mda... si invers, cand vrei sa renunti la cartela respectiva sau iti e furata cu telefonul eventual, cum faci? Te duci si declari ca nu o mai ai sau cum? Ca ramai in baza de date acolo la ei, daca or avea asa ceva pentru preplatite.

Edited by arab, 23 May 2016 - 12:10.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate